Як правильно слід індексувати зарплату працівника за його звільнення

09 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЗС

Як правильно слід індексувати зарплату працівника за його звільнення

Співробітник бюджетної установи, яка отримує зарплату згідно з єдиною тарифною сіткою, розраховується 29.08.2024 року. Це буде його останнім робочим днем. А до того з 1 до 14 серпня він був у відпустці. Йому нарахували відпускні у розмірі 3610 грн, зарплати за 11 днів серпня – 2460 грн, а ще він отримав 2100 грн як компенсацію за невикористану відпустку. Виникає питання, а яким чином слід індексувати заробітну плату такого співробітника у травні та як цю суму індексації вирахувати?Чи законне скорочення штату/числа працівників у період ВП?

Розбиратимемося докладніше у цій статті.

Право на індексацію

Сама індексація окладу співробітників ведеться в рамках Законодавства про індексацію та Порядок №1078. Але конкретних установок у цих законах щодо обмежень щодо індексації ні на місяць прийому працювати, ні на місяць розрахунку не вказується.

Сама можливість індексації зарплат працівників пов'язана лише з місяцем кінцевого підвищення ставки, який прийнято називати базовим місяцем, а також від підвищення індексу споживчих цін. Базовим стає місяць, з якого стартує обчислення коефіцієнта індексації.

Співробітник, який прийняв рішення звільнитися, має право вимагати індексацію зарплати нарівні з іншими співробітниками. Звичайно, якщо це право настало.

У тих співробітників, хто отримує оплату за єдиною тарифною сіткою «базовий» місяць – це січень цього року. Право індексації окладів цих працівників з'явилося у серпні 2024 року. Коефіцієнт індексації виходить тут 3,8%.Ми беремо випадок, коли конкретний співробітник розраховується у серпні, коли має стартувати індексація. І того ж місяця, коли це відбувається, слід проіндексувати його оклад на коефіцієнт 3,8%. Також слід вчинити з іншими співробітниками на єдиній тарифній сітці, що мають базовий місяць у січні.

Тепер нам зрозуміло, як чинити в таких випадках. Спробуємо визначитися із самою сумою індексації у процесі звільнення.

Індексація на місяць звільнення

Під неї потрапляє плата за роботу в грошовому плані, що охоплює заробіток за зроблену роботу в рамках тарифних розцінок (посадовий оклад) та відрядною оплатою, а також надбавки, премії та ін. (абзац 4 пункту 2 Порядку No1078).

Але самі виплати, що розраховуються ґрунтуючись на середній зарплаті не потраплятимуть під індексацію відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку No1078. Отже, ми до нашої суми відпустки у розмірі 3600 грн та компенсації за відпустку у вигляді 2100 грн не застосовуємо індексацію. Вона поширюється виключно на заробітну плату за певний період, що становить 2460 грн. Однак є деякі нюанси.

Зарплата підлягає індексації у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМ). За фактом чисельність зарплати, яку поширена індексація, обмежується ПМ. Та її складова, яка вище, ніж цей ліміт, не індексуватиметься. У 2024 році ПМ дорівнює 3028 грн. і до закінчення року він не зміниться відповідно до статті 7 прийнятого Державного бюджету.

А от у випадках, якщо зарплата вища за ПМ, то немає сенсу й у тому, щоб намагатися визначити суму для індексації. Нам слід ПМ помножити на коефіцієнт індексації. Детальні інструкції на випадок, коли зарплата менша за цей ліміт ви знайдете в абзаці 6 пункту 4 Порядку No1078.

Для варіантів, коли співробітник здійснює діяльність у неповний робочий час, сума індексації буде розрахована виходячи з повного робочого часу. Платитиметься вона пропорційно до часу, який такий співробітник відпрацював.В яких випадках директор може працювати без зарплати?

Ми використовуємо таке правило і у випадках, коли місяць був відпрацьований не повною мірою через відпустку такого співробітника або взятого ним лікарняного, а також інших варіантів. Детальніше розповідається у листі Мінсоцполітики від 25.02.2016 No75/10/136-1.

Отже, якщо наш співробітник працював не весь місяць, ми обчислюємо суму індексації шляхом:

  1. Грунтуючись на розмірі зарплати в умовах нормальної тривалості робочого часу, однак у рамках ПМ;
  2. Підрахунку суми індексації пропорційно часу, який співробітник відпрацював.

Приклад обчислення

Давайте подивимося як можна вирахувати необхідну нам суму індексації. Виходитимемо з наступних даних, які були прописані на самому початку нашої статті. 

Наш приклад. Повернімося до серпня 2024 року, коли співробітник, який отримує плату в рамках єдиної тарифної сітки, пропрацював 11 календарних днів. А з 1 по 14 числа цього ж місяця був у оплачуваній відпустці. Але після цього звільнився 29.08.2024 і сума індексації при обліку «базового» місяця на серпень у нього дорівнює 115,06 грн (3028 помножити на 3,8%).

Співробітник звільнився 29.08.2024 та не виробив весь місяць. Індексуватимемо пропорційно виробленим календарним дням.

Отже маємо 115,06 грн : 22 робочих днів, помножених на 11 робочих днів = 57,53 грн, серед яких 22 – це чисельність робочих днів серпня згідно з робочим графіком, а 11 – чисельність вироблених днів з 15 по 29 число включно.

Висновки:

Будь-який співробітник при звільненні має право отримати індексацію зарплати відповідно до законів.Як підприємцю оформити працівника

Виплата, яка розраховується із середньої зарплати, не підлягає індексації.

Зарплата підлягає індексації у розорювання прожиткового мінімуму працездатних осіб.

У разі роботи неповний робочий час сама сума індексації обчислюється виходячи з розрахунку повного робочого часу, а сплачується пропорційно до виробленого часу.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки