КОМУ ВСТАНОВЛЮВАТИ ПЛАТІЖНІ ТЕРМІНАЛИ 1 СІЧНЯ 2025 РОКУ

09 вересня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

КОМУ ВСТАНОВЛЮВАТИ ПЛАТІЖНІ ТЕРМІНАЛИ 1 СІЧНЯ 2025 РОКУ

 Внесені зміни до законодавства України спрямовані на збільшення категорії торговців, які мають забезпечувати населення здійснення безготівкової форми оплати. Наголошуємо, що йдеться саме про платіжні термінали, а не про касові апарати. За допомогою платіжного терміналу відбувається списання коштів з рахунку покупця (клієнта), забезпечуючи таким чином прийом платежу у безготівковій формі.Який вибір кращий: ФОП чи юрособа?

Які законодавчі зміни?

Наразі збільшилася кількість торгівців, які повинні встановити термінали з 1 січня 2025 року.  Про це йдеться в постанові Кабінету МІністрів України від від 29 липня 2022 р. № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі — Постанова № 894).

Можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно регулюється Постановою № 894 та Законом України «Про платіжні послуги» від 30 червня 2021 р. № 1591-IX.

Відповідно до пункту 1.3 Постанови № 894, з 1 січня 2025 року торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб. Крім цього необхідно звернути увагу на п. 1.6 Постанови № 894, яким визначена категорія торгівців, які мають встановити платіжні термінали з 1 січня 2026 року. Це торговці - фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку 1 групи, торговці та здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції. Звернувши увагу на показник кількості населення, що вказаний в пункті 1.3 Постанови № 894, платіжні термінали потрібно встановлювати в усіх торгових точках навіть малонаселених селищ та сіл.

Чи є альтернатива платіжному терміналу?

Торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), проте такий функціонал можна забезпечити не лише за допомогою терміналу. В світі торговий еквайринг є найпоширенішим видом еквайрінгу. Це можна зробити за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв, про що йдеться в ч. 28 ст. 38 Закону «Про платіжні послуги». Тобто Законом передбачені варіанти за допомогою яких торговець має забезпечити безготівковий розрахунок, а передбачений список не обмежується лише платіжним терміналом. На сьогоднішній день торгівці забезпечують наявність POS-терміналів, створюють QR-код за допомогою якого здійснюється безготівкова операція. Один із варіантів — переказ коштів через застосунок торговця чи використання технології NFC , що забезпечує безготівковий розрахунок платіжною карткою, смартфоном, фітнес-браслетом чи розумним годинником. Квитанція від терміналу є підтвердженням списання коштів з банківської карти. Додатково клієнт отримує квитанцію, де зазначається який саме товар було придбано, отримуючи таким чином підтвердження право власності на послугу, товар чи продукт. Цей документ видається касовим апаратом.

У разі надання можливості здійснювати безготівкові розрахунки за продані товари (надані послуги) за допомогою електронних платіжних засобів, що використовуються в платіжних системах, торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення таких розрахунків з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, створена резидентом України. 

Які є виключення з Постанови № 894?

Справді, виключення є та наразі вони пов’язані з воєнним станом в країні. Постанова не поширюються на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Їх перелік затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування) цих територій. ФОП надійшов виклик в податкову: як діяти

Яка відповідальність за відсутність безготівкового розрахунку?

Отже, з 1 січня 2025 року всі торгівці мають забезпечити продаж товарів, послуг чи продуктів за допомогою безготівкового розрахунку, використовуючи для цього платіжні термінали. В разі перевірки контролюючими органами за виявлені порушення чинним законодавством передбачена відповідальність. Про це йдеться  в ст. 163.15 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ця норма є чинною й сьогодні, а, отже, може бути застосована до тих торговців, які не встановили платіжні термінали, проте вони мають бути. Йдеться про порушення порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги). Недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів тягне за собою накладення штрафу на ФОПа, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 нмдг (від 1 700 до 3 400 грн).

За повторне порушення протягом року за яке було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, передбачено накладення штрафу від 500 до 1 000 нмдг (від 8 500 грн до 17 000 грн).

Автор: Наталія Киріченко,

фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки