Як повернути переплату податків/ЄСВ, якщо закрили ФОП?
20 березня 2024
Що відбувається з усіма переплатами підприємця відразу, як той припиняє підприємницьку діяльність? Розбиратимемося. Потрібно розуміти, що в процесі завершення підприємництва ФОП у ЄДР не є кінцевою лінією, за якою переплати прогорають.
Підприємницькі ПДФО, Військовий збір
Що відбувається, якщо йде переплата у підприємця на загальній системі з ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та військового збору (ВЗ) щодо себе? Переплата за співробітників – дещо інший випадок, який не слід плутати з нашим питанням.
Отже, зареєстровано припинення роботи ФОП. Як це здійснюється? Інформацію про це одразу отримують фіскали, які знімають підприємця з обліку відповідно до затвердженого Міністерством фінансів Порядку (п.п. 1 п. 11.18 Порядку № 1588).
Однак є й окремі важливі для нас моменти. Наприклад, підприємець, який припинив діяльність, може рахуватися з боку фіскалів як фізособа, яка сплачує податки, а отже такий суб'єкт, який вів комерційну діяльність (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588).
Його відповідальність нікуди не подіється після закінчення роботи ФОП. Залишаються зобов'язання, терміни та схема дій. Ще на додачу залишаються порядок накладення штрафу та застосування пені (п.п. 65.10.4 ПКУ). Тут і необхідно вчасно подавати ліквідаційну звітність, і навіть виконати всі зобов'язання і розрахунки щодо неї (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588). Далі колишнього підприємця вже нехай перевіряють фіскали, якщо це необхідно зробити додатково (пп. 78.1.7 ПКУ).
Наразі йдеться про обов'язки ФОП.А як же його права? Ми вже розібралися, що підприємці, які завершили діяльність, все одно враховуються в Податковій службі. Такі особи сплачують ПДФО та ВЗВійськовий збір. Навіть після закінчення діяльності є можливість повернути переплату, про що свідчить ст. 43 ПКУ.
Але ми не маємо ясних інструкцій, як це необхідно зробити. Отже, припустимо, у вас є чимала сума переплати і ви як ФОП хочете її повернути, поступово ухваливши рішення про припинення підприємницької діяльності. До реєстрації про закриття ФОП подайте заяву про повернення переплати. Такий порядок дій найкраще відповідатиме вашому праву.
Як проводиться повернення переплат. Вищезазначена ст. 43.4 ПКУ каже, що необхідно зробити подання заяви у довільній формі. Але за яких умов?
Підприємець передусім має сплатити всі податкові борги. У разі, коли такий суб'єкт не має заборгованостей, але має деяку суму не нарахованого ЄСВЄдиний соціальний внесок, це є недоїмкою, а не заборгованістю. Про це йдеться у ст. 1 Закону № 2464, що не заважає повернути переплату з податків.
Якщо з моменту переплати не закінчилося рівно 3 роки (потрібно враховувати, що термін не закінчувався в періоді з 18.03.2020 та до 01.08.2023).
Для того, щоб написати заяву, можна скористатися електронною або паперовою формою. Є розділ в електронному кабінеті «Заяви, запити для отримання інформації». Форма має електронний ідентифікатор - F1302002
Що рекомендується перерахувати у заяві (п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60):
1) найменування податку, збору, якими виникла переплата;
2) суму переплати;
3) дату сплати податку, збору, який став переплатою;
4) реквізити з платіжного документа (платіжної інструкції), за якими кошти перераховані до бюджету, а саме:
- код класифікації доходів бюджету;
- бюджетний рахунок, на який перераховані кошти;
- код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок;
5) направлення(я) перерахування помилково та/або надмірно сплачених коштів, які будуть повернуті, а саме:
- на поточний рахунок платника податку в установі банку;
- на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу за іншими платежами, контроль за стягненням яких покладено на органи ДПСДержавна податкова служба, незалежно від виду бюджету.
Важливо мати на увазі, що податкову переплату не можна спрямовувати в рахунок погашення недоїмки за ЄСВ неможливо готівкою за чеком, якщо платник податків не має банківського рахунку.
