Бізнес: устрична ферма
30 січня 2022
Андрій Пигулевський створив єдину в Україні устричну ферму. В інтерв'ю на каналі DANTES у проекті «Я роблю бізнес!» він розповів, як творив свій стартап. Публікуємо найцікавіше з розмови.
А.П.: Все почалося тоді, коли я закохався в устриці та почав експерименти, а було це у 2012 році, на моїй кухні. Купивши їх у якійсь київській крамниці, я взагалі не знав, як їх відкривати і що з ними робити. Спробував роздовбати, підрізав, видавив трохи лимона і ковтнув. У цей момент, у мене, як у фільмі, запалилися всі лампочки, і я підсів на устриць. Щодня їздив у магазин та купував свіжі, а потім вони кудись зникли з магазинів.
У 2012 році їх було дуже складно знайти, і я зрозумів, що щось треба з цим робити. Я поїхав до Франції набиратися досвіду і за півроку повернувся до України, починати перші проби.
Практично всю устрицю, яку вирощують у Франції, у Португалії або будь-де, очищають. Вона проходить процес депурації (очищення), під час якого устрицю поміщають на дві доби в басейн, де вона прочищає свій шлуночок, очищається від води, яка була в ній до цього. Але саме на Телегольському лимані, настільки чиста вода, що вона відноситься до класу «А +» і з неї можна подавати всі морепродукти прямо на стіл, можна не очищати, а одразу їсти.
Ось і причина чому сюди, на ферму, так непросто дістатися. Для розведення устриць Андрій шукав чисту воду, а таку не знайдеш там, де юрба відпочиваючих, ось і сховався.
А.П.: Мішки, в яких ростуть устриці, виготовлені зі спеціального поліетилену, який стійкий до ультрафіолету та морської води. В одному мішку знаходиться близько двохсот устриць, роздрібна ціна яких приблизно 30 гривень. У цьому мішку трієчка, відмінна ціна для неї – трошки менше одного євро.
Трієчка – це розмір, скільки він росте?
А.П.: Так, трієчка – це невеличка устриця, яка росте 16-18 місяців до цього розміру. У Франції вона зростає вдвічі повільніше. Справа в тому, що тут, у лимані, устриці постійно знаходяться під водою, харчуються все своє життя, а там вони ростуть тільки в період припливу - це 12 годин на добу, а коли відлив, вони знаходяться практично на суші, відповідно, не харчуються і не ростуть. Так само, в лимані набагато поживніша, «жирніша» вода в плані харчування для устриць, він мілкий, добре прогрівається.
Ти це досліджував перед тим, як зупинитися тут, правильно?
А.П.: Звичайно. У світовому океані, хороша біологічна активність – це 7 грамів на один кубічний метр, а у нас цей показник доходить до 500 грамів. Для устриці тут рай.
Багато хто намагається зайнятися цим бізнесом, але в якийсь момент кидає чи каже, що наша устриця «не та» і це все не підходить, легше закуповувати, з чим це може бути пов'язане?
А.П.: Будь-який бізнес повинен підживлюватися пристрастю до продукту, я хотів кидати це вже разів з двадцять. Привезти сюди тихоокеанську гігантську устрицю і почати її вирощувати – це був сміливий експеримент, на якому я втратив близько тридцяти тисяч євро.
Я зробив 12 посадок по всьому Чорному морю, завіз матеріал, який був необхідний. Потрібно було зрозуміти, на якій глибині їх вирощувати, і в перші три роки в мене нічого не виходило, були шторми, які розмивали всю посадку.
Де ти брав гроші для цього всього?
А.П.: У мене був бізнес, досить великий, пов'язаний з IT сферою. Якось, сидячи вдома, читаючи англомовну статтю з приводу устриць, мені дзвонить мій друг і каже, що давай підемо потусим до дівчат, одна з яких мені дуже подобалася, на що я йому відповів, що дуже зайнятий і мені потрібно зосередитись. Ось тоді я зрозумів, що для це для мене, і наскільки це важливо.
Скільки у тебе зараз ось цих мішків із устрицями?
А.П.: На даний момент десь п'ять тисяч мішків з устрицями.
Це так багато!
А.П.: Ні, це небагато. У середньому, наприклад, у французьких господарствах десятки тисяч мішків.
Скільки ти закупив устриць у момент, після якого у тебе все пішло?
А.П.: На закупівлю малька я витрачаю п'ять-шість тисяч євро на рік, за кількістю – десь три мільйони мальків, з яких виживає 20-30%. Паралельно, тобі потрібно купити мішки, вартість яких п'ять євро за штуку, потрібно платити людям зарплату, доки вони виростуть, адже тобі треба доглядати це все.
Як доглядати?
А.П.: Раз на два тижні ми витягуємо мішок з води і добре їх перетрушуємо для того, щоб обламувалися краї, і устриця не росла в ширину, а формувала чашечку для м'яса, вглиб. Зараз розповім, як відкривати устрицю французьким способом. Беремо ножик, затискаємо куточок гострого краю в руках, праворуч устриці шукаємо щілинку і вкручуємо наш куточок ножа в цей отвір. Підчіплюємо та підрізаємо верхню частину устриці, відкриваємо. У високому суспільстві, на званих вечерях, єдиний допустимий звук під час їжі – це сьорбок від устриці.
Що ти робиш у той час, коли устриці сплять, узимку?
А.П.: Теж сплю, відпочиваю.
Так, для того, щоб усе було так класно, потрібно не один рік до цього йти, але може воно того варте?
А.П.: У мене є й погана новина щодо устриць. Група серйозних вчених вважає, що через 40-50 років устриць на нашій планеті не стане.
А як її може не стати, якщо ви її вирощуєте?
А.П.: Температура світового океану піднімається і починають розвиватися нові віруси. Особливо шкідливі для устриць віруси герпесу, це тисячі різних варіацій того, що вискакує у нас на губі, вони вражають ніжку, яка допомагає устриці закриватися, і устриця практично миттєво вмирає. Мене тішить лише те, що за цей час я встигну багато заробити, тому що перед тим, як устриць не стане, за всіма прогнозами, одна штучка коштуватиме близько 100 доларів.