Податковий конфлікт: як ФОП уникнути подвійного оподаткування

19 листопада 2024

Для багатьох підприємців, особливо в останні роки, є звичним явищем наявність відкритого ФОП в Україні і ведення підприємницької діяльності за кордоном в статусі аналога українського ФОП. Проте такий стан речей передбачає певні ризики, зокрема виникнення податкового конфлікту, подвійного оподаткування, неумисного порушення законодавства України чи іншої країни. Що таке податковий конфлікт та про що потрібно знати підприємцям, які мають зареєстрований бізнес у двох країнах, з’ясуємо далі в статті.

Податковий конфлікт: як ФОП уникнути подвійного оподаткування

Що таке податковий конфлікт та як визначається податкове резидентство

При визначенні податкового резидетства Україна та інші країни в першу чергу спираються на місце постійного проживання особи та сфери її особистих і бізнес-інтересів. ПКУПодатковий кодекс України визначає, що якщо немає можливості визначити центр життєвих інтересів особи, то резидентство визначається за ознакою громадянства та наявності українського паспорта.

До особистий інтересів відноситься проживання в країні на постійній основі або більше 183 днів за рік, наявність власного чи орендованого житла, сплата комунальних послуг, проживання дітей та членів сім’ї в країні разом із платником податків.

Центром бізнес-інтересів є професійна діяльність особи, в тому числі і підприємницька.

Таким чином, податкова служба країни, в якій підприємець веде бізнес, скоріше за все визнає його як податкового резидента, що передбачає сплату податків та дотримання вимог податкового законодавства. Проте це автоматично не знімає з підприємця обов’язку виконувати податкові зобов’язання українського законодавства.

Як уникнути податкового конфлікту

Найперше питання, яке варто вирішити, маючи зареєстрований бізнес за кордоном, —наскільки актуальним є статус ФОП в Україні. Якщо підприємницька діяльність в Україні не приносить дохід і планів повертатися в Україну найближчим часом немає, то найбільш раціонально закрити ФОП. За потреби можна знову зареєструватися як ФОП, що легко зробити через онлайн-сервіси.

Таким чином, працюючи тільки як іноземний ФОП, ризики подвійного оподаткування будуть зменшені в рази. До того ж, це дозволить уникнути неприємностей, пов'язаних із недотриманням вимог податкового законодавства України. Адже в ПКУ постійно вносяться зміни, які часом важко відслідкувати, особливо перебуваючи за кордоном, що, в свою чергу, може стати причиною ненавмисного порушення.

Якщо ж підприємницька діяльність в Україні  приносить дохід і припиняти її бажання немає, то залишатися на спрощеній системі оподаткування можна лише у випадку, коли підприємець:

  • послуги надає дистанційно з-за кордону (послуги у IT-сфері, консультування тощо);
  • послуги надаються виключно в Україні (продаж товарів, бізнес у сфері харчування чи технічного обслуговування автомобілів тощо).

У випадку, коли підприємець має ФОП в Україні, при цьому послуги по зареєстрованих КВЕД надає за кордоном, та отримує за них оплату, то ДПС може перекваліфікувати його доходи на загальну систему оподаткування, що передбачає ставку 41,5% від обороту в 2024 році та 45% - в 2025 році.

Наявність двох ФОП

Отримані за кордоном доходи потрібно декларувати в Україні в річній звітності про майновий стан і доходи. Проте на основі укладених двосторонніх угод про уникнення подвійного оподаткування між Україною та більше 70 інших країн, дохід від діяльності іноземного підприємства може не підлягати оподаткуванню.

При отриманні доходів в Україні їх також потрібно декларувати в країні, де тимчасово проживає ФОП. В деяких країнах може виникнути потреба в доплаті різниці податкових ставок, які в Україні зазвичай нижчі. Наприклад, в Україні ставка ЄП на 3 групі ФОП становить 5% з доходу, а в країні проживання за діяльність в ідентичному статусі підприємця – 11%.

Є також країни, наприклад Франція, які відмовилися від оподаткування доходів, задекларованих як доходи з українського ФОП.

Проте в будь-якому випадку отриманий прибуток від діяльності в якості українського ФОП декларувати доведеться. Варто мати на увазі, що не у всіх країнах є форма підприємницької діяльності відповідна українському ФОП. Це означає, що дохід від бізнесу в Україні в країні проживання буде оподатковуватися як дохід фізосіб.

Заключення

Коли підприємець зареєстрований як ФОП в Україні та одночасно здійснює бізнес-діяльність в іншій країні, обидві країни вважають його своїм податковим резидентом. Відповідно, ФОП повинен виконувати податкові зобов’язання та сплачувати податки згідно українського законодавства та законодавства країни проживання.

Щоб цього уникнути, варто проконсультуватися зі податковим спеціалістом у країні проживання щодо декларування доходів і можливості взаємозаліку податків та визначення податкового резидентства. Також рекомендується ознайомитися з конвенцією про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною проживання підприємця.

Українські підприємці, при наявності відповідних підстав, на основі угоди про недопущення подвійного оподаткування мають право залишатися податковими резидентами України. Підтвердити свій статус можна, отримавши довідку через Електронний кабінет платника.

Варто пам’ятати, що питання резидентства потребує контролю, адже неправильне визначення податкового статусу може призвести до додаткових фінансових зобов'язань, штрафів або подвійного оподаткування. Тому регулярний моніторинг змін у податковому законодавстві та своєчасна корекція статусу резидентства допоможуть уникнути неприємностей і забезпечать дотримання вимог законодавства обох країн. 

Платник податків на ЄП помилки з оплатами: що потрібно робити і як справи з доходом

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки