Повідомлення 20-ОПП: як подають ФОП
26 червня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці
Штраф за неподання несуттєвий, і часто підприємці не бачать сенсу подавати це повідомлення або й узагалі не знають про нього. ДПС наполягає: звітувати треба.
А ще податківці справно публікують консультації з рекомендаціями про заповнення форми № 20-ОПП. Тому ми про всяк випадок розповімо, як її заповнити.
Про яке майно звітувати
Згідно з Порядком № 1588 ФОПФізична особа — підприємець зобов'язані інформувати податкову про свої об'єкти оподаткування (пов'язані з оподаткуванням), які використовують у госпдіяльності.
Так, у 20-ОПП вказуєте інформацію про всі об'єкти оподаткування, які знаходяться у вас у власності, ті, що здали в оренду або, навпаки, орендуєте.
Мова про майно, за яким виникає обов'язок зі сплати податків: придбання офісу, складу, магазину, обладнання, транспорту, переобладнання приміщення тощо. Коли приміщення орендуєте ви або, навпаки, здаєте в оренду свої об'єкти.
У яких випадках
Повідомлення 20-ОПП подавати треба, коли об'єкт оподаткування:
- З'являється. Наприклад, ФОП орендував нове приміщення і обладнав точку продажу.
- Змінюється. Тип об'єкта — був склад, став склад-магазин, або була перукарня, стала хімчистка. Найменування — було «Пельменна», стало «Пельменна в тітки Ніни»; місцезнаходження, стан або вид права на об’єкт.
- Скасовується (приміщення чи обладнання непридатне до використання, повертається власнику, якщо об'єкт ви орендували, продали тощо).
До якої податкової подавати
Форму 20-ОПП слід подавати за основним місцем обліку, у ФОП це податкова, в якій він перебуває на обліку. Навіть якщо ваш магазин, офіс, обладнання розташовані в іншому місті.
ФОП зареєстрований у Запоріжжі й має кілька магазинів: у Запоріжжі, Бердянську, Мелітополі. 20-ОПП він подає лише за основним місцем обліку — до запорізької податкової.
Якщо у вас є об'єкти — торгова точка, офіс, обладнання, виробництво — в іншому місті, треба ставати на облік за їхнім місцем розташування. Це ваше неосновне місце обліку (п. 63.3 ПКУ).
Подаєте 20-ОПП уперше
Уперше ФОП подає 20-ОПП після реєстрації. Показуєте всі об'єкти оподаткування, які маєте.
Надалі форму треба буде подавати, тільки-но з'являтимуться нові об'єкти чи будуть зміни зі старими.
Як заповнити
Форма 20-ОПП — це дві сторінки: на одній таблиця, на другій — пам'ятка щодо заповнення, її ви не подаєте.
У полях 1 і 2 форми треба вказати податкову, куди подаєте повідомлення, і ваш податковий номер і ПІБ.
Таблична частина
«№ з/п» — за порядком нумеруєте об'єкти, за якими подаєте форму.
«Код ознаки надання інформації». Вибираєте код, що відповідає вашому об'єкту:
- «1» — уперше подаєте інформацію за об'єктом;
- «3» — змінилися відомості про об'єкт, за яким уже подавали повідомлення: тип, найменування, адреса, вид права власності або стан. Треба поінформувати податківців про оновлені дані;
- «6» — об'єкт закрився.
«Тип об'єкта оподаткування». На сайті ДПС є довідник типів об'єктів. У ньому знайдете цифрове значення вашого об'єкта. Наприклад, код магазину — 321, офісу — 378, кафе — 247.
Не знайшли підходящого — податківці дозволяють присвоїти ім'я самостійно (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 119.11). Узагалі не заповнювати цю інформацію не можна.
«Найменування об'єкта оподаткування» — магазин, кафе, офіс, млин тощо. Якщо у вас кілька об'єктів одного типу за однією адресою, відображайте їх в одному полі, але окремо, з інвентарним номером або унікальним назвою.
«Ідентифікатор об'єкта оподаткування» — це 8-значний номер. Перші три цифри — код типу об'єкта (якщо в довіднику код із однієї чи двох цифр, додайте нулі на початку), п'ять наступних цифр — номер, який ви присвоюєте об'єкту самі.