Водночас слід додати до заяви копію платіжки, де зазначено переплату. Це можна зробити в електронній формі заяви F1302002. Там є можливість додати "Документ довільного формату".
Коли заяву подано до податкової, то громадянин отримує квитанцію про те, що заява прийнята. Ці дані вказуються у розділі «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини електронного кабінету. У результаті, суму переплати буде повернуто протягом 20 діб після розміщення документів.
Єдиний податок
Ми працюємо в схожому алгоритмі, як і з ПДФО та ВЗ. Необхідна заява для повернення переплати. У податковій не уточнюють механізму подання, яким чином підприємець має повернути зайву суму.
Так само робимо з великими переплатами та податків як ми писали раніше. До закриття ФОП пишемо заяву на повернення коштів.
ЄСВ за себе
А тут у нас є повна інструкція щодо того, що і як робити. ЄСВ можна отримати назад як до закриття ФОП, так і після того, як підприємець завершить реєстрацію, зніметься з обліку як платник ЄСВ (категорія 201.04.02 БЗ).
Як довго триває процедура зняття? Податкова служба не робить це за мить. Потрібно буде почекати.
Фіскали повинні дочекатися даних від державних реєстраторів, коли буде закінчено діяльність ФОП та чи розібрався підприємець з усіма виплатами та боргами, чи закрив інтегровані картки (ст. 5 Закону № 2464, п. 8 розд. IV Порядку № 1162).
Але все ж таки невідомо, в який період фіскали почнуть перевіряти закриття ФОП, оскільки немає в документації чітких термінів на здійснення таких дій.
Вже після того, як реєстрацію ФОП було анульовано, підприємець має право дізнатися про питання повернення ЄСВ за себе. Краще розпочати цей процес якнайшвидше.
Заява ж має бути подана лише у формі, зазначеній у додатку 1 до Порядку № 417.
І, у випадку, раптом ваша заява подаватиметься у довільній формі або за формою F1302002, її не розглядатимуть.
Здійснювати подання заяви щодо повернення ЄСВ найкраще через Електронний кабінет.Також працює і метод персонального звернення та можливість подати його поштою.
Разом з ним має додаватися копія розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що свідчить про сплату переплати ЄСВ.
Копію необхідно завірити особисто відповідно до п. 6 Порядку №417.
У порівнянні з переплатами з ПДФО, ВЗ, ЄПЄдиний податок окремо електронної форми заяви на повернення ЄСВ немає. Тут вже знадобиться скан-копія одночасно заяви за вказаною формою та документом, що свідчить про сплату. Тоді в меню «Листування з ДПС» файл копії пересилається фіскалам.
Після надсилання електронної заяви ви отримуєте від податківців вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації.
Коли переплата має повернутися?
Коли ви подали заяву, фіскали обробляють її і далі вся інформація належним чином перевіряється та уточнюється протягом 10 діб, як зазначено у п. 9 Порядку № 417.
У разі коли подана вами інформація підтверджується, у Податковій службі оформляється висновок, а вже внаслідок нього з урахуванням надходжень на рахунок ЄСВ у строк не пізніше ніж за 3 робочі дні співробітники служби генерують розрахунковий документ на повернення коштів.
Далі він вступає до Казначейства. Там зобов'язання за документом враховують та виконують з урахуванням поточних надходжень ЄСВ (п. 13 Порядку № 417).
Як повернути помилково сплачений ЄСВ?
Слідом за закриттям підприємницької діяльності ФОП у ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань не кінцева лінія, за якою переплати прогорають. Але писати заяву на повернення краще заздалегідь.
Щодо переплати з ПДФО, ВЗ, ЄП необхідно оформити заяву за формою F1302002 у меню «Заяви, запити для отримання інформації».
Переплативши ЄСВ за себе, потрібно скористатися для заяви формою, яка знаходиться у додатку 1 до Порядку № 417, та не забути про копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення), що свідчить про виконані дії про переплату. В Електронному кабінеті слід вибирати меню «Листування з ДПС».