Порівняння ФОП України з ФОП Польщі, особливості реєстрації та види систем оподаткування
04 січня 2023
Зі збільшенням кількості емігрантів, що протягом останнього року подалися до Польщі через війну в Україні, серед наших співгромадян досить актуальним є питання професійної реалізації та відкриття власної справи в цій країні.
Чим ФОП Польщі відрізняється від ФОП України та які нюанси потрібно врахувати при реєстрації власного бізнесу, розберемося далі в статті.
При яких умовах можна не реєструвати ФОП в Польщі
В Польщі, на відміну від України, дозволяється вести підприємницьку діяльність без реєстрації підприємства.
Така форма роботи називається «Niezarejestrowana działalność gospodarcza».
Без реєстрації ФОПу підприємець має право надавати:
- IT-послуги в онлайн-форматі, наприклад, на фрілансі;
- в офлайн-форматі послуги, що надаються нерегулярно, наприклад, перукарські, ремонтні, будівельні тощо.
Головною умовою до діяльності є те, що вона не повинна вимагати ліцензії.
Варто зазначити, що в Польщі таких видів діяльності досить велика кількість і практично все, що не стосується роботи, пов’язаної з життям та здоров’ям інших людей, ліцензіювання не потребує.
Якщо особа веде незареєстровану підприємницьку діяльність в Польщі, вона повинна подавати річний звіт «РІТ-36».
Цей формат діяльності є цілком легальним і не передбачає сплатиЄСВЄдиний соціальний внесок, що в Польщі називається ZUS.
Також надання послуг в рамках незареєстрованої підприємницької діяльності не вимагає використання касових апаратів.
Облік доходів може вестися в довільній формі в паперовому вигляді чи в Excel-таблиці. Вимог до форми документу, що підтверджує надання послуги клієнту, також немає.
Важливою умовою надання послуг без реєстрації підприємства є те, що дохід в такому випадку не має бути вищим 50% від мінімальної заробітної плати, що в 2023 році складає 3490 злотих.
Не можуть здійснювати незареєстровану підприємницьку діяльність засновники юридичних осіб або ті, хто протягом останніх 60 місяців працював як ФОП.ФОП для ІТ
ФОП в Польщі і в Україні: основні відмінності
Звична нам форма підприємницької діяльності ФОП в Польщі називається «Jednoosobowa działalność gospodarcza», JDG, що перекладається як одноособова діяльність господарча (ОДГ).
Всі особи, які мають дохід від підприємницької діяльності вищий, ніж 50% від мінімальної заробітної плати в Польщі, мають обов’язково реєструватися як JDG.
Отримати даний статус та займатися підприємництвом можуть не лише поляки, а й іноземці, що проживають на території Польщі.
Для реєстрації JDG потрібно надати:
- паспорт;
- PESEL (податковий номер);
- документ, який підтверджує дозвіл на проживання особи в Польщі (в тому числі, гуманітарна підтримка чи тимчасовий захист).
На відміну від Польщі, українське законодавство не вимагає від іноземців дозволу на проживання при реєстрації підприємницької діяльності. Для цього достатньо паспорту та податкового номеру.
Вказувати місце реєстрації проживання потреби немає, варто буде зазначити де ФОП буде надавати послуги. Якщо ж підприємець буде надавати послуги за різними адресами, наприклад за місцем проживання замовників, то при поданні документів на реєстрацію польського ФОП потрібно буде вказати, що конкретне місце діяльності відсутнє.
Українські ФОПи в таких випадках вказують «діяльність на всій території України».
Крім цього, при реєстрації підприємства потрібно вказати види діяльності, якими буде займатися ОДГ, тобто відмітити КВЕДКласифікація видів економічної діяльності, що в Польщі називаються PKD.
Саме від виду діяльності, тобто обраного PKD, буде залежати система оподаткування, яка буде застосовуватися до підприємця.Бюджет 2023 і зміни для ФОП
Як зареєструвати ФОП в Польщі
Процедуру реєстрації польського ФОП можна здійснити 3 способами:
- Замовити послугу в одній із юридичних компаній.
- Відвідати центр реєстрації інформації щодо підприємницької діяльності і самостійно подати заявку на реєстрацію.
- Подати онлайн-заявку на сервісі ePUAP (аналог «Дія») на реєстрацію JDG.
Процес реєстрації в Польщі триває до 10 днів.
Видача якихось документів, які підтверджують реєстрацію польського ФОП, не передбачена. Проте інформація вноситься в реєстр підприємців на ресурсі biznes.gov.pl.
Саме на цьому сайті по ПІБ чи по номеру PESEL знайти інформацію по зареєстрованому підприємцю і при необхідності роздрукувати її.
Звертаємо увагу, що в Польщі реєстрація JDG та внесення змін до відомостей про підприємство є безкоштовною та не передбачає ніяких адміністративних зборів. В Україні реєстрація ФОП є також безкоштовною, а от за внесення змін, що стосуються ПІБ підприємця чи адреси реєстрації потрібно буде сплатити збір.
Після отримання статусу JDG підприємець має право відкрити рахунок в банку - Konto.Як зняти валюту з рахунку ФОП без втрати на курсі
Системи оподаткування в Польщі
Податкова система Польщі передбачає 3 форми оподаткування:
- Прогресивний податок - залежить від річного обороту.
- Лінійний податок – фіксований, не залежить від обороту.
- Спрощена система – Rychalt – розмір податку залежить від PKD.
Таким чином, незалежно від системи оподаткування, JDG має сплачувати наступні податки:
- Податок на дохід.
- ZUS (аналог українського ЄСВ).
- Внесок на охорону здоров’я.
ZUS сплачують абсолютні всі підприємці як за себе, так і за найманих працівників, якщо такі є в наявності. Розмір даного податку залежить від виду діяльності підприємця, на відміну від ЄСВ в Україні, який не має прив'язки до КВЕД.
ZUS в Польщі значно вищий, ніж ЄСВ в Україні. Середній розмір ZUS, який платить польський ФОП, це 1300 злотих, що приблизно 280 доларів. При цьому максимальний розмір ZUS для деяких видів діяльності становить 1500 злотих. Український ЄСВ становить близько 40 доларів, сплата яких на час дії воєнного стану є необов’язковою.
Але попри такий досить високий для українського підприємця розмір соціального внеску, Польща з метою стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу для щойно зареєстрованих JDG надає пільги.
- Наприклад, вони звільняються від обов’язку сплачувати ZUS протягом перших 6 місяців після реєстрації. Протягом наступних 2 років ОДГ мають право платити лише 1/3 суму ZUS.
- Крім того, в Польщі кожний JDG, якщо він не має найманих працівників, має право призупинити свою підприємницьку діяльність терміном від 30 днів, і на цей час не сплачувати ZUS.
Польське податкове законодавство не передбачає лімітів на доходи підприємця, а також лімітів на кількість найманих працівників.
Проте якщо оборот JDG становить понад 200 000 злотих в рік, він зобов’язаний стати платником ПДВПодаток на додану вартість , розмір якого також залежить від видів товарів чи послуг, які продає/надає ФОП. Цей податок можна буде компенсувати.
Систему оподаткування в Польщі можна змінити лише раз на рік.
Всі податки підприємець має сплачувати самостійно на спеціальні рахунки.
Як ФОПу правильно обрати групу оподаткування
Реєстрація бізнесу в Польщі та здійснення підприємницької діяльності має свої особливості, порівняно з Україною, проте багато в чому можна віднайти схожість.
Тим, хто тільки прибув до Польщі та намагається відкрити свою власну справу, рекомендується звернутися до спеціалістів, які можуть допомогти з цим питанням, адже важливо правильно визначитися з системою оподаткування та видами діяльності, від чого напряму буде залежати розмір податкових зобов’язань.