Оплата через термінал: якою датою враховувати платіж при поданні звітності

25 лютого 2025

Багато підприємців зіштовхуються зі складнощами при фіксуванні доходу, отриманого на рахунок, коли покупцем була здійснена оплата через термінал. Адже не зовсім зрозуміло, якою датою вказувати у звітності такий платіж – датою здійснення оплати (на підставі Z-звіту) чи датою надходження коштів на банківський рахунок. Особливо гостро стоїть це питання, коли такі проплати припадають на кінець звітного періоду. Тож, що говорять з цього приводу податківці, розберемося далі в статті.

Оплата через термінал: якою датою враховувати платіж при поданні звітності

Оплата через термінал та дата отримання доходу

Досить поширеною є ситуація, коли при оплаті через термінал кошти на рахунок підприємця надходять не відразу, а через кілька днів. В такому випадку виникає закономірне питання, якою датою вказувати отримання доходу.

Наприклад, продавець 31 грудня продав товару на 2 тисячі гривень. З них – 1500 грн були отримані готівкою, а на 500 грн покупці здійснили оплату карткою через термінал. На рахунок підприємця ці 500 грн надійшли 2 січня. Таким чином, якщо щодо суми в 1500 грн все зрозуміло – її потрібно вказувати як отриманий дохід за 31 грудня, то яким числом і навіть роком (2024 чи 2025) потрібно фіксувати 500 грн?

Раніше позиція ДПСДержавна податкова служба була однозначною – для підприємців, які є платниками єдиного податку, датою доходу є дата надходження коштів. Тобто готівкові платежі враховувалися на момент отримання, а безготівкові – у день їхнього зарахування на рахунок. В описаному прикладі 1500 грн є доходом за грудень 2024 року, а 500 грн – мали б бути враховані у січні 2025 року.

Проте у 2024 році податківці змінили свій підхід в цьому питанні. Зокрема, в індивідуальній податковій консультації № 2769 від 17.05.2024 вони зазначають, що при розрахунках через РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). або POS-термінал датою отримання доходу є дата, зазначена у фіскальному чеку.

Раніше такий підхід застосовували лише до ФОПів на загальній системі, оскільки для них ключову роль відіграє дата реалізації. Для спрощенців же завжди враховувалася дата надходження коштів.

Зокрема, це визначено ст.292 п.6 ПКУ, в якій говориться, що датою отримання доходу є дата надходження коштів у грошовій чи безгрошовій формі. Саме цією нормою закону користувалися «єдинники» при заповненні звітності.

Але з 2024 року, згідно роз’яснень податківців в ІПКІндивідуальна податкова консультація. та пізніше – на сервісі ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, потрібно дотримуватися іншого підходу в обрахунку дати отримання доходу через термінал.

Сплата податків ФОП на ЄП у 2025 році: як платити, де брати реквізити, коди платежів


Варто зазначити, що зміна вимог щодо формування звітності по отриманому доходу через POS-термінал на основі Z-звіту стала сюрпризом для підприємців на спрощеній системі оподаткування. Адже жодних змін в ПКУПодатковий кодекс України не було внесено. Свою позицію податківці пояснюють роз’ясненнями Міністерства фінансів, яке наголошує на правильності саме такого варіанту визначення дати доходу.

Тож, «єдинникам» варто взяти дану інформацію до уваги, щоб не допустити помилок при заповненні декларацій.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки