Чи будуть штрафи за виправлення помилок у податкових накладних?

17 квітня 2024

Чи накладатимуться штрафні заходи при виправленні помилок, допущених до податкових накладних за 2022 рік, при їх коригуванні 2024 року? Якщо так, то які саме? Чи передбачаються якісь пільги, обумовлені ВП. Відразу скажемо, що тут все залежатиме від помилки, а також способу її виправлення. А військові послаблення стосуються продовження термінів, протягом яких можна показати податковий кредит (ПК) за податковою накладною (ПН).

Чи будуть штрафи за виправлення помилок у податкових накладних?

Які помилки виправляємо?

ПН на платників ПДВ.

Що відбувається з податковими накладними (ПН) на платників ПДВПодаток на додану вартість , а також чому та коли необхідно виправляти помилки у них. Центральна вимога у виправленні помилок у податкових накладних виникає тоді, коли ці помилки загрожують правильній ідентифікації операції ПДВ для покупця. 

Іншими словами, якщо у накладній допущені помилки в обов'язкових даних, які ускладнюють визначення суті операції (товари/послуги, що реалізуються), зазначення періоду операції, ідентифікацію сторін та суму податкових зобов'язань. 

Існують найбільш критичні помилки у податкових накладних, серед яких: 

 • помилки в даті складання ПН (наприклад, неправильна дата). Сумові помилки (коли сума накладної не збігається з первинними даними). Однак "копійчані" розбіжності, викликані округленням (наприклад, різниця на кілька копійок), можуть бути прощені, якщо вони незначні. 
 • помилки у коді УКТ ЗЕДЗовнішньоекономічна діяльність, які податківці вважають суттєвими, хоча це може бути спірним питанням.
 • інші помилки, які заважають ідентифікації операції, наприклад, неможливість однозначно зіставити дані у накладній із первинними даними. Наприклад, якщо інформація про товар/послугу накладної не відповідає даним первинного документа. 

Податкові органи погоджуються з тим, що за "копійчаних" розбіжностей, викликаних округленням, право на відрахування ПДВ зберігається. Вони також вважають суттєвими помилки у коді УКТ ЗЕД та інші помилки, що перешкоджають ідентифікації операції.


ПН на неплатника ПДВ.

Розглянемо ситуацію, коли дані податкові накладні були сформовані як для покупця, який не є платником ПДВ, а згодом виявляється, що він є платником ПДВ, і які наслідки можуть виникнути при коригуванні такої помилки. 

1) Виправлення такої помилки може завдати шкоди продавцеві. Він може зіштовхнутися зі штрафами за невчасну реєстрацію нової (виправленої) податкової накладної. 

Також виникає ризик безповоротної втрати регламентованого ліміту. Зазвичай, якщо помилка виявляється в наступних звітних періодах, складання «анулюючої» податкової накладної з причиною «20» для того, щоб уникнути перевитрати, може бути неможливим. У цьому випадку можна лише скласти звичайну "анулюючу" податкову накладну, але це може стати наслідком до появи перевитрати, яку вже неможливо буде виправити. 

2) Тому важливо дізнатися причину, через яку податкову накладну було сформовано як для неплатника ПДВ. Якщо покупець не попередив про те, що він став платником ПДВ, то виправлення слід вирішувати на рівні взаємних угод.Бажано було б прописувати в договорі умову, що у разі несвоєчасного повідомлення покупця про зміну його статусу платника ПДВ, покупець повинен компенсувати постачальнику штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, а також компенсацію за безповоротно втрачений регламентований ліміт. 

Це важливо розуміти та врахувати при взаємодії з покупцями та виправленні помилок у податкових документах, щоб уникнути небажаних фінансових наслідків.


«Самовиписані» ПН.

Розберемо інший аспект помилок у самостійно виписаних податкових накладних (ПН), тобто тих, що не передаються покупцеві, та подивимося, які наслідки можуть виникнути у таких випадках. 

1) Загалом помилки у самостійно виписаних податкових накладних менш критичні, але вони все ж таки можуть становити певну загрозу у разі: 

 • некоректної дати у податковій накладній (наприклад, на покупця-платника), навіть якщо період виникнення податкових зобов'язань (ПЗ) не змінюється і помилка не впливає на декларування ПЗ. У таких випадках податкові органи можуть накласти штраф на платника за нереєстрацію ПН, оскільки на момент виникнення ПЗ зареєстрована ПН відсутня. Однак цьому можна заперечити та сперечатися.
 • сумової помилки у податковій накладній (наприклад, якщо ПН на «компенсуючі» ПЗ складено на суму меншу за необхідну). У такому разі податківці також можуть застосувати штраф за нереєстрацію ПН на «компенсуючі» ПЗ (за різницю у сумі). Такі помилки потребують уваги. 

2) Важливо зазначити, що помилки у самостійно виписаних податкових накладних найчастіше будуть виявлені лише за документальної перевірки платника податків. 

Тому важливо бути уважним та обережним при складанні податкових документів навіть у разі, коли вони не передаються покупцеві, щоб уникнути можливих штрафів та проблем при подальшій перевірці з боку податкових органів.


Чи буде штраф за 1201.3 ПКУ?

Розглянемо у подробицях інформацію щодо штрафів за статтею 120-1.3 ПКУ та умови їх застосування, залежні з помилками в обов'язкових реквізитах податкової накладної (ПН), які виникають у продавця товарів чи послуг. 

 1. Штраф за цією статтею може застосовуватися до продавця лише у випадку, якщо покупець подав скаргу на помилки в ПН через додаток D7 до ПДВ-декларації. Це є обов'язковою умовою для накладення штрафу згідно з пунктом 120-1.3 ПКУ. Якщо покупець не подавав скаргу або йдеться про помилки у самостійно виписаних ПН, які не передаються покупцеві, то штрафи за цією статтею не застосовуються. 
 2. Штраф застосовується лише після документальної позапланової перевірки податковими органами на підставі пунктів 78.1.9 ПКУ. У цьому випадку немає мораторію на такі перевірки (див. пункт 69.351 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). 
 3. Після отримання скарги від покупця через додаток D7, податківці зобов'язані надіслати порушнику письмовий запит із запитом інформації про скаргу, ґрунтуючись на вимогах ПКУ. Порушник має 15 робочих днів на надання пояснень та документального підтвердження. Якщо він ігнорує запит та не надає необхідних документів, податківці мають право провести документальну перевірку відповідно до пункту 78.1.9 ПКУ
 4. Внаслідок документальної перевірки продавця можуть чекати штрафи завбільшки 170 гривень за кожну податкову накладну згідно зі статтею 120-1.3 ПКУ

Крім того, продавця попередять про необхідність виправити помилки протягом десяти календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення. Якщо корекція не буде виконана вчасно, продавця очікує на додатковий штраф від 10% до 100% від суми ПДВ, що фігурує у помилковій ПН, залежно від тривалості прострочення. 

Таким чином, важливо бути уважним до помилки при формуванні податкових документів та оперативно реагувати на зауваження фіскальних органів, щоб уникнути штрафів та подальших проблем.


Наслідки виправлення помилок для покупця та продавця

Тут все залежатиме від того, що і як коригуватимемо.


Якщо можна обійтися лише РК.

Давайте розглянемо в деталях процес коригування помилок у податкових документах за допомогою рознесення (РКРозрахункова книжка) і розберемося, як це впливає як на продавця, так і на покупця. 

 1. Рознесення (РК), по суті, дозволяє виправляти помилки у податкових документах, такі як код УКТ ЗЕД, номенклатура товарів, одиниця виміру, назва підприємства та інші несумові помилки. При цьому фактично створюється "нульова" рознесення, яка формується на дату виявлення помилки. 
 2. Для продавця у разі виправлення помилок за допомогою РК наслідків може не бути, головне — щоб у період виникнення податкових зобов'язань за такою податковою накладною він правильно оформив податкові зобов'язання щодо операції. Це дозволяє продавцеві коригувати помилку без значних негативних наслідків. 
 3. Однак для покупця ця ситуація може означати перенесення виникнення податкового кредиту під час виправлення помилки. Якщо помилка вважається суттєвою і заважає ідентифікації операції, то податкові органи, швидше за все, визнають право на податковий кредит у покупця тільки після реєстрації "розноски, що виправляє", до такої податкової накладної. 

Це означає, що вони можуть наполягати на тому, що право на податковий кредит виникає не раніше за період виправлення помилки.

Таким чином, використання рознесення для виправлення помилок у податкових документах може виявитися ефективним способом вирішення проблем без серйозних наслідків для продавця, хоча для покупця це може призвести до перенесення права на податковий кредит та вимагати додаткових кроків з боку податкових органів.


Якщо помилка вимагає перездавання ПН.

Більш серйозний випадок виправлення помилок у податкових документах, коли єдиним способом внесення коригувань є складання нової податкової накладної («зменшує» рознесення, яка анулює неправильну податкову накладну, плюс нова податкова накладна), особливо коли йдеться про помилки в даті, ІПН, сумові помилки та інших критичних аспектах. 

1) Якщо помилку виявлено пізніше, у наступних податкових періодах, то: 

 • Для продавця, оскільки нова податкова накладна повинна мати дату виникнення податкових зобов'язань, виправлення помилки надає йому ризику отримати штраф за запізнення з реєстрацією податкової накладної. Навіть якщо нову податкову накладну датовано періодом, коли діяв мораторій на штрафи, податкові органи можуть наполягати на накладенні штрафів, виходячи з кількості пропущених днів. Якщо нову податкову накладну датовано до 16.01.2023, застосовуються звичайні штрафи за Податковим кодексом України, а не зменшені штрафи, встановлені для періоду дії мораторію на штрафи. 
 • Для покупця, доки нова "правильна" податкова накладна не буде зареєстрована, немає права на податковий кредит.Це може призвести до того, що право на податковий кредит для покупця виникне лише після реєстрації нової "правильної" податкової накладної. 

2) Крім того, якщо йдеться про виправлення помилок в ІПН або сумових помилках, після коригування може виникнути перевитрата, яку неможливо усунути (безповоротна втрата регламентованого ліміту). Це означає, що можуть виникнути серйозні фінансові наслідки для платника податків та покупця у разі коригування цих помилок. 

Таким чином, у подібних ситуаціях важливо бути уважним при складанні податкових документів, оскільки наслідки коригування помилок можуть бути серйозними як для продавця, так і для покупця.


Строк на виправлення

Виправлення помилок у податкових накладних можна проводити протягом 1095 днів із дати виникнення податкових зобов'язань. Це означає, що є три роки для того, щоб підготувати і зареєструвати документ рознесення (РК), що виправляє, з моменту виникнення податкових зобов'язань. 

Відповідно до пункту 192.1 ПКУ, "виправляючий" РК може бути складений протягом 1095 днів з дати податкової накладної. Це дає широкий часовий проміжок для коригування та виправлення. 

Нову податкову накладну може бути зареєстровано протягом 1095 днів з дати її складання відповідно до категорії 101.16 БЗ

Необхідно також враховувати терміни, протягом яких можна застосувати податковий кредит за зазначеною податковою накладною. Відповідно до пункту 198.6 ПКУ, строк для показу податкового кредиту за податковою накладною становить 365 днів із дати її складання. 

Проте варто враховувати, що у період з 24.02.2022 по 31.07.2023 період 365 днів було припинено. 

Таким чином, встановлені терміни та правила дозволяють усувати помилки у податкових документах протягом певного часового інтервалу, забезпечуючи достатньо часу для корекції та виправлень.

Зарплата працівника ФОП у 2024: терміни виплати, оподаткування, платіжні документи

 1. Накладення штрафних санкцій за помилки у податкових накладних при їх виправленні залежить від характеру помилок та способу їх виправлення.
 2. Якщо помилку можна коригувати за допомогою "нульового" рознесення (РК), то для постачальника зазвичай немає серйозних наслідків.Однак у покупця можуть виникнути проблеми, оскільки податківці можуть вимагати, щоби право на податковий кредит з'явилося тільки після виправлення помилки. 
 3. Якщо помилка вимагає створення нової податкової накладної та її виявлено згодом, це може призвести до штрафів за несвоєчасну реєстрацію нової правильної податкової накладної. 
 4. Штраф згідно з пунктом 1201.3 ПКУ за помилки, вчинені продавцем товарів або послуг в обов'язкових реквізитах податкової накладної, можливий лише у разі, якщо покупець подає на постачальника скаргу (заяву) через додаток 7 до ПДВ-декларації, та податківці проводять документальну позапланову перевірку на на підставі цієї скарги. 

Таким чином, важливо проводити виправлення помилок у податкових документах уважно та обережно, враховуючи потенційні штрафні санкції та наслідки для обох сторін, як постачальника, так і покупця.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки