Чи підлягає оподаткуванню ПДФО благодійна допомога?
28 березня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Депутати пропонують повернути квартальну єдину звітність.
Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді України Законопроект №13108 від 17.03.25. «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо строків подання звітності про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб», яким пропонується змінити періодичність подання єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з щомісячної на квартальну. На думку ініціаторів Законопроекту, запровадження щомісячного звітування податкових агентів щодо сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (в тому числі ЄСВ) створило надмірне адміністративне навантаження на бізнес та підприємства, установи і організації в цілому. Депутати пропонують внести зміни до Податкового кодексу України (ПКУ):
- у ст. 51 встановити, що податкові агенти та платники ЄСВ подають податковий розрахунок щоквартально (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), замість щомісячного звітування;
- у ст. 70 визначити, що податкові агенти подають інформацію про прийняття та звільнення працівників протягом 40 календарних днів після завершення звітного кварталу (замість 20 календарних днів після завершення місяця);
- у ст. 170 уточнити порядок звітності для податкових агентів, що надають бюджетні гранти, із відповідним переходом на квартальну подачу інформації;
- у ст. 172 передбачити щоквартальне, а не щомісячне подання нотаріусами інформації про посвідчені договори купівлі-продажу нерухомості;
- у ст. 176 передбачити подання податкового розрахунку податковими агентами у строки, встановлені для податкового кварталу, а не податкового місяця.
Прогнозується, що запропоновані зміни сприятимуть зменшенню бюрократичного тиску, спрощенню ведення господарської діяльності та зниженню витрат підприємців.
Про це пише інформаційне агентство «biz.ligazakon.net» на своєму сайті:
Мінфін оновив форму декларації про майновий стан і доходи.
Міністерство фінансів України Наказом №119 від 26.02.25. «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» внесло зміни до:Як закинути власні гроші на ФОП-рахунок спрощенця?
- форми Податкової декларації про майновий стан і доходи;
- Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.
Про проект Наказу ми вже повідомляли. Крім того, в Наказ №119 вносяться косметичні правки Наказом Мінфіну №158 від 17.03.25. Нагадуємо, що необхідність внесення змін до декларації виникла, зокрема, у зв’язку із запровадженням для ФОП на загальній системі оподаткування, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, авансових внесків із ПДФО та зміни ставки військового збору. З метою спрощення для платників податку – фізичних осіб – контролерів КІК розрахунку прибутку КІК внесено зміни до додатку КІК до декларації, які враховують особливості оподаткування прибутку КІК у разі його розподілу або фактичної виплати відповідно до п. 170.13 Податкового кодексу України. Крім того, до Декларації додано новий Додаток АП - Розрахунок авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб за податковий (звітний) рік, що розраховується фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), які здійснюють роздрібну торгівлю пальним. Накази Мінфіну №119 та №158 набирають чинності з дня їх офіційного опублікування.
З 20 березня діє Порядок функціонування системи е-ТТН.
Міністерство розвитку громад та територій України Наказом №1491 від 27.12.24. «Про затвердження Порядку функціонування системи електронного документообігу електронна товарно-транспортна накладна» затвердило Порядок функціонування системи електронного документообігу електронна товарно-транспортна накладна (е-ТТН). Система е-ТТН забезпечуватиме:
- авторизацію та підключення платформ ЕДО відповідно до цього Порядку;
- інформаційну взаємодію та електронний документообіг е-ТТН, коригуючих та супровідних документів між користувачами за допомогою платформ ЕДО;
- взаємодію в режимі реального часу між усіма компонентами Системи е-ТТН, реалізацію функцій кожного з компонентів Системи е-ТТН;
- внесення відомостей до бази даних ТТН в електронній формі про е-ТТН, коригуючі та супровідні документи;
- доступ користувачів та уповноважених посадових осіб Укртрансбезпеки до е-ТТН, супровідних та коригуючих документів;
- захист інформації, що обробляється в Системі е-ТТН.
Система е-ТТН функціонуватиме цілодобово сім днів на тиждень. База даних е-ТТН міститиме таку інформацію:
- дата та місце складання е-ТТН; тип е-ТТН залежно від виду вантажу;
- унікальний номер е-ТТН (UUID); внутрішній номер е-ТТН; статус е-ТТН;
- набір даних про учасників вантажних перевезень;
- набір даних про транспортні засоби;
- набір даних про маршрут;
- маса вантажного місця – позначається цифрами маса брутто в тоннах;
- посилання (URL) на документ е-ТТН, що зберігається на платформі ЕДО.
Цей Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ опубліковано 20.03.25. в газеті «Офіційний вісник» та набрав чинності з цієї дати. Відповідно, з 20.03.25. втратив чинність Наказ Мінінфраструктури №301 від 07.05.20. «Про затвердження Порядку реалізації експериментального проекту щодо впровадження електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної». Про це докладніше пише журнал « Дебет-Кредит» на своєму сайті:
Акцизний податок на сигарети: з 1 квітня 2025 року змінюється коефіціент до мінімального акцизного податкового зобов’язання.
З 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов'язання. Відповідно до вимог Податкового кодексу України (ПКУ) на вебпорталі ДПС оприлюднена інформація щодо:Як розраховувати курсові різниці у звітності
- загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети;
- середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет;
- показника (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет.
Розрахунок показників здійснено на підставі даних декларацій з акцизного податку всіх виробників та імпортерів сигарет за січень - грудень 2024 року.
У Головному управлінні ДПС у Житомирській області розповіли на яких платників акцизного податку та на яку продукцію розповсюджується застосування коефіцієнта 1,1.
Податківці зауважили, що коефіцієнт 1,1 будуть застосовувати усі виробники та імпортери тютюнових виробів за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром). Зазначений коефіцієнт застосовуватиметься:
- при розрахунку акцизного податку (з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов'язання) за марки, отримані у період з 1 квітня по 31 грудня 2025 року (абз.2 пп. 222.1.2 ПКУ);
- при визначенні податкового зобов'язання у деклараціях з акцизного податку за звітні періоди квітень - грудень 2025 року.
У податковій звітності за 2025 рік застосування коефіцієнту 1,1 до розміру мінімального акцизного податкового зобов'язання потрібно буде відображати у графі 17 «Мінімальне податкове зобов'язання, встановлене Кодексом (грн) за 1000 шт» додатку 2 до Декларації з акцизного податку. За звітні періоди квітень - грудень 2025 року платники мають зазначити мінімальне акцизне податкове зобов'язання, збільшене на коефіцієнт 1,1.
Зареєстровано Законопроект про сімейне підприємництво.
У Верховній Раді України зареєстровано Законопроект №13109 від 17.03.25. «Проект Закону про сімейне підприємництво», який сприятиме відновленню та розвитку економічного і людського потенціалів країни у повоєнний період. «Законопроект про сімейне підприємництво став результатом роботи Робочої групи з удосконалення законодавства в сфері малого та середнього бізнесу», - розповідає ініціатор Законопроекту народний депутат І. Марчук. Законопроект №13109 визначає правові, економічні, соціальні і організаційні відносини у сфері сімейного підприємництва та спрямований на сприяння зайнятості, упередження трудової міграції, ліквідацію безробіття, забезпечення зростання добробуту громадян та соціально-економічного розвитку України.
Витяг з реєстру платників ПДВ можна замовити в електронній формі.
Державна податкова служба України оновила форму запиту про отримання витягу з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1301705). Витяг в електронній формі надсилається в електронний кабінет (е-кабінет) або на адресу електронної пошти платника ПДВ. Для цього у запиті платник має обрати відповідний спосіб отримання витягу - в електронній формі. Нагадуємо, що за запитом в електронній формі (ідентифікатор форми J/F1300406), платники ПДВ можуть отримати в електронній формі довідку з реєстру платників ПДВ з відомостями про своїх контрагентів. Також дані з реєстру платників ПДВ, у тому числі інформацію про анулювання реєстрації платників ПДВ, ДПС оприлюднює в е-кабінеті у розділі «Реєстри»: (https://cabinet.tax.gov.ua/registers)
Чи можна отримати кваліфіковані сертифікати відкритих ключів фізичної особи за довіреністю?
В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують, що п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України №2155-8 від 05.10.17. із змінами «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» встановлено, що ідентифікація фізичної особи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється за умови її особистої присутності за результатами перевірки відомостей (даних) про особу. Такі дані отримують з Єдиного державного демографічного реєстру, за паспортом громадянина України або іншими документами, виданими відповідно до законодавства про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи. Таким чином, отримати послуги з формування кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів за довіреністю (в тому числі посвідченою нотаріально) неможливо.Форс-мажор - правильне оформлення у договорі
Чи підлягає оподаткуванню ПДФО благодійна допомога?
Податківці Головного управління ДПС в Івано-Франківській області повідомляють, що відповідно до п.п. 170.7.1 п. 170.7 ст. 170 Податкового кодексу України (ПКУ) не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна допомога (благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги). Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову. Цільовою є благодійна допомога, яка надається на певних умовах та за напрямами її витрачення, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.