ДПСУ оновила «Єдине вікно подання електронної звітності»
13 грудня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Військовий збір із зарплатних виплат та інших доходів з 1 грудня 2024 року.
Державна податкова служба України повідомляє, що Закон України №4015-9 від 10.10.24. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» набрав чинності з 01.12.24., крім окремих його пунктів. Цим Законом внесені зміни та доповнення до законодавчих актів України, зокрема, до Податкового кодексу України (ПКУ) в частині підвищення ставки військового збору (ВЗ) від 1,5% до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору). Відповідно до п. 162.1 ПКУ платниками ВЗ є:Як довести реальність операції
- фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
- фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;
- податкові агенти фізичних осіб, які сплачують збір за них, від їх імені із зарплати, доходів за цивільно-правовими договорами (ЦПД) та інших доходів.
Об’єктом нарахування військового збору є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід:
- зарплата (основна та додаткова, інші заохочувальні та компенсаційні виплати);
- лікарняні (оплата перших 5 днів непрацездатності за рахунок роботодавця, допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок ПФУ);
- виплата за ЦПД;
- вихідна допомога при звільненні;
- орендні платежі;
- дивіденди тощо.
За роз’ясненням податківців, починаючи з 1 грудня 2024 року до всіх доходів, нарахованих фізичним особам, застосовується ставка ВЗ 5%. Це стосується усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за ЦПД, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку. Це не залежить від того, чи такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків у податкових періодах до 1 грудня 2024 року. Відповідно до ПКУ, такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.
ДПСУ далі роз’яснює, що до виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на лікарняному в періоді до 01.12.24., застосовується ставка ВЗ 1,5 % незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року. Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника податку на лікарняному у періоді після 01.12.24. оподатковуються за ВЗ у розмірі 5 %. До доходу у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 01.12.24. застосовується ставка ВЗ 1,5 %, а за час перебування платника податків у відпустці після 01.12.24. застосовується ставка ВЗ 5 % незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.
ВРУ підтримала поправки до Закону №4015-9: що зміниться для платників податків?
04.12.24. Верховна Рада України прийняла у другому читанні Законопроект №9319 від 23.05.23. «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» щодо внесення змін до ПКУ та інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Ним депутати вирішили виправити спірні моменти щодо Закону №4015-9 від 10.10.24. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (Законопроект №11416-д), який набрав чинності з 1 грудня 2024 року, крім окремих його пунктів. Ми вже розповідали про це. Про поправки до Законопроекту №9319 повідомив депутат Я. Железняк у своєму Телеграм-каналі:
Поправками до Законопроекту вирішені питання щодо:
- перенесення старту сплати воєнного збору (ВЗ) платниками всіх груп єдиного податку (ЄП), крім юридичних осіб 4 групи, на 1 січня 2025 року;
- пільг для ФОП щодо несплати ВЗ під час перебування на лікарняному або у відпустці;
- пільг щодо несплати ВЗ, якщо ФОП зареєстрований на тимчасово окупованих територіях або на територіях бойових дій;
- незастосування ставки 5% по доходах, які підлягають річному декларуванню за результатами 2024 року.
Таким чином, ставка ВЗ у розмірі 5% застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкового зобов’язання (ПЗ) щодо яких проводиться в річній декларації про майновий стан і доходи, нараховані починаючи з 1 січня 2025 року. Ті ж правила діятимуть і для самозайнятих осіб на загальній системі оподаткування. Тобто, ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, будуть також оподатковувати ВЗ свої чисті доходи за 2024 рік за ставкою 1,5%. А вже за 2025 рік для них ставка буде становити 5%. Всі ці норми почнуть діяти тільки після офіційного опублікування підписаного Закону. Докладніше про поправки до Законопроекту пише журнал «Дебет-Кредит» на своєму сайті:
З 1 січня 2025 року змінюються терміни подання звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Податківці Державної податкової служби України повідомляють, що з 1 січня 2025 року змінюються терміни подання звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Починаючи з січня 2025 року Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску повинен подаватися щомісячно. Для 4 кварталу 2024 року Податковий розрахунок необхідно подати у термін квартальної звітності, не пізніше 10.02.25. Місячний звіт подається у строк для податкового місяця (оновлені редакції п.51.1 та абз.1 пп. «б» п.176.2 ПКУ, які набувають чинності 01.01.25.), тобто протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця. Вперше щомісячний звіт за січень треба подати не пізніше 20.02.25. «Дешева» оренда або позичка ФОП-єдиноподатнику: податкові наслідки
План комплексних перевірок на 2025 рік від Мінекономіки.
Міністерство економіки України своїм Наказом №26290 від 21.11.24. «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Міністерства економіки України на 2025 рік» затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік. До переліку суб'єктів господарювання, яких планує перевірити Мінекономіки увійшло 29 підприємств. Нагадаємо, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб’єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плановим періодом вважається рік, з 1 січня по 31 грудня планового року.
ДПСУ оновила «Єдине вікно подання електронної звітності» станом на 04.12.2024.
Державна податкова служба України оприлюднила оновлення до спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» до версії 1.32.13.0 станом на 04.12.24. Цей комплект програмного забезпечення включає в себе зміни та доповнення з 23.12.23. по 04.12.24. включно та встановлюється тільки на релізи Системи версії 1.32.* При цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.
ВРУ підвищила акцизи на тютюнові вироби.
Верховна Рада України ухвалила в цілому Законопроект №11090 від 18.03.24. «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби. Про це повідомив голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетманцев на своєму Телеграм-каналі:
Документом передбачається поступове до 2028 року підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до досягнення мінімального рівня, встановленого Директивою Ради 2011/64/ЄС від 21.06.2011 щодо структури та ставок акцизного збору на тютюнові вироби (кодифікація), з одночасним еквівалентним підвищенням таких ставок на тютюн, промислові замінники тютюну та зменшенням їх розміру для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання. Для уникнення впливу інфляції на підвищення ставок акцизного податку грошова одиниця виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби визначатиметься у євро. Також Законом уточнюються окремі положення адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів задля повноцінного застосування норм права.
Затверджено нові форми реєстраційних документів для отримання ЕЦП від ДПС.
У зв’язку з набранням чинності 09.12.24. Змін №1 до Регламенту роботи Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПСУ повідомляємо, що Наказом ДПС №885 від 02.12.24. «Про внесення змін до наказу ДПС від 21.12.2022 №930» затверджено Договір про надання кваліфікованих електронних довірчих послуг та оновлені форми реєстраційних документів для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг, зокрема за міжнародними алгоритмами. Нові форми реєстраційних документів для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг необхідно використовувати з 09.12.24. Форми реєстраційних документів попереднього зразка будуть прийматися відокремленими пунктами реєстрації користувачів Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПСУ (КНЕДП ДПС) до 13.12.24. включно. Переглянути та завантажити актуальні форми реєстраційних документів можливо у розділі «Отримання електронних довірчих послуг» на вебсайті КНЕДП ДПС:Комісія для єдиноподатників: що варто знати
З 1 грудня в Україні запрацювала система миттєвих платежів.
В Україні з 1 грудня запрацювала нова версія системи електронних платежів Національного банку України СЕП-4.1 з функціональністю миттєвих кредитових переказів. Про це повідомляє пресслужба НБУ. Зазначається, що така платіжна операція передбачена змінами до Закону України №1591-9 від 30.06.21. із змінами «Про платіжні послуги», що набрали чинності 08.11.24. Усі учасники СЕП перейшли на нову версію системи. Наразі оновлена СЕП продовжує ефективно працювати 24 години на добу 7 днів на тиждень. За даними НБУ, перехід на нову версію програмного забезпечення пройшов успішно. Тепер функціональність миттєвих переказів СЕП доступна для всіх, хто підключений до системи: банків, небанківських надавачів платіжних послуг, Державної казначейської служби України. Поступово до нової системи мають підключитися всі учасники СЕП (залежно від їхніх внутрішніх графіків впровадження миттєвих переказів СЕП), щоб мати змогу пропонувати своїм клієнтам якісні та швидкі платіжні послуги. Безпосередньо до функціональності миттєвого переказу СЕП станом на сьогодні вже підключилися одинадцять банків. Таку платіжну операцію може ініціювати як фізична, так і юридична особа. Граничний час виконання миттєвого переказу СЕП вимірюється в секундах (не більше 10 секунд), а максимальна сума однієї платіжної операції встановлена на рівні 100 тис. грн.