Продаж авто ФОП: чи потрібно платити ПДВ

26 грудня 2023

В процесі ведення підприємницької діяльності може виникнути необхідність у ФОП здійснити продаж авто, і в такому разі виникає закономірне питання – чи потрібно платити ПДВ.

Продаж авто ФОП: чи потрібно платити ПДВ

З’ясуємо особливості оподаткування при продажі рухомого майна ФОПом далі в статті.

Продаж авто ФОП

Якщо ФОП на загальній системі або «єдинник» 3 групи на 3%+ПДВПодаток на додану вартість здійснює продаж авто, він зобов’язаний сплатити ПДВ.

При цьому, згідно ст.188 Податкового кодексу України, базою оподаткування є договірна вартість транспортного засобу.

Варто мати на увазі, що база оподаткування не може бути нижчою за балансову вартість автомобіля, яка зазначена в обліковій документації станом на початок звітного періоду, коли він був проданий.

Також база оподаткування не може бути нижчою за звичайну ціну (ринкову вартість транспортного засобу, продаж якого здійснює ФОП).

Продаж необоротних активів суворо контролюється податківцями, тому якщо підприємець в цілях економії при нарахуванні суми ПДВ вирішить домовитися з покупцем і вказати в договорі вартість авто нижче його звичайної (ринкової) ціни, то це буде виявлено при перевірці. В такому разі ПДВ буде нараховуватися, виходячи з середньої вартості проданої моделі авто на ринку станом на момент здійснення продажу.

Чи може підприємець продати авто як фізособа, а не ФОП?

Підприємець може продати авто як фізична особа, навіть якщо воно було придбане від імені ФОП. В такому випадку ПДВ не нараховується на отриману від продажу суму.

Але необхідно врахувати деякі нюанси.

  1. Якщо авто було придбане ФОПом, і на нього було зареєстровано податкову накладну (він мав право на податковий кредит) до 01.07.2015, але податковий кредит не відображався, або ж придбання відбулося після 01.07.2015, але підприємець відразу його компенсував нарахуванням податкових зобов’язань, то при продажі додаткові «компенсуючі» податкові зобов’язання вже не нараховуються.
  2. Якщо ж ФОП відобразив податковий кредит і  «не компенсував» його, то у випадку продажу авто припиняє використовуватися для здійснення підприємницької діяльності і виникають підстави для нарахування податкових зобов’язань.

В такому випадку базою для нарахування ПДВ буде звичайна (ринкова) ціна автомобіля.

Тож, якщо у ФОП виникла потреба продати авто, ключову роль в визначенні найбільш зручного і вигідного способу продажу відіграє те, на яких підставах автомобіль був придбаний та чи є підстави для нарахування податкових зобов’язань.

Чи обов'язково показувати виплати ФОПу в 4ДФ: основні аспекти, про які варто знати підприємцю

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки