Що з виплатою за лікарняним, коли ФОП не сплачував ЄСВ за себе?

21 листопада 2023

*Лист ПФУ від 29.09.2023 No 36419-41846/У-03/8-2800/23

Що з виплатою за лікарняним, коли ФОП не сплачував ЄСВ за себе?

Висновок документа: ФОП має право отримання страхових виплат за рахунок ПФУПенсійний фонд України , у разі нарахування ЄСВЄдиний соціальний внесок у місяцях розрахункового періоду (можна не у всіх) та місяці, в якому позначився настання страхового випадку.

 

Що йдеться у законі?

Правом на зарахування релевантних виплат щодо страхування через настання тимчасової втрати працездатності мають застраховані особи. Подібне право може виникнути внаслідок настання страхового випадку протягом трудової діяльності, провадження підприємницької діяльності чи іншої оформленої юридично активності, якщо інше не обумовлює нормативку (ч.1 ст. 12 Закону України від 23.09.1999 року No1105).

У розумінні застрахованої особи вважається фізособа, що підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, і за яку вносилися страхові внески, або за самостійної сплати таких (п.3 ч.1 ст. Закону України від 08.07.2010 No2464).

Таким чином, у розумінні закону: є проплата за ЄСВ – є статус застрахованої особи. Все досить однозначно. Але слід детальніше розглянути різноманітні випадки, наведені нижче.

Щодо підприємців?

До початку війни всі ФОП несли зобов'язання щодо щомісячної проплати ЄСВ.

ФОП вважаються респондентами щодо ЄСВ і покладаються відповідно до загальнообов'язкового державного соціального страхування.За цими причинами при нарахуванні ЄСВ останні вважатимуться застрахованими особами і матимуть можливість отримання відповідних виплат від ПФУ. Так звучить загальна норма.

Але війна внесла свої корективи, і законодавці пішли назустріч підприємцям та зробили військове послаблення. Так у період ВП підприємці можуть оплачувати ЄСВ за можливістю та бажанням. Тобто на цей період це не вважається обов'язковим. 

Однак, який це впливає при настанні страхових випадків?

Погляньмо, що може статися на практичному досвіді.


Випадок 1. ФОП не вносив ЄСВ за себе

За подібних обставин він не має права на зарахування виплат з тимчасової непрацездатності, а також у зв'язку з вагітністю та пологами від ПФУ, через те, що не корелюється з вимогами застрахованої особи. А саме немає ЄСВ – відсутня «лікарняна». Тобто від нарахування ЄСВ залежить «лікарняний», який оплачується саме з грошей ПФУ.


Випадок 2. ФОП виплачував ЄСВ, проте не щомісяця, оскільки вважав за потрібне застосувати норми Закону No2464, що послаблюють

Тут ситуація не є однозначною. З якої причини? Оскільки за часів ФСС на місцях від підприємців була потрібна імперативна сплата ЄСВ за всіма місяцями розрахункового періоду, за якими обчислюється допомога, навіть стосовно тих, за які Закон No2463 надавав можливість несплати.

На нашу думку, можливість отримання допомоги для ФОП стоїть залежно від того, чи була проплата ЄСВ за місяць до страхового випадку, що настав, за таких обставин:

  •  не було (при сплаті ЄСВ у 2022 році та її відсутності у 2023 році), він не вважається застрахованою особою та не має права на отримання соцвиплат від ПФУ. Це пов'язано з тим, що ФОП не виконувало своїх зобов'язань щодо внесення ФОП для можливої ​​хвороби та виплати наступної допомоги;
  •  була проплата ЄСВ за місяць, у якому позначилося настання страхового випадку. Тоді ФОП матиме можливість на отримання соцвиплат. Однак у такому разі ФОП матиме статус застрахованої особи та підлягає страхуванню і є проплата ЄСВ.

Висновок: бути обізнаним про позицію ПФУ в даному випадку не стане зайвим. З цієї причини ми надіслали релевантний запит, у змісті якого ми запитали у Фонду роз'яснення про подібну ситуацію.

 

Зміст звернення

ФОП отримало лікарняний лист через вагітність та пологи з 27.09.2023 року на 127 к.д.

Протягом розрахункового періоду (вересень 2022 – серпень 2023 року) проплат по ЄСВ за себе з серпня 2022 року до квітня 2023 року не було, що ґрунтувалося на п.9-19 розд. VIII Закону України №2464. За місяці, що залишилися, в розрахунковому періоді ЄСВ сплачувався. У тому числі і за вересень – загалом. 

Таким чином, на час відправки заяви-розрахунку особа має статус застрахованої. Тобто ЄСВ було нараховано і до моменту вагітності та в останній місяць, коли особа взяла лікарняний.

Чи володіє ФОП можливістю отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами?

Відповідь ПФУ

Якщо стисло, то в зазначеному нами випадку ФОП має право на зарахування допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами як страховий випадок, який стартував у вересні.

Слід зазначити, що у запиті йшлося про можливість отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами. Однак висновок, наведений відповідь, може ідентично бути застосовним і до хвороби ФОП.

Зауважимо також, у подібній ситуації, при отриманні відмови слід надіслати запит на адресу ПФУ. Ви можете це здійснити за допомогою електронного кабінету на порталі ПФУ або за допомогою опції «Звернення громадян» на сайті ПФУ. Отримавши вичерпну відповідь, ви зможете скористатися своїм правом на отримання свого «лікарняного».

Насамкінець зазначимо: якщо ФОП має основне місце трудової діяльності, то лікарняний лист оплачується саме там. За таких обставин не слід морочитися щодо допомоги як на підприємця, її не буде.

Порушення, за які ФОП позбавляють права працювати на єдиному податку: найпоширеніші помилки


З появою тимчасової непрацездатності не кожен підприємець має статус застрахованого, особливо якщо весь попередній страховий випадок період проплат ЄСВ не спостерігалося.

Майте на увазі, що Закон No2464 передбачає для підприємців пільгу зі сплати ЄСВ у період дії ВП на території України за бажанням. Тобто це не обов'язкове, як раніше. Однак тут ви повинні розуміти: не проплати ЄСВ – немає статусу застрахованої особи.

В даному випадку вибирати тільки вам.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки