ФОП-спрощенець та надання поворотної фінансової допомоги

31 березня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

ФОП-спрощенець та надання поворотної фінансової допомоги

Усі ФОП, які працюють на єдиному податку (ЄН), знають, що фінансове посередництво для них заборонено. надання зворотної фіндопомоги як різновид фінансового посередництва, наполягаючи на тому, що У цьому контексті особливо цікавою є постанова Верховного Суду від 14 лютого 2024 року у справі № 300/4074/22 (посилання на реєстр).

Суть суперечки

Податкова служба провела позапланову виїзну перевірку одного з ФОП-спрощенців, який сплачує ЄП 3-ї групи з ПДВ. Контролюючий орган вважав це порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування.Форс-мажор - правильне оформлення у договорі

Платник податків не погодився з висновками перевіряльників і звернувся до суду, щоб оскаржити цей висновок податківців.

Позиції сторін

Податківці

Контролюючий орган стверджує, що надання фінансової допомоги ФОП на ЄП потрапляє під поняття фінансового посередництва, яке заборонено на спрощеній системі.

Податківці наполягають, що зворотна фінансова допомога розглядається як посередницька діяльність, оскільки такі операції включені у сферу фінансових послуг, що класифікуються під КВЕД 64.19 «Інші види грошового посередництва» А тому ФОП, надавши зворотну фіндопомогу іншому ФОП, на ЄН.

Платник

ФОП не погодився з трактуванням податківців. Він вважає, що контролюючий орган помилково прирівняв зворотну фінансову допомогу до фінансового посередництва. їх іншим особам на платній основі.

Рішення справи судом

Перша інстанція

Суд першої інстанції підтримав платника податків. Суддя зазначив, що надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги не має ознак фінансової послуги та не підпадає під поняття фінансового посередництва.

  1. Відсутність комерційної вигоди. Правовідносини між ФОП, які надали допомогу, і ФОП, які її отримали, не передбачали отримання позикодавцем доходу. йдеться про комерційні позики.
  2. Одиничний характер операції. Важливий аргумент суду полягав у тому, що надання фіндопомоги мало разовий, а не регулярний характер.Щоб фінансова допомога вважалася послугою у сфері фінансового посередництва, такі операції повинні мати регулярний характер та проводитись на постійній основі. Таким чином, надання разової безвідсоткової фіндопомоги не є порушенням спрощеної системи.

Апеляція

Податкові органи не погодилися з висновками суду першої інстанції та подали апеляцію. Суд апеляційної інстанції прийняв сторону податківців та підтримав їхню позицію. Апеляційний суд вирішив, що надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги справді підпадає під поняття фінансового посередництва. Отже, ФОП, який надав таку допомогу, не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Позиція Верховного Суду

Після апеляції справу було передано до Верховного Суду. ВС, проаналізувавши позиції обох сторін та висновки попередніх інстанцій, вирішив, що і суд першої інстанції, і апеляційний суд недостатньо глибоко досліджували це питання. Верховний Суд зазначив, що для правильного рішення потрібно дати відповіді на кілька ключових питань.Як закинути власні гроші на ФОП-рахунок спрощенця?

  1. Відсутність прихованих механізмів одержання прибутку. Верховний Суд зазначив, що важливо перевірити, чи містяться в договорі приховані механізми отримання прибутку, такі як штрафні санкції або неустойка у разі порушення умов повернення. Адже якщо такі умови є, вони можуть бути сприйняті як плата за користування коштами, що потенційно перетворює операцію на комерційну.
  2. Правова природа операції. Верховний Суд підкреслив, що для розуміння суті фінансового посередництва необхідно прояснити, чи можна ототожнювати фінансову допомогу з посередницькою діяльністю. Це вимагає визначення фактичних показників та правової природи финпосередництва та його зіставлення з конкретною операцією.

На основі цих аргументів Верховний Суд повернув справу на повторний розгляд, заявивши, що лише після аналізу даних питань можна вирішити, чи є надання зворотної фіндопомоги фінансовим посередництвом чи ні.

Думка редакції

Редакція вважає, що надання власних коштів у вигляді фінансової допомоги, що повертається, не повинно підпадати під визначення фінансового посередництва. До 1 січня 2024 року це підтверджувалось положеннями гл. 3 ст. 333 ГКУ та Закону № 2664 (Закон України). 

Відповідно до цих норм, фінансове посередництво передбачає діяльність із залучення та розподілу фінансових коштів. Це посередництво можливе лише за виконання двох умов:

Залучення коштів від третіх осіб (фізичних чи юридичних).

Надання цих коштів позичальникам на комерційній основі, тобто із відсотком або іншою платою.

Таким чином, щоб операція не потрапляла під фінпосередництво, ФОП повинен надавати зворотну фінансову допомогу з власних коштів, без залучення сторонніх капіталів і без плати, прихованої або явної.

З 1 січня 2024 року ст. 333 ГКУ було виключено, і Закон № 2664 втратив чинність. Тепер регулювання фінансового посередництва проводиться на підставі Закону № 1953. З положень цього закону можна зробити аналогічний висновок: надання безвідсоткової фінансової допомоги за рахунок власних коштів не вважається фінансовим посередництвом.

Тим не менш, податківці продовжують відстоювати свою позицію: вони стверджують, що ФОП на ЄП заборонено надавати будь-яку фінансову допомогу, чи то на зворотній чи безповоротній основі, незалежно від періодичності надання. Підтверджують свою позицію посиланнями на БЗ 107.01.03 та лист ДПСУ від 26.02.2024, де стверджується, що такі операції підпадають під розділ 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» КВЕД.

Рекомендації для ФОП

Зважаючи на позицію Верховного Суду, яка поки що не має конкретного рішення, редакція рекомендує ФОП-спрощенцям уникати надання поворотної фінансової допомоги від імені ФОП, щоб не створювати ризиків для спрощеної системи оподаткування. Краще надавати фіндопомогу як фізичну особу, а не як ФОП. 

Наприклад, фізособа, яка є власником ФОП, може надати зворотну фінансову допомогу іншій фізособі, яка також має ФОП, без посередництва через підприємницькі рахунки, щоб уникнути проблем із податковою інспекцією.Проблеми ФОП: дохід, якого не було

Позицію податкової щодо власних коштів ФОП ви можете прочитати у матеріалі - “Фіскали намагаються дістатися коштів на особистих рахунках підприємців”.

Висновки

  1. Заборона на фінансове посередництво: ФОП на єдиному податку заборонено займатися фінансовим посередництвом, і податківці вважають, що надання фінансової допомоги іншим ФОП підпадає під цю заборону.
  2. Спірні позиції: Податкові органи вважають поворотну фінансову допомогу фінансовим посередництвом, а підприємці - ні, стверджуючи, що безоплатне та разове надання фіндопомоги не є посередництвом.
  3. Позиція судів: Суд першої інстанції підтримав платника податків, апеляція – податківців. Верховний Суд направив справу на перегляд, вважаючи, що необхідно докладніше дослідити, чи є зворотна фіндопомога фінансовим посередництвом.
  4. Рекомендації: Щоб уникнути суперечок із податковими органами, ФОП-спрощенцям краще уникати надання зворотної фіндопомоги від імені ФОП. Рекомендується робити це як фізособа, щоб не порушити умови спрощеної системи.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки