Податкове резидентство: ключові аспекти для українців за кордоном, які мають ФОП в Україні

17 грудня 2024

Тема податкового резидентства є досить актуальною для багатьох українців, які виїхали за кордон, проте не збираються розривати свої зв’язки з Україною.

Податкове резидентство: ключові аспекти для українців за кордоном, які мають ФОП в Україні

Як уникнути подвійного оподаткування, якщо особа й далі продовжує отримувати дохід від підприємницької діяльності на Батьківщині? Що робити із зареєстрованим ФОП, по якому немає надходжень коштів, – закривати чи залишати, щоб після повернення безпроблемно відновити роботу? Як декларувати свої доходи за кордоном? Як визначити податкове резидентство, якщо є бізнес в Україні? На ці та інші питання надані відповіді в підготовленому матеріалі.

Податкове резидентство за наявності українського ФОП

У ПКУПодатковий кодекс України вказаний перелік ознак, за якими особа визнається резидентом України. Ключовими аспектами в цьому питанні є визначення місця постійного проживання платника податку, а також центр його особистих та економічних інтересів.

Відтак, згідно ст. 14.1.213 ПКУ, фізособа, яка проживає за кордоном, залишається резидентом України, якщо:

  • тут знаходиться центр її життєвих інтересів;
  • живе в Україні не менше 183 днів протягом року;
  • має українське громадянство;
  • особа зареєстрована в Україні як суб'єкт підприємницької діяльності.

Таким чином, якщо платник податків проживає в іншій країні більше 183 днів, проте в нього є діючий бізнес в Україні, він й надалі повинен виконувати свої податкові зобов’язання як підприємець.

Проте разом з цим особа може бути податковим резидентом країни, в якій вона тимчасово проживає. Зазвичай, це відбувається не тільки тоді, коли її перебування там довше 183 днів за рік, а й у випадках, коли людина:

  • влаштувалася на роботу чи відкрила там бізнес;
  • орендує житло, сплачує комунальні послуги;
  • користується соціальними послугами;
  • її діти відвідують навчальні заклади.

Українським законодавством передбачено припинення резидентства, але лише у випадку, коли людина змінила постійне місце проживання, закрила всі податкові зобов’язання перед Україною та стала на консульський облік в країні проживання. Лише після цього доходи, отримані за кордоном, не потрібно декларувати в Україні. В інших випадках особа залишається податковим резидентом обох країн – України та тієї, де вона тимчасово проживає.

Що робити із бізнесом в Україні при зміні країни проживання

Найбільш поширеними ситуаціями серед українських підприємців, які переїхали за кордон, є наступні.

  1. ФОП залишається діючим «на всякий випадок». Українці, які планують повернення додому, залишають відкритими свої ФОП, навіть якщо на них немає надходжень коштів. Часто це робиться для того, щоб зберегти можливість отримувати кошти на підприємницький рахунок у разі, якщо виникне потреба, чи швидко відновити свою діяльність після повернення в Україну. В такому випадку варто переглянути своє ставлення до ситуації, адже в багатьох ситуаціях раціональніше ще раз зареєструвати ФОП, ніж кілька років утримувати існуючий.
  2. Надання дистанційних послуг. Якщо вид діяльності підприємця передбачає здійснення дистанційної роботи (таргетологи, маркетологи, дизайнери, психологи, онлайн-викладачі), то наявність ФОП є цілком обґрунтованим рішенням. Відповідно, це передбачає сплату податків та подання податкової звітності в Україні. Проте в країні проживання може виникнути потреба також задекларувати отриманий в Україні дохід, але оскільки не скрізь є форма діяльності аналогічна українській ФОП, то отримані кошти можуть бути визначені як дохід фізозособи.

В будь-якому випадку, наявність ФОП зобов’язує підприємця виконувати податкові зобов'язання перед Україною. Що стосується оподаткування отриманого від його діяльності доходу в іншій країні, то він може:

  • декларуватися і оподатковуватися як дохід фізособи;
  • декларуватися і оподатковуватися як дохід від підприємницької діяльності, проте сплачувати потрібно тільки різницю податкових ставок (в Україні, зазвичай, вони нижчі, ніж в країнах Європи та США);
  • декларуватися, проте ніяк не оподатковуватися (деякі країни, наприклад Франція, не оподатковують доходи від українських ФОП).

Важливо розуміти, у багатьох європейських країнах, як-от Німеччина чи Франція, а також в США, діє прогресивна система оподаткування, при якій розмір податку залежить від загального доходу домогосподарства. Це означає, що навіть якщо дохід підприємця від ФОП буде оподатковано в іншій країні як дохід фізособи, то розмір податкової ставки буде залежати від суми, яка припадає з цього доходу на кожну особу, з якою проживає платник податків (членів сім’ї та осіб, що знаходяться на його утриманні).

Як правильно діяти при наявності бізнесу в двох країнах

Якщо особа вирішує відкрити бізнес в країні проживання і при цьому не припиняти підприємницьку діяльність в Україні, то їй доведеться звітувати до податкових служб обох країн, а також отримувати довідки про податкове резидентство для уникнення подвійного оподаткування.

Якщо у підприємця є ФОП в Україні і він зареєстрував компанію за кордоном, в нього виникає обов’язок звітувати в Україні про контрольовані іноземні компанії (КІК). Необхідно протягом 60 днів повідомити податкову про відкриття компанії і щороку подавати звітність. Якщо цього не зробити, після завершення воєнного стану на підприємця може бути накладений штраф.

Підводячи підсумки, зауважимо, що недотримання вимог податкового законодавства як в Україні, так і в інших країнах є досить суворим правопорушенням. Тому підприємцям, які мають бізнес в Україні і при цьому проживають за кордоном, варто приділяти особливу увагу питанням податкового резидентства та дотримання норм обох юрисдикцій. Для уникнення подвійного оподаткування необхідно заздалегідь вивчити положення міжнародних угод, які регулюють це питання, та проконсультуватися з податковими експертами.

Як вийти з податкового резидентства України особі, яка змінює місце проживання

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки