Надання щомісячної допомоги мобілізованому: як розрахувати відпускні та компенсацію?
08 листопада 2023
Вже понад рік для роботодавців скасовано обов'язок щодо збереження середнього заробітку за працівниками, покликаними на проходження військової служби. Однак це не позбавляє права на надання фінансової підтримки на адресу захисників, спрямовуючи їм, наприклад, щомісячну матдопомогу.
І тут постає питання щодо обліку подібної виплати при розрахунку відпускних та компенсації за невідгуляну відпустку. Давайте розберемося разом із цими нюансами.
Надання добровільної матдопомоги мобілізованим
З 19.07.2022 року для працівників, які перебувають на військовій службі, зберігається місце роботи та посада (ч. 3 ст. 119 КЗпП). А середній заробіток – ні. Подібна виплата до сьогодні зберігається лише для двох категорій військовослужбовців. До них належать добровольці тероборони та науково-педагогічні співробітники. Про це докладніше ви можете прочитати у цьому матеріалі.
І хоча у реаліях скасування обов'язків щодо збереження середнього заробітку більшості таких співробітників, залишається у роботодавців право добровільно підтримувати захисників матеріально. Це право прописано в ст.9-1 КЗпП, в якій йдеться про те, що компанія власним коштом і в межах додаткових повноважень може встановити додаткові пільги для своїх співробітників.
Важливо розуміти! Зокрема, роботодавець має право самостійно встановити найменування, періодичність та величину подібних виплат.
У даному матеріалі буде розглянуто вплив наданої щомісячної матдопомоги при обчисленні середньої зарплати для відпускних та компенсації за невідгуляну відпустку.Нагадуємо, більшість співробітників, які перебувають на військовій службі з 19.07.2022 року, щорічна відпустка за основним місцем роботи не передбачена в силу певних факторів (п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки). Однак також є винятки.
Детальніше за посиланням.
Щомісячна матдопомога та відпускні
Припустимо, що протягом періоду військової служби, починаючи з 19.07.2022 року, ви виплачували на адресу свого мобілізованого співробітника матдопомогу у розмірі 6000 грн. щомісяця. Однак через поранення його визнали обмежено дієздатним та комісували. Цей співробітник повернувся на роботу з липня 2023 року, і одразу розпочав виконання своїх обов'язків. Оклад такого працівника 12 000 грн. Після чого останній у жовтні йде у відпустку. Чи враховувати минулу щомісячну матдопомогу при розрахунку відпускних?
Фахівці Мінекономіки у своєму листі від 11.10.2023 № 4707-05/54847-09 діходять такого висновку: щомісячна матдопомога, що виплачується, не включається до розрахунку середньої зарплати.
Позиція Мінекономіки така, що ці добровільні виплати, які компанія надає мобілізованим співробітникам, мають характер нарахувань за невідпрацьований час, не обумовленими нормами закону. Останні слід відносити до інших заохочувальних та компенсаційних виплат (п.п. 2.3.1 Інструкції № 5 від 13.01.2004 року).
З огляду на дані нюанси фахівці вважають, що дані виплати не мають характеру зарплатних, і відносяться до компенсаційних виплат.
Таким чином, надалі, при розрахунках середньої заробітної плати для відпускних, слід покладатися на п.п. "е" п. 4 Порядку № 100. Ця норма регламентує не брати до уваги при розрахунку середньої заробітної плати соціальні та компенсаційні виплати.
З такою думкою ми погоджуємось.
Матдопомога та відпускна компенсація
У питаннях обліку щомісячної матдопомоги при обчисленні відпускної компенсації простежується така сама логіка, як і з відпускними.
А саме щомісячна матдопомога не буде братися до уваги при обчисленні середньої зарплати для виплати компенсації за невикористану відпустку.
Однак зараз за даних розрахунків передбачено велику відмінність.
Так, за умови звільнення працівників з 12.09.2023 по 31.12.2023 року передбачено особливий алгоритм.
А саме у розпорядженні нового абз. 2 п. 2 Порядку № 100 зафіксовано, що обчислення середньої зарплати для виплати компенсації за невідгуляні відпустки, на які працівник має право до 31.12.2023, проводиться на підставі виплат, нарахованих останнім протягом 2023 року.
А якщо у співробітника в розрахунковому періоді немає заробітку, що при розрахунку компенсації слід виходити або з окладу, або з мінзарплати (якщо вона вища за оклад) – за правилами правил абз. 2 п. 4 Порядку №100.
Більше того, для звільнених у період 12.09.2023 – 31.12.2023 року обчислення проводиться за розрахунковий період, який складає повні місяці 2023 року, що передували місяцю звільнення. А саме в розрахунковому періоді буде не 12 місяців, а місяці з січня до місяця, що передував звільненню.
Чи можливе надання відпустки мобілізованому співробітнику під час служби?
Підсумовуючи, хочеться відзначити, що виплата добровільної щомісячної матдопомоги не впливає при обчисленні середньої заробітної плати, розрахунках за відпускними та компенсаціями. Внаслідок того, що не носить зарплатного характеру, а відноситься до компенсаційних та заохочувальних виплат.
Винятком є добровольці тероборони та науково-педагогічні працівники, за якими, серед іншого, також зберігається середній заробіток у компанії, де вони працевлаштовані.