Наприклад, код офісу за довідником ДПС — 378, а за вашим внутрішнім ідентифікатором — 12123, тож у графу 5 пишіть: 37812123.
«Адмінодиниця відповідно до КОАТУУ». До графи 6 код берете з Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою. У графі 7 указуєте область, район, населений пункт, де розташований об'єкт. Якщо подаєте повторно, через зміну адреси, пишіть тільки нову.
«Місцезнаходження об'єкта оподаткування» — адреса об'єкта, якщо це обладнання — адреса, де воно встановлено і працює. Тут може бути зазначено місце реєстрації ФОП.
«Стан об'єкта оподаткування», використовуєте код залежно від статусу вашого об'єкта (пункт 4 відсутній в описанні форми):
Здаєте в оренду однотипні об'єкти за однією адресою — податківці рекомендують інформацію відображати як про один об'єкт. Якщо однотипні об'єкти здаєте в оренду за різними адресами, в 20-ОПП відображаєте кожен окремо.
«Вид права на об'єкт», обирайте код:
У графі 11 ставите знак «+», якщо об'єкт не за основним місцем обілку.
Підприємець працює з дому
Податківці вважають, що ФОП, які ведуть діяльність із дому, повинні відобразити це в повідомленні 20-ОПП. Це стосується, зокрема, фрилансерів.
Якщо працюєте в своїй квартирі, у графі «Тип об'єкта оподаткування» вказати код 682, у графі «Найменування об'єкта оподаткування» — «квартира».
Інший вид житла, наприклад переобладнана частина приватного будинку, — потрібно вибрати з довідника максимально доречний для вашого приміщення.
Об'єкт закрився, змінилося призначення
Ці об'єкти відображають так:
- в одному рядку відображають закриття об'єкта, у якого змінилося призначення, з кодом 6 у графі 2;
- в іншому — нові дані за зміненим об'єктом із кодом 1.
Наприклад, у вас був об'єкт із типом «магазин» і за ним ви повідомлення вже подавали, але тепер перепрофілювали його в склад.
У формі 20-ОПП потрібно:
- в одному рядку вказати об'єкт із типом «магазин», код 321, у графі 2 — код ознаки надання інформації 6;
- в іншому — тип об'єкта «склад», код 468. Код ознаки в графі 2 — 1.
Знайшли помилки
Тільки якщо виявите, що подали 20-ОПП із помилками, податківці дозволяють подати форму повторно з виправленими даними.
У графі 2 треба вказати код ознаки надання інформації 3. Поруч з інформацією, яку виправляєте, в дужках вказуєте попереднє значення.
Будете подавати повідомлення з виправленнями — додайте супровідний лист про те, що виправляєте помилки (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.11).
20-ОПП не треба подавати
Не повідомляєте в формі № 20-ОПП інформацію про такі об'єкти оподаткування:
- товари;
- дохід (прибуток) або його частину, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг);
- операції з постачання товарів/робіт/послуг.
Інформація про них відображається в податковій звітності (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.11).
На папері й онлайн
Подати повідомлення за формою 20-ОПП можете через кабінет платника онлайн.
Паперове повідомлення ви можете віднести до податкової особисто.
Подати протягом 10 днів
У Податковому кодексі строки подання форми № 20-ОПП не прописані, але вони є в п. 8.4 Порядку № 1588. Це 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкта оподаткування.
Як рахувати, якщо подаєте 20-ОПП:
- Уперше за об'єктом. 10 днів відраховуєте від дати оформлення договору оренди, купівлі-продажу чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.11).
- Повторно. 10 днів обчислюєте від дати реєстрації змін. Приміром назву вулиці/міста, де знаходиться об'єкт, перейменували. Діяти слід так: спочатку реєструєте зміни в правовстановлюючі документи (свідоцтво про право власності тощо), потім протягом 10 днів подаєте 20-ОПП.
За що штрафують
Податківці постійно нагадують, що за неподання 20-ОПП оштрафують так само, як і за несвоєчасне подання документів для взяття на облік, несвоєчасне повідомлення про зміни в реєстраційних даних, адресі, а також за подання помилкових чи неповних даних, як за ст. 117 ПКУ (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.12):
- на 340 грн — для ФОП і самозайнятих осіб. Це штраф за один об'єкт;
- якщо не усунете ці порушення і повторно проігноруєте подання повідомлення, штраф подвоюється: 680 грн.