Немає коштів на виплату зарплати: як діяти роботодавцю
29 серпня 2023
Малий та середній бізнес в Україні переживає непрості часи, багато підприємців змушені призупинити свою діяльність або працювати виключно, щоб залишитися на плаву.
В таких умовах постає питання, як діяти ФОП, якщо немає коштів на виплату зарплати найманим працівникам.
З даним питанням, а також із передбаченою законодавством відповідальністю за виявлені порушення щодо оплати праці, розберемось далі.
Немає коштів на виплату зарплати: чи можна звільняти працівників?
Перше, що повинні пам’ятати роботодавці – це те, що на період дії воєнного стану не можна звільняти працівників, крім за їх власним бажанням.
Тому ФОП, працівники яких виїхали за кордон або з інших причин не можуть виконувати свої посадові обов’язки, мають подбати про правильне документальне оформлення факту їхньої відсутності на робочому місці. Інакше, в майбутньому при здійсненні перевірок підприємства контролюючими органами в ФОП можуть бути неприємності.
Зокрема, якщо людина виїхала за кордон і не має бажання повертатися на свою попередню роботу, ФОП не може її звільнити навіть за власним бажанням при відсутності відповідної заяви та інших оригіналів документів. Проблема полягає в тому, що обмін документами між Україною та іншими країнами на даний момент викликає значні складнощі.
В такому випадку, ФОП правильно буде в табелі проставляти позначку «і» (інші причини) або «нз» (неявка з нез’ясованих причин) до моменту, коли можна буде обмінятися з працівником документами і звільнити без порушень законодавства про працю.
За період, протягом якого в табелі буде зафіксована відсутність працівника на робочому місці, підприємець не повинен здійснювати виплату заробітної плати.
Відпустка без збереження заробітної плати та дистанційна робота
У випадку відсутності можливості виплачувати заробітну плату, на підставі ст. 26 ЗУ «Про відпустки», підприємець має право надати працівникам відпустку без збереження заробітної плати.
Ця відпустка надається за згодою сторін, тому від працівника має бути заява з проханням надати відпустку, а роботодавець має на підставі цієї заяви видати відповідний наказ.
Також можна перевести роботу найманих працівників на дистанційний формат, якщо це дозволяють умови праці.
Простій з оплатою в такому випадку не може бути нижчим 2/3 від окладу.
Наголошуємо, що за мобілізованими працівниками або тими, що знаходяться в теробороні (на підставі контракту), зберігається середня заробітна плата, відповідно до ст.119 КЗпП.
Простій
Якщо ж ФОП через війну не може здійснювати свою діяльність і, відповідно, виплачувати заробітну плату, то, згідно ст.34 КЗпП, це є простій не з вини працівника.
В такому випадку в табелі потрібно проставити позначку «п», а оплата працівнику має бути не нижчою 2/3 окладу.
Умови оплати праці у випадку простою врегульовані ст. 113 КЗпП.
Відповідальність за невиплату зарплати
Невиплата заробітної плати працівникам є порушенням податкового законодавства, оскільки роботодавець не сплачує податки, а також законодавства про працю, бо порушуються гарантії працівника.
Проте, на період дії воєнного стану ФОП звільняються від відповідальності за невиконання податкових зобов’язань.
Що стосується законодавства про працю, то звільнення від відповідальності не передбачено. Проте на період дії воєнного стану призупинені перевірки підприємств.
Пізніше, при відновленні перевірок і виявленні порушень, Держпраці буде видавати припис і давати роботодавцю час на усунення порушень.
Таким чином, якщо підприємець оформить належним чином документи по працівниках і усуне наявні порушення, то він не буде нести ніякої відповідальності.
Підводячи підсумки, варто наголосити, що на практиці, законодавство України про працю перш за все виступає на стороні працівника, тому у випадку звернення ним до суду, вірогідно, рішення буде не на користь роботодавця.
Тому дуже важливо правильно оформити документи по працівниках, які працюють, навіть якщо на даний момент вони заявляють про бажання звільнитися. А також підприємець повинен розуміти, що просто так не виплачувати заробітну плату він не може, навіть в умовах воєнного стану, тому має подбати про виконання взятих на себе зобов’язань перед своїми підлеглими.