Хто з ФОП 1 та 2 групи має пільги по РРО та по сплаті ЄП
19 вересня 2023
На підставі Закону № 3219-IX з серпня всі ФОП повинні сплачувати єдиний податок, а з 1 жовтня 2023 року повертається вимога використовувати РРО на підприємствах та здійснювати фіскалізацію платежів. За порушення цих вимог на підприємців чекають штрафи та навіть позбавлення права працювати на ЄП.
Проте не всі «єдинники» повинні видавати чеки, а деякі і далі можуть користуватися пільгою і не сплачувати ЄПЄдиний податок.
Хто з ФОП 1 та 2 групи має пільги по РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). та по сплаті ЄП, з’ясуємо далі.
Хто з ФОП 1 та 2 групи має пільги
Хоча й очікувалося, що пільгові умови оподаткування будуть діяти весь період воєнного стану та рік після його закінчення/скасування, проте вже з серпня 2023 року підприємці мають в обов’язковому порядку сплачувати ЄП. Це ж стосується і фіскалізації платежів, що буде перевірятися контролюючими органами вже з 1 жовтня 2023 року.
Проте ФОП, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях та в місцях ведення бойових дій і які здійснюють там діяльність, і далі мають право не сплачувати ЄП та не використовувати РРО. Це вказано в п. 11, Закону №3219-IX.
Що стосується РРО, то в даному випадку до уваги береться не місце реєстрації ФОП, а місце ведення ним підприємницької діяльності.
Нагадаємо, що адреса ведення підприємницької діяльності зазначається в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування та у формі 20-ОПП при поданні звітності.
Саме ці документи з вказаною там адресою ведення бізнесу і будуть аргументом при перевірці підприємства податківцями щодо відсутності порушення.
Проте при завершенні пільгового періоду, протягом якого підприємці можуть не сплачувати ЄП та не використовувати РРО (зазначений в п.14 Закону №3219-IX), щодо них знову діють загальні вимоги оподаткування.
Як визначити, чи адреса реєстрації/ведення підприємницької діяльності підпадає під пільгові умови
Перелік територій, реєстрація на яких ФОП або ведення на них підприємницької діяльності передбачає застосування пільгових умов, визначається КМУ.
Зі списком даних територій можна ознайомитися в Наказі № 309 від 22.12.2022 року, де зазначається також дата внесення території до списку (дата окупації, початку активних бойових дій або виникнення можливих бойових дій) та дата припинення окупації чи бойових дій.
Саме протягом цього періоду ФОП має право не сплачувати ЄП та не може бути оштрафований, якщо не здійснює фіскалізацію платежів.
Щоб ФОПу дізнатися, чи адреса його реєстрації або ведення бізнесу підпадає під пільгові умови, найпростіше перевірити це по коду КАТОТТГ.
Зробити це можна наступним чином.
1. Знайти в списку свою область, навпроти потрібної територіальної громади скопіювати вказаний код та вставити його в вікно пошуку свого браузера.
2. В пошуку по вказаному коду буде виданий сайт Довідника КАТОТТГ, якщо на нього перейти, то відразу відкриється вікно з усією потрібною інформацією і переліком територіальних одиниць, які зареєстровані під обраним кодом.
Наголошуємо, що підприємцям варто моніторити дані по своєму КАТОТТГ і перевіряти, чи не виключена територія зі списку в Наказі №309.
Підводячи підсумки, варто зазначити, що за поясненням податківців, не платити ЄП можуть ФОП 1 та 2 групи, які зареєстровані на території:
- ведення активних бойових дій;
- тимчасово окупованій РФ.
В той же час, не будуть накладені штрафи на підприємців, які здійснюють підприємницьку діяльність без РРО на території
- ведення активних бойових дій;
- можливих бойових дій;
- тимчасово окупованій РФ.
З даним поясненням можна ознайомитися на сайті ДПС в Інформаційному листі № 4/2023.
Тож варто уважно слідкувати за оновленням інформації по території, яка підпадає під пільгові умови оподаткування, та з дати виключення її із списку сплачувати податки на загальних умовах.
Щодо РРО, то рекомендується завчасно потурбуватися про його встановлення на підприємство.