Чи потрібні первинні документи для підтвердження доходу єдинником?
07 серпня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
Підприємець-єдиноподатник займається наданням послуг. Оплата проводиться на безготівковій основі. Чи потрібні документи на підтвердження отриманого доходу? Обговоримо ці та інші важливі нюанси обліку в даному матеріалі.
Основи обліку
За загальними правилами п.44.3 ПКУ передбачає строки для зберігання документації, а п.44.1 ПКУ встановлює обов'язок підтверджувати отримані доходи та витрати первинними та іншими документами, пов'язаними з розрахунками та подальшою сплатою податкових платежів, ведення яких обумовлюється відповідною нормативкою.
Ці правила є однаковими всім платників податків.
Щодо єдиноподатників, то для них у ПКУПодатковий кодекс України зафіксовано деякі спеціальні правила.Зарплатні фішки 2023
Виходячи з положень п.292.12 ПКУ визначення єдиноподаткового доходу відбувається на базі даних обліку, які слід виконувати на виконання ст. 296 ПКУ. Порядок такого обліку обумовлюється у п.296.1 ПКУ, проте має окремі передумови для різних категорій ФОПФізична особа — підприємець
Однак, якщо говорити про ФОП-єдинників, то слід зазначити таке:
- для груп I та II, а також III, які не є платниками ПДВ (а саме III група 5%, та платники спецЄП), ведення обліку передбачено у вільній формі для цілей щомісячного відображення отриманих доходів;
- для групи III зі ставкою 3% зі статусом платника ПДВ, їм слід вести облік за типовою формою, яку можна знайти у змісті наказу Мінфіну від 30.11.2022 року №405. Усі записи слід вносити загальною сумою за підсумками робочого дня, протягом якого було отримано дохід.Щодо первинних чи будь-яких інших документів щодо всіх видів ФОП-єдинників нічого не вказано. А саме, законодавцем були передбачені виключно ведення довільної чи типової форми обліку та подання звітності.
Можна зазначити ще один аргумент. Так, один із абзаців п.296.1 ПКУ має норми, які перетинаються з пп.44.2, 44.3 ПКУ, однак належать вони лише до юрособи-єдинника. Саме останні застосовують дані спрощеного бухобліку щодо доходів та витрат, враховуючи норми пп.44.2, 44.3 ПКУ.
Якби законодавцем було передбачено обов'язок зберігати первинні документи і щодо ФОП, останній би застосував аналогічне застереження і щодо них. Або взагалі не передбачав жодних посилань, припустивши, що підтверджувати доходи первинкою слід усім за умовчанням.
Слід зазначити, що термін «первинний документ» належить до сфери бухгалтерського обліку (Закон України від 16.07.99 № 996-XIV, Положення, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88), який, як відомо, ФОП вести не зобов'язаний.
Вся дана аргументація дає підстави вважати, що для ФОП-единщиков достатнім буде заповнення своєї довільної чи типової форми ведення обліку, відсутність підтвердження записів первинними документами, і підставі останньої подавати звітність. Більше того, якщо говорити про І чи ІІ групи, то для них величина податку взагалі не залежить від розміру доходів.Найпоширеніші помилки ФОП у 2023 році
Чи потрібна первинка?
Отже, можна зробити висновок, що для ФОП-єдинників не потрібно морочити голову з первинкою.
Однак це не зовсім так. Думку фіскалів можна передбачити. Оскільки вони, як і раніше, так і на сьогоднішній день (див. листи ДПСУ від 27.04.2023 № 1035/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 28.03.2023 № 717/ІПК/99- 00-24-03-03-06 тощо) кажуть, що заповнення декларації єдинника має оформлятися на підставі первинних документів, що кореспондує норми п.44.1 ПКУ. При цьому право вивчення та перевірки даних документів мають контролюючі інстанції в період проведення перевірок за п.п. 20.1.6 ПКУ.
Часом фіскали також посилаються на п.8 ст.19 ГКУ, де зазначено, що всі СГ, так само як і ФОП, несуть обов'язок щодо ведення первинного (оперативного) обліку результатів своєї діяльності.
З цього випливає, що ПКУ дозволяє ФОП-єдинникам (у тому числі спецЕН) не застосовувати підтвердження даних обліку первинною документацією. Проте фіскали іншої думки.
Звичайно, податківців не важко зрозуміти: адже просто цифрою у формі обліку важко підтвердити отримання доходу саме в цій сумі. Так, для груп I та II груп питання можуть виникнути з граничною величиною доходу, а ось для III групи (а також спецЄП), ще й із самим розміром ЄП.
Крім іншого, неможливо зрозуміти, за яку роботу ці кошти отримані, і до якого КВЕД їх слід віднести, а також яку ставку єдиного податку обрати.
Таким чином, неможливо підтвердити, що отриманий дохід стосується саме того КВЕДу, який підприємець вказав у релевантному Реєстрі. Крім цього, не виключено, що ФОП отримав дохід від забороненого КВЕДу, зазначеного у п.291.5 ПКУ.
Непоодинокі ситуації, коли фіскали притягували до відповідальності навіть за наявності первинної документації за отримані від забороненого КВЕДу доходи (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі № 826/4615/17).
Як наслідок, потрібно було звертатися до суду для захисту. І тоді вже сказати, за відсутності таких документів. Проте суд не завжди займає бік підприємця.
А рівень відповідальності передбачається досить високий: ФОП на ІІІ групі залишає спрощену систему, а для І та ІІ групи ще й сплатити 15% від величини доходу. І як наслідок має поширення на ФОП п.44.1 ПКУ. Так, у разі відсутності первинки, податківці застосують штраф за п.131.1 ПКУ за неналежне зберігання документів або ненадання останніх упродовж податкового контролю (вперше – 1020 грн., повторно за рік – 2040 грн.).
Висновок: якщо не бажаєте мати неприємностей у майбутньому, зберігайте первинні документи.
Які документи потрібно мати?
Документи можуть відрізнятися залежно від характеру продажу та форм оплати:
- Накладна або акт виконаних робіт (наданих послуг);
- товарний чек;
- фіскальний чек РРО (якщо ви його застосовуєте);
- розрахункова квитанція (якщо маєте право працювати за Переліком окремих форм та умов провадження діяльності., затвердженим постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336).
Три останні документи можуть бути підтвердженням здійснення готівкової оплати. За безготівкового розрахунку це буде банківська виписка (податківці давно погодилися, що вона відноситься до первинних документів, див. ОНК, затверджену наказом ДПСУ від 05.07.2012 № 583, БЗ 104.05).
Щодо рахунку-фактури (інвойс). Останній набуватиме статусу первинного документа виключно після його оплати (лист Мінфіну від 24.03.2023 № 41010-06-5/7983).
Важливо також зберігати договір. А первинні документи потрібно оформляти відповідним чином.Відкрили ФОП на спрощеній системі: які наступні дії
Висновок
Податківці мають свою думку щодо первинної документації. І те, що він дещо відрізняється від змісту ПКУ, нічого не змінює. Саме вони є контролюючою інстанцією, і перевірятимуть правильність заповнення документації, отриманих доходів та первичку.
Тому, щоб уникнути неприємностей, радимо зберігати при собі всі документи, що підтверджують, в обґрунтування своєї правоти при виникненні подібних неприємностей.