Як сплачувати податки ФОП після реєстрації бізнесу

07 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Як сплачувати податки ФОП після реєстрації бізнесу

Питання сплати податків є досить хвилюючим для багатьох підприємців, які тільки зареєстрували свій бізнес. Адже порушення податкових зобов’язань тягне за собою неприємні наслідки у вигляді штрафних санкцій та навіть позбавлення права працювати на спрощеній системі. Навіть якщо підприємець ще не отримав першого доходу, обов’язки щодо податків можуть уже виникнути. Тому важливо чітко розуміти, з якого моменту і в якому розмірі необхідно проводити платежі.Як довести реальність операції

Тож, які вимоги до сплати податків для ФОП 1,2 та 3 груп? Коли ФОПу починати сплачувати податки? Які особливості оподаткування та розміри податків для різних груп? Відповіді на ці та інші питання щодо того, як сплачувати податки ФОП після реєстрації бізнесу надані далі в статті.

Як сплачувати податки ФОП на 1 та 2 групі

Підприємці 1 та 2 групи, які реєструються як платники єдиного податку (ЄП), переходять на спрощену систему оподаткування з 1 числа наступного місяця після реєстрації ФОП. До того часу вони працюють на загальній системі оподаткування.

За цей період на їхній дохід нараховуються податки у розмірі:

  • 18% ПДФО;
  • 5% військового збору (ВЗ);
  • 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ).

З першого числа, після автоматичного переходу на спрощену систему, вони повинні будуть сплачувати:

  • Єдиний податок (ЄП);
  • ЄСВ;
  • ВЗ.

Якщо ФОП не отримував дохід в період перебування на загальній системі (з моменту реєстрації до 1 числа наступного місяця), сплачувати податки за цей час не потрібно. Бухгалтери рекомендують у перший місяць перебування на загальній системі утриматись від підприємницької діяльності та не отримувати дохід, щоб уникнути сплати податків та труднощів із подальшим звітуванням.

В такому разі за перші кілька тижнів діяльності потрібно буде лише подати звіт («нульовий») в кінці року.

Після переходу на спрощену систему можна приймати кошти та сплачувати податки в рамках займаної групи без жодних обмежень.

Перевірити, чи відбулося переведення на ЄП можна в Електронному кабінеті в розділі «Облікові дані платника», де відображається група, податкова ставка та дата, з якої підприємець є платником ЄП.

Для розрахунку дат і сум платежів зручно користуватись податковими календарями, які можна знайти в інтернеті. Вони суттєво полегшують роботу підприємців та дозволяють відстежувати кінцеві терміни сплати податків.

Розміри податків для ФОП 1 та 2 груп у 2025 році становлять:

  • ЄП – 302,80 грн чи 1600 грн (10% від прожиткового мінімуму для 1 групи чи 20% від мінімальної заробітної плати для 2 групи);
  • ЄСВ – 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати);
  • ВЗ –  800 грн (10% від мінімальної заробітної плати ).

ЄП та ВЗ сплачується авансом до 20 числа кожного місяця.

ЄСВ сплачується поквартально. За проміжний період, коли ФОП перебував на загальній системі і не отримував доходу, ЄСВ сплачувати не обов’язково. Після того, як він стає платником ЄП (з 1 числа наступного після реєстрації ФОП місяця), потрібно сплачувати ЄСВ в обов’язковому порядку незалежно від того, мав підприємець дохід, чи ні. Звертаємо увагу, що ЄСВ нараховується помісячно, тому за квартал потрібно платити пропорційно до кількості місяців, протягом яких ФОП працював на спрощеній системі (1760 х 3 = 5280 грн).Ліміти та податки ФОП у 2025 році: розміри, терміни сплати, пільги

Оподаткування 3 групи ФОП

На відміну від «єдинників» 1 та 2 групи, ФОП 3 групи стають платниками ЄП з дати подання заяви про реєстрацію. З цього моменту вони можуть приймати доходи, які будуть оподатковуватися за обраною податковою ставкою.

Податкове навантаження на підприємців 3 групи становить:

  • ЄП - 3% + ПДВ чи 5% від доходу;
  • ЄСВ – 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати);
  • ВЗ – 1% від доходу.

Податки ФОП 3 групи сплачуються поквартально. За перший квартал після реєстрації ФОП податки сплачуються, починаючи з місяця реєстрації. Наприклад, якщо підприємець почав свою діяльність в червні, то за 2 квартал йому потрібно буде сплатити податків лише за 1 місяць, а не за весь квартал.

Підводячи підсумки, звертаємо увагу, що для деяких категорій підприємців сплата ЄСВ є добровільною:Проблеми ФОП: дохід, якого не було

  • податкова адреса яких зареєстрована на тимчасово окупованій території;
  • які були мобілізовані;
  • які є пенсіонерами чи мають інвалідність;
  • за яких ЄСВ платить роботодавець за місцем працевлаштування.

Щодо ФОП, які не належать до пільгових категорій, то для них сплата ЄСВ є обов’язковою незалежно від наявності доходу.

Отже, правила оподаткування після реєстрації ФОП залежать від обраної групи, дати переходу на спрощену систему та факту отримання доходу. Уважне ставлення до строків та податкових ставок дозволить уникнути штрафів та зберегти право працювати на ЄП. Для того щоб полегшити роботу, завжди можна використовувати підказки податкового календаря, додатку «Дія», де висвічуються нагадування про обов’язок сплатити ЄСВ, чи інформацією в Електронному кабінеті, де з’являються дані по податкових нарахуваннях та боргах.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки