Валютні операції у ФОП

05 червня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Як приймати оплати від іноземних клієнтів, на який рахунок, як порахувати дохід, що таке курсові різниці, купівля валюти.

Коли можна приймати валюту

Якщо займаєтеся торгівлею або надаєте послуги на території України, приймати оплати зобов'язані в нацвалюті, це гривні (п. 1 ст. 5 ЗУ «Про валюту», ст. 192 ЦКУ).

Це стосується готівки і безготівкових оплат.

Як відкрити рахунок у європейському банку онлайн

Зразу розберемося з готівковою валютною виручкою. Законодавство забороняє СПД приймати оплати в готівковій валюті.

Приміром, покупець-іноземець хоче розрахуватися за ваші послуги в доларах або злотих: за законом ви не можете прийняти в нього валюту. Він має обміняти валюту в банку або пункті обміну і розрахуватися в гривнях. Але цю норму часто порушують, особливо в турбізнесі. За порушення цієї вимоги — адмінштраф.

ФОП хоче проводити екскурсії іноземцям 

Коли клієнт-іноземець хоче оплатити товар або послугу карткою чи на рахунок, то прийняти оплату можна на гривневий або валютний підприємницький рахунок.

На гривневий рахунок СПД можна прийняти платіж через еквайринг. Оплата йде через платіжну систему, яка конвертує суму в гривні, і вона впаде на ваш підприємницький рахунок у гривнях, комісія за конвертацію лягає на покупця. Ви платите тільки комісію за послугу еквайрингу.

Це стосується і торгового еквайрингу (коли в кафе, салоні, готелі відвідувач-іноземець розплачується з вами платіжною карткою через POS-термінал), та інтернет-еквайрингу, який підключений на вашому сайті.

Валютний рахунок СПД. Треба відкрити, якщо іноземний контрагент або клієнт платить суму вам на рахунок за інвойсом. Оплата спочатку надходить на ваш валютний рахунок у валюті відправника. Але щоб скористатися цими коштами, вам доведеться перерахувати їх у гривні.

Відкрити валютний рахунок

Щоб працювати з валютою, відкрийте рахунок у валюті переказу: для оплат у євро — євровий, а для доларів США — доларовий.

Можна відкрити і мультивалютний рахунок, якщо банк, у якому обслуговуєтеся, надає такий продукт.

Інформацію про відкриття валютного рахунку ФОП банк передасть у податкову, а реквізити рахунку будуть відображатися в розділі «Облікові дані платника» у кабінеті платника.

Як працювати з рахунком ФОП

Валютний контроль

Співпраця з іноземними контрагентами — це зовнішньоекономічна діяльність ФОП.

Якщо отримуєте оплати з-за кордону, вас перевірятиме валютний контроль, тому будьте уважні з документами й чистотою угод. Ми рекомендуємо консультуватися з бухгалтерами.

ФОП-єдинник хоче продавати товари за кордон

Документи для ЗЕД. Стандартно це інвойс, контракт і акт надання послуг.

Для фрилансерів і розробників діють спрощені правила, для підтвердження експорту послуг їм достатньо мати інвойс.

Якщо використовуєте тільки інвойс, він повинен містити максимум даних про угоду, так легше буде підтвердити інформацію, якщо банк запитає документи, що підтверджують валютний платіж.

Якщо замовник оплатив інвойс, значить, прийняв надані послуги. Хочете підстрахуватися ще й контрактом — підписати можна в електронному вигляді, у тому числі шляхом оферти (абз. 2 ст. 6 ЗУ «Про ЗЕД»).

Якщо в контракті не зазначена сума, але зафіксована погодинна ставка, загальна сума договору складається з усіх платежів, які за ним проходять.

Ключові моменти, які ФОП має знати, якщо працює з іноземними контрагентами:

  • провести розрахунки й закрити угоду за ЗЕД-операціями слід протягом 365 днів (п. 21 розд. II постанови НБУ № 5). Ці строки не застосовуються: до експортованих послуг, робіт, прав інтелектуальної власності, деяких товарів, медпослуг (весь перелік — у постанові НБУ № 67) і операцій на суму до 400 тис. грн;
  • операції від 400 тис. грн підпадають під обов'язковий фінмоніторинг. Якщо на рахунок надійде валютний платіж, еквівалентний цій сумі в гривні, фінмоніторинг банку запитає у вас документи за угодою (ст. 20 ЗУ № 361-IX). Для ФОП часто достатньо надати інвойс.

Сьогодні немає обов'язку продавати валюту з розподільчого внутрішнього рахунку, вся сума надходить на ваш поточний валютний рахунок ФОП.

Фінмоніторинг: які операції СПД банки вважають підозрілими

Далі можна розпоряджатися грішми за потребою: можете оплатити іноземному постачальникові поставку товару, зняти гроші на закордонне відрядження чи конвертувати їх у гривні й переказати на свій гривневий рахунок, а вже потім вивести на картку фізособи, щоб користуватися цими грошима для особистих потреб.

Як визначити підприємницький дохід

При визначенні валютного доходу важливо перерахувати всю суму у валюті в гривні за курсом НБУ на дату отримання грошей на валютний рахунок (п. 292.5 ПКУ).

Цією датою треба зробити запис у книзі обліку.

Фактично продати валюту ви можете коли завгодно, а включити до підприємницького доходу зобов'язані в день одержання за курсом НБУ, що діяв у цю дату.

При продажі валюти сума буде конвертована за внутрішнім курсом банку.

Курсова різниця

Продаж відбувається за курсом банку, а він часто відрізняється від курсу НБУ, ця різниця і називається курсовою.

Навіть якщо продасте валюту в день надходження на валютний рахунок, банк застосує свій внутрішній курс, і на гривневий рахунок надійде сума більше або менше тієї, що відобразили в книзі.

Якщо дохід збільшився — це позитивна курсова різниця, якщо зменшився — негативна.
Для ФОП-єдинників це не спричиняє наслідків, вони ведуть спрощений облік і не розраховують курсові коливання. І відповідно, не коригують дохід на їхню величину.

Приклад: ФОП на 3-й групі без ПДВ 13.04.2020 р. одержав на валютний рахунок 1500 дол. за інвойсом за послуги розробки, курс НБУ на дату надходження грошей — 27,20 грн за доллар.

ФОП порахував свої доходи і зробив запис у книзі 13.04.2020 р.: валютний дохід у гривні = 40,8 тыс. грн = 1500 грн × 27,20.

Єдиний податок 5% з 40,8 тыс. грн = 2,4 тыс. грн.

Частину валюти ФОП продав у травні, частину в червні, за курсом нижче, ніж було враховано в книзі за цим платежем. Коригувати в книзі дохід не потрібно. Адже дохід за цією операцією вже був визнаний 13.04.20 р. Не можна двічі визнати той самий дохід.

Так само і з позитивною курсовою різницею: якби курс змінився в більший бік і на гривневий рахунок після продажу прийшла б сума більша, ніж було враховано в книзі, дохід за цією операцією все одно не збільшився б.

Юридичні особи на єдиному податку ведуть бухоблік (пп.пп. 44.2–44.3 ПКУ, пп. 296.1.3 ПКУ) і визначають курсові різниці від перерахунку операцій, виражених у валюті, заборгованості та валюти на дату балансу, а також на дату здійснення операції згідно з вимогами стандартів бухобліку (консультація в ЗІР, підкатегорія 108.01.02).

У декларації вони вказують тільки свої доходи, відображення витрат не передбачене. А отже, позитивні різниці від перерахунку валюти включаються до складу доходу, а от негативні ніяк не впливають на величину доходу, не зменшують його.

ФОП на загальній системі. До доходу валютну виручку включають за курсом НБУ в день надходження на валютний рахунок. А от якщо продадуть валюту пізніше і дорожче — позитивна курсова різниця вважатиметься підприємницьким доходом (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.04).

Продасте валюту дешевше — виникає негативна курсова різниця, і до витрат вона не включається (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.05).

Купівля валюти

Порядок купівлі/продажу валюти визначений постановою НБУ № 5.

Оплачувати контракти з поставки товарів, послуг постачальникам-нерезидентам потрібно через валютний рахунок, у готівковій формі такі розрахунки заборонені (винятки — у п. 16 постанови НБУ № 5).

Купити валюту можна тільки через банк на валютному ринку (ч.ч. 1, 3 ст. 6 ЗУ «Про валюту»). Приміром, онлайн через клієнт-банк: треба оформити заявку на купівлю валюти (п. 10 постанови НБУ № 5) і відправити в банк документи, які підтверджують, що валюта вам потрібна для оплати за угодою, — контракт, інвойс.

У заявці зазвичай вказують реквізити сторін, інформацію про банк-одержувач, підставу і суму валюти. Якщо все оформили правильно і на гривневому рахунку достатньо грошей для купівлі, банк здійснить конвертацію за банківським курсом, що діє на момент операції.

Уже з валютного рахунку можна проводити платіж за кордон. Банк утримає комісію за тарифом.

Гроші потрібно використовувати протягом 10 днів з моменту їх зарахування на валютний рахунок на потреби, зазначені в заявці на купівлю валюти (п. 44 постанови НБУ № 5).

Звітність із ЗЕД

Не потрібно подавати звітність про валюту.

Раніше СПД, які ведуть ЗЕД, зобов'язані були подавати звіт про фінансові операції з нерезидентами (Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами), але з 2019 року цю норму скасували (консультація в ЗІР, підкатегорія 112.05).

Відповідальність

Штрафи за порушення валютного законодавства:

  1. Адміністративний. Від 17 тис. до 51 тис. грн, застосовується до ФОП / посадових осіб компаній (ст. 1621 КпАП).
  2. Фінансовий. До 100% суми порушення, застосовується до юросіб (ч. 4 ст. 14 ЗУ «Про валюту»).

За порушення строків розрахунків за ЗЕД-операціями нараховується пеня за кожен день прострочення — 0,3% суми неодержаних за договором коштів (вартості недопоставленого товару). Нараховується вона в гривні, якщо розрахунки за контрактом у гривні, або в іноземній валюті, перерахованій у гривні за курсом НБУ на день виникнення заборгованості.

Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних коштів за договором (вартості недопоставленого товару) (п. 5 ст. 13 ЗУ «Про валюту»).

Автор: Олександра Джуріло, фінансовий аналітик

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки