Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?

03 квітня 2024

Податківці спочатку дивилися на косо мобілізацію фізичних осіб-підприємців на період служби у Збройних Силах. Вони вважали, що ці підприємці повинні просто відкладати сплату єдиного податку (ЄП) або податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) для того, щоб відзвітувати вже після демобілізації. Однак фактично цей підхід суперечить законодавству. 

Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?

Пункт 25 підрозділу 10 розділу XX ПКУ ясно стверджує, що ФОП, які перебувають на військовій службі на період мобілізації, звільняються від зобов'язань щодо сплати та подання податкової звітності у зазначений період. 

Чи можна застосовувати це звільнення зараз, коли ми маємо справу з військовим становищем, а не АТО чи ООС? 

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», спеціальний період включає час мобілізації, воєнний час і відновлювальний період після закінчення військових дій. 

Отже, підприємці, мобілізовані під час дії ВС, також можуть використати це звільнення від сплати/декларування ЄПЄдиний податок, ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та ВЗВійськовий збір. Логічно, навіщо їм розраховувати відстрочку, коли вони, по суті, звільнені від даних податків та обов'язків. 

Схоже, податківці зрештою зрозуміли цю ситуацію. Їхні сучасні роз'яснення, хоч і не завжди чіткі, все ж таки згадують можливість застосування позбавлення для мобілізованих громадян на період ВС.

У категорії 107.05 Бази знань для платників Єдиного податку груп 1 та 2 надано роз'яснення про те, що підприємець, який сплачує ЄП першої та другої груп, мобілізований на період ВС в Україні, позбавлений зобов'язань вносити ЄП. 

Для цього він повинен подати заяву як самозайняту особу зі своїм військовим білетом або іншим документом, що підтверджує призов на військову службу на період мобілізації. Ця інформація надається до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації підприємця протягом 10 днів після демобілізації. 

У категорії 107.01.05 Бази знань для платників Єдиного податку груп 1-3 міститься роз'яснення, але менш чітке. Важливо розуміти, що основне тут — дотримуватись термінів та подати документи до податкової служби протягом 10 днів після демобілізації (або завершення лікування чи реабілітації). 

Оскільки у податкових органів думка може бути недостатньо чіткою, рекомендується запросити індивідуальну податкову консультацію (ІПК) на свою користь, де варто звертатися до положень п. 25 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (як було згадано раніше). 

Важливо пам'ятати, що необхідно насамперед подати документи до податкової протягом 10 днів після демобілізації, перш ніж займатися запитом ІПКІндивідуальна податкова консультація.. А потім уже можна розібратися, як демобілізованому підприємцю повернутися до бізнесу та визначити, яким звільненням скористатися у конкретній ситуації.


Демобілізований підприємець – єдиноподатник групи 1

Ситуація 1: фізичну особу-підприємця було мобілізовано у березні 2022 та демобілізовано у 2024 році. 

Розглянемо звільнення, які він може використати: 

1. Відстрочка від сплати ЄП: 

 • ФОП звільняється від сплати ЄП з 01.04.2022 до завершення бойових дій на його території реєстрації. 
 • Таке право поширюється на всіх платників ЄП груп 1 та 2. 

2. Відстрочка від внесення Єдиного соціального внеску (ЄСВ) за себе: 

 • ФОП не зобов'язаний сплачувати ЄСВЄдиний соціальний внесок з 01.03.2022 та до завершення ВС плюс 12 місяців після нього. 
 • Це право також поширюється на всіх платників ЄСВ. 

3. Деякі особливості сплати за 2022 рік: 

 • ФОП, починаючи з 2022 року, мав сплатити ЄП за місяці І кварталу 2022 та ЄСВ за січень та лютий 2022 року. 
 • Враховуючи службу у ЗСУ, оплата ЄП за березень та ЄСВ за січень-лютий провадиться після демобілізації. 

Для уникнення штрафів за затримку сплати ФОП може скористатися відстрочкою платежів, надавши фіскалам заяву про неможливість виконання податкових обов'язків та копію військового квитка протягом 60 днів після демобілізації. Одночасно необхідно сплатити ЄП та подати декларацію єдиноподатника з додатком ЄСВ за 2022 рік у встановлений термін. 

Також важливо зазначити, що для внесення ЄСВ «за себе» слід підготувати заяву та копію військового квитка протягом 10 днів після демобілізації навіть раніше, ніж для інших податків, щоб уникнути штрафів. Отже, весь цей складний процес вимагає точного дотримання термінів та надання необхідних документів для повернення у бізнес після мобілізації під час воєнного стану.

Ситуація 2: ФОП був мобілізований у березні 2022 року, а територія його прописки не входить до Переліку № 309. Він був демобілізований у 2024 році. 

Основні права даного ФОП: 

1. Відстрочка від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ) за себе:

 • ФОП не повинен сплачувати ЄСВ з 01.03.2022 та до завершення ВС плюс рік після нього. Заява не потрібна. 

2. Відстрочка від сплати Єдиного податку (ЄП):

 • ЄП необхідно сплачувати з 01.04.2022 до 31.07.2023 (з квітня до липня 2023 року). Жодних заяв для цього не потрібно. 
 • Для відстрочення від сплати ЄП з 01.08.2023 до дати демобілізації, ФОП зобов'язаний принести заяву та копію військового квитка протягом 10 діб після демобілізації. 

3. Документи та сплати: 

 • Якщо не вкластися у 10 днів на надання документів для звільнення від сплати ЄП, потрібно сплатити ЄП та подати заяву протягом 60 днів після демобілізації. 
 • Декларацію єдиноподатника за 2023 рік необхідно подати протягом 10 днів після демобілізації, щоб уникнути сплати ЄП за серпень-грудень 2023 року та подання декларації за 2023 рік. 

4. Сплата після демобілізації: 

 • Після демобілізації, ФОП зобов'язаний сплачувати ЄП щомісяця до 20 числа відповідно до звичайних правил. 
 • ФОП мають право не сплачувати ЄП за місяць демобілізації, навіть якщо це сталося до 20 числа, передавши заяву та копію військового квитка протягом 10 днів після демобілізації. 

Це складні процедури, які вимагають своєчасного виконання та подання необхідних документів для спрощення повернення до бізнесу після мобілізації. 

Важливо дотримуватися зазначених термінів та правил, щоб уникнути штрафів та проблем зі сплатою податків.


Демобілізований ФОП – єдиноподатник групи 2

Ситуація 3: ФОП може бути позбавлене сплати Єдиного податку (ЄП) та Єдиного соціального внеску (ЄСВ) "за себе" з 01.01.2022 та не зобов'язано подавати декларації єдиноподатника за 2022 та 2023 роки. Але в такому разі необхідно скористатися "мобілізаційним визволенням".

Що потрібно зробити після демобілізації: 

1. Відсутність ЄСВ "за себе": 

 • ФОП продовжує не сплачувати ЄСВ "за себе", користуючись загальною можливістю несплати без необхідності подання заяв. 

2. Сплата ЄП:

 • ФОП повинен розпочати сплату ЄП з місяця, наступного за місяцем демобілізації, дотримуючись стандартних термінів сплати. 

3. Дії під час пропуску 10-денного терміну: 

У разі упущення цього терміну, ФОП може: 

 • Скористатися максимальним військовим звільненням для всіх щодо ЄП з 01.04.2022 по 31.07.2023 та ЄСВ "за себе" з 01.03.202 дня. 
 • За періоди, не покриті цим звільненням, сплатити ЄП за І квартал 2022 та за період з 01.08.2023 до місяця демобілізації, а також ЄСВ "за себе" за січень-лютий 2022 року та подати декларації єдиноподатника за 2022 та 2023 роки. 

Щоб уникнути штрафів за запізнення, скористатися відстрочкою для тих, хто не мав варіанта здійснити податкові обов'язки, подавши заяву протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем демобілізації. Це вимагає своєчасної дії та точного дотримання процедур для уникнення штрафів та проблем при поверненні до бізнесу після мобілізації.


Демобілізований ФОП – єдиноподатник групи 3

Ситуація така: у ФОП сталася військова мобілізація у квітні 2022 року.Навіть після мобілізації цей ФОП продовжував свою діяльність, платив зарплату своїм працівникам. І ось, у квітні 2024 року його демобілізували. 

Отже, важливо розуміти, що ФОП у цьому випадку не може скористатися «мобілізаційним звільненням» від сплати ЄСВ «за себе», тому що ця пільга не охоплює роботодавців, а ФОП, який є роботодавцем, підпадає під цей критерій (категорія 201.04.01 БЗ ). 

Однак тут є хороша новина: починаючи з 1 березня 2022 року, всі ФОП мають можливість не платити ЄСВ «за себе». І це означає, що цьому ФОП не потрібно платити ЄСВ «за себе» з 1 березня 2022 року і до кінця військового стану, плюс 12 місяців після його закінчення, без необхідності подавати будь-які окремі заяви. І його демобілізація в цьому контексті не відіграє жодної ролі. 

Щодо податку на доходи фізичних осіб, то ФОП може скористатися «мобілізаційним звільненням» від внесення ЄП з квітня 2022 року до місяця демобілізації, і також йому не потрібно подавати декларацію єдиноподатника за 2023 рік. 

Для цього після демобілізації протягом 10 днів потрібно надати податковим органам заяву про звільнення від ЄП та подання декларації єдиноподатника, а також копію військового квитка або іншого документа, що підтверджує службу у Збройних Силах. 

Але оскільки інструкції податкових органів можуть бути заплутаними, то найкраще запитати додаткові роз'яснення у них, щоб уникнути непорозуміння. Крім того, слід пам'ятати і про інші податки, такі як ПДВПодаток на додану вартість , податок на землю, екологічний податок тощо., які мають бути сплачені після демобілізації за період військової служби ФОП І щоб уникнути штрафів за затримку, скористайтеся відстрочкою для сплати податків тим, хто не міг цього зробити через обставини військової служби. 

Це означає, що сплата, звітність та заява податківцям мають бути зроблені протягом 60 календарних днів з початку місяця, що настає за місяцем демобілізації ФОП. Щодо ПДФО, страхових внесків та ЄСВ «за працівників», то дані платежі необхідно зробити протягом 180 календарних днів з першого дня демобілізації ФОП. 

Для цього також необхідно надати заяву про відстрочку сплати ПДФО та страхових внесків, заяву про відстрочку сплати ЄСВ «за працівників» та копію військового квитка протягом 10 днів після демобілізації. І усі відповідні звітні документи подаються без штрафів.

Яку відповідальність несе підприємець за відсутність подання звіту щодо сплати єдиного податку

 1. Для демобілізованих спрощенців груп 1 та 2, які служили у ЗСУ, є варіант не вносити податок на доходи фізичних осіб за весь період служби до місяця демобілізації, включаючи цей місяць. Також не потрібно подавати декларацію за 2023 рік. Для цього необхідно надати фіскалам відповідну заяву та копію документа, що підтверджує службу протягом 10 днів після демобілізації. 
 2. Що стосується демобілізованих спрощенців групи 3, тут роз'яснення податківців є неоднозначними. Проте вважається, що вони можуть діяти за аналогічним принципом. Після надання документів податковим органам у визначений термін рекомендується запитати у них додаткові роз'яснення через невизначеність. Можливо, місцеві податківці вимагатимуть сплати податку на доходи, якщо доходи були отримані, у межах 60 календарних днів із місяця, що настає за місяцем демобілізації. 
 3. Для демобілізованих ФОП на загальній системі оподаткування також вважається, що вони можуть не сплачувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та страхові внески за період служби та не подавати декларації про майновий стан та доходи, навіть якщо мали місце доходи. Не забувайте подати відповідну заяву та копію документа про службу до ЗСУ протягом 10 днів після демобілізації. Однак, слід звернутися за додатковими роз'ясненнями після цього. 
 4. Будь-який ФОП має право не сплачувати ЄСВ «за себе» з 1 березня 2022 року і до кінця воєнного стану, плюс 12 місяців після нього, без необхідності надавати будь-які заяви. 
 5. Усі інші податки, які мають бути внесені за період служби до ЗСУ (наприклад, ПДВ, податок на нерухомість, екологічний податок та інше), ФОП може сплатити без штрафів протягом 60 календарних днів з місяця, що настає за місяцем демобілізації, подавши заяву про неможливість виконання податкових зобов'язань раніше та надавши копію документа про службу. 
 6. Якщо замість ФОП бізнес вела уповноважена особа під час служби у ЗСУ, і вона виплачувала зарплату працівникам, то ФОП може без штрафів сплатити ПДФО, страхові внески та ЄСВ «за працівників» протягом 180 календарних днів з дня демобілізації. Не забудьте подати заяву про відстрочку сплати протягом десяти днів після демобілізації. Відповідна звітність подається без штрафів.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки