Перевірка рішень, якими було присвоєно статуси критично важливих підприємств
14 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Питання, що пов’язані з бронюванням обговорюються постійно. Тим більше, що цьому сприяють зміни до законодавства.
На засіданні КМУ затверджено Протокол від 08 жовтня 2024 року, що впливає на подальше бронювання працівників.
В пункті 1 розділу 6 Рішення з окремих питань вказано:В яких випадках директор може працювати без зарплати?
- до 15 листопада 2024 року обласні, Київські міськi держадміністрації (військові адміністрації) за участю територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) мають провести аудит прийнятих рішень про визнaчення підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності нaселення в особливий період. Інформацію про перевірку потрібно надати Міністерству економіки країни.
- до 20 листопада 2024 року Міністерство економіки має узагальнити та системaтизувати отримані дані. Результати необхідно надaти у вказаний термін до КМУ з урахуванням результатів бронювання військовозобов’язаних.
ВАЖЛИВО!
В Україні військовий стан та загальну мобілізацію продовжено до 07 лютого 2025 року.
Міністерство економіки разом з Міністерством оборони та іншими заінтересованими органами після проведеного аудити мають підготувати проект рішення КМУ в якому:
- сформувати інформацію щодо проведених перевірок критично важливих підприємств для перегляду таких рішень (п. 1 розділу 6 Рішення з окремих питань);
- анулювати військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання.
Отже, відстрочку від призову за результатами перевірки може бути анульована, якщо бронювання не матиме чіткої підстави. Наразі відстрочка автоматично не продовжується.
Кому готуватися до перевірки?
Таким чином відбувається перевірка (аудит) рішень, якими було присвоєно статуси критично важливих підприємств та ухвалювалися протягом останніх чотирьох місяців. Спочатку мали перевірятися абсолютно всі підприємства, що отримали статус критичності. Проте з часом ситуація змінилася. Відповідна інформація міститься в роз’ясненні КМУ від 26 жовтня 2024 року. Зважаючи на доповнення, в першу чергу аудит торкнеться підприємств, що отримали статус критично важливих, після 31 травня 2024 року.Переведення співробітника на іншу посаду
Чому проводиться аудит?
Проведення аудиту пов’язано зі збільшенням кількості підприємств, що отримали статус критично важливих. У вже згаданому роз’яснення КМУ від 26 жовтня 2024 року зазначається, що кількість юридичних осіб, що отримали відповідний статус різко зросла. Як наслідок — зменшилася кількість мобілізованих. Велика кількість заяв надходить через портал ДІЯ.
Аудит пов'язаний й ще через одну підставу — це дані в об’єднаній звітності, що пов’язані зі зменшення рівня заробітної плати. Відповідно до чинного законодавства, рівень заробітної плати на підприємстві — це один із показників, на підставі якого підприємство може отримати статус критично важливого. Аудит підприємства можуть проводитися по всіх підприємствах, незалежно від того, хто саме надав відповідний статус.
Хто проводить аудит?
До комісії, що прийде з перевіркою можуть входити представники декількох структур. Потрібно звернути увагу на п. 80 постанови КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 30 грудня 2022 р. № 1487. Вказано, що районні (міські) ТЦК та СП відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку:
- в державних органах;
- органах місцевого самоврядування;
- на підприємствах, в установах та організаціях.
Під час перевірок перевіряють працюючих військовозобов’язаних, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мoбілізації та на воєнний час, а також військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження.
На підставі ч. 3 ст. 25 Закону «Про Службу безпеки України» від 25 березня 1992 року № 2229-XII, СБУ, її органам і співробітникам для виконання покладених на них обов'язків надається право одержувати на письмовий запит керівника відповідного органу СБУ від міністерств, державних комітетів, інших відомств, підприємств, установ, організацій, військових частин, громадян та їх об'єднань дані і відомості, необхідні для забезпечення державної безпеки України, а також користуватись з цією метою службовою документацією і звітністю. Такий запит може надійти в письмовій формі з вимогою надати необхідні відомості. З перевіркою можуть прийти й особисто без попереднього запиту.Строкова трудова угода: оформлення, робота, припинення
Після проведеного аудиту, працівники можуть отримати виклики до ТЦК та СП. Це один із заходів щодо оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації. До речі, виклики формуються незалежно від місця перебування працівника на військовому обліку. Тобто, осoба може перебувати на військовому обліку в м. Суми, а працювати в м. Житомир за місцем реєстрації підприємства, де й відбулася перевірка. У виклику може вказуватися інформація про необхідність з’явитися до ТЦК та СП в м. Житомир.
ВАЖЛИВО!
Перевірки можуть проводитися й на підприємствах, які не отримали статус критично важливого, проте є заброньовані працівники.
Відповідно до розділу 6 Протоколу № 103, центральні органи виконавчої влади (крім міністерств), інші державні органи, обласні, Київські міські держадміністрації (військовим адміністраціям) до врегулювання зазначених питань брoнювання військовозобов’язаних утриматися від прийняття рішень про визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Можна зробити припущення, що після отримaння даних, будуть внесені зміни до законодавчої бази: зазнають змін та доповнення положення, якими регулюється порядок бронювання працівників. За результататами проведеного аудиту можуть посилити вимоги щодо отримання статусу критичності, змінити критерії. Не виключенo, що змінитися відповідальність для керівників та відповідальність осіб, що відповідають за ведення військового обліку, мобілізаційної роботи.
Автор: Наталія Киріченко,
фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства