Податкові перевірки зі штрафами: чого очікувати у 2024 році?

24 січня 2024

Давайте обговоримо податкові перевірки та штрафи, оскільки у 2023 році мораторій на їх проведення протягом 2023 року перекроювався багато разів. А також нагадаємо про перспективи, які слід очікувати у 2024 році. Отже, що ми маємо на даний момент у сфері податкових перевірок і чого очікувати, обговоримо прямо зараз.

Податкові перевірки зі штрафами: чого очікувати у 2024 році?

Що із податковими перевірками зараз?

Законодавство щодо податкових перевірок зазнавало змін безліч разів у період 2023 року.

Проте нагадуємо, що найактуальнішими змінами у сфері перевірок вважаються ті, що відбулися з 08.12.2023 року. Нагадуємо вам про деякі основні відмінні риси.

 

Які планові перевірки наразі дозволені?

До 08.12.2023 року до змісту плану-графіка перевірок могли включатися лише платники, які працюють у сфері виробництва/реалізації підакцизки, також платники з грального бізнесу в Україні та ті, хто займається наданням фінансових та платіжних послуг.

Після 08.12.2023 року в цей план також ризикують потрапити:

1) Ті платники, чия діяльність була зосереджена у сферах, зазначених вище, раніше.У цьому не зазначені терміни давності, саме, наскільки давно це відбувалося;

2) Нерезиденти, які роблять/раніше займалися бізнесом в Україні через відокремлені підрозділи та одночасно відповідають хоча б одному, із наведених нижче критеріїв:

  • величина зростання податку з прибутку на 50 і більше відсотків менше рівня зростання доходів платника податків;
  • декларування нарахованої зарплати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або доходу, який звільнений від оподаткування, що перебуває відповідно до міжнародних договорів України;

3) Платники податків, які за підсумками 2021 року відповідають хоча б одному з таких індикаторів:

  • рівень сплати прибуток на 50 і більше відсотків менше величини сплати податку релевантної галузі. Індикатор не належить до єдинників;
  • рівень сплати ПДВПодаток на додану вартість на 50 і більше відсотків менше за величину сплати податку в релевантній галузі. Цей індикатор не працюватиме, якщо платник операції з імпорту за межі України досягає 25% і більше загальних обсягів + величина сплати податку на прибуток не менше 50% від рівня сплати податку в релевантній галузі;
  • рівень дебіторської заборгованості вищий за кредиторську більш ніж у 2 рази;
  • загальна величина витрат, показаних у декларації про майновий стан та доходи, досягає 75% або більше суми загального річного доходу, поданого у подібній звітності. Цей індикатор матиме актуальність, якщо розмір загального річного доходу, отриманого від господарської діяльності, сягає 10 млн. грн.и більше;
  • податковий агент-юрособа нараховував та виплачував зарплату менше рівня середньої зарплати у релевантній області у відповідному регіоні (за основним місцем обліку).

Показники від податківців для розрахунків уже опубліковано. Показники з податку на прибуток та ПДВ за посиланням.

Показники середньої зарплати за посиланням.

Також зауважимо, що передбачається, що стосовно платників з п.3 наведеного вище списку враховуватимуться показники позитивної динаміки у 2023 році з податку на прибуток, ПДВ, зарплату (докладніше див у п.п. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Проте, яким саме чином відбуватиметься цей облік, законодавець не визначив. Також про те, що не будуть включені до плану платники, які відповідають критеріям у п.3, однак мають позитивну динаміку, законодавець також не визначив.

З цих причин ми можемо лише припускати, що нардепи мали на увазі саме невключення до плану.

Важливо знати! Як і до 08.12.2023, на період ВП фіскали можу вносити зміни до плану щомісяця.

У цьому критерії ризиковості, передбачені розд. ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 02.06.2015 № 524, не працюють.

Зокрема, навіть якщо ви не відповідаєте окресленим вище індикаторам, але перевірка щодо вас дозволяється, то фіскали можуть прийти.

План-графік податкових перевірок відстежуємо за посиланням.

 

Позапланові документальні перевірки

Щодо позапланових документальних перевірок зазначимо таке:

  1. Вони дозволені на будь-якій підставі, зазначеній у ст.78 ПКУ для платників, податкова адреса в ЕГРЮЛ яких не має нічого спільного з тимчасово окупованими територіями, або з територіями активних чи можливих бойових дій ( станом на їх початок).
  2. Платників, чия податкова адреса значиться на тимчасово окупованій території, а також території можливих/активних бойових дій, здатні позапланово перевірити, проте лише за передумовами, зазначеними у ст.78 ПКУ. Вони прямо прописані у пп. 2, 3, 4 п.п. 69.351подразд. 10 розд. ХХ ПКУ.
  3. Не мають права проведення позапланової документальної перевірки щодо ФОП-єдинників груп 1 та 2. Виняток: проведення позапланових перевірок при ліквідації єдинників 1 та 2 груп, проте лише до 01.12.2024 року.
     

Фактичні перевірки

Визначилися випадки, за яких фактичні перевірки заборонені. Зокрема, не дозволено проведення фактичних перевірок щодо платників, у яких об'єкти оподаткування, пов'язані з оподаткуванням, де має проводитись перевірка, перебувають на:

Однак є виняток, і платника здатні перевірити, якщо він провадить діяльність:

  1. у сфері виробництва/реалізації підакцизки;
  2. у сфері грального бізнесу в Україні;
  3. у сфері купівлі/продажу інвалюти;
  4. без держреєстрації як суб'єкт господарювання.

 

ЄСВ-перевірки

ЄСВЄдиний соціальний внесок-перевірки дозволено проводити, проте з урахуванням особливостей, зазначених для інших податкових перевірок (п. 925 розд. VIII Закону № 2464*). По суті тут йдеться про передумови, за якими дозволяються інші податкові перевірки. Вважаємо, що ЄСВ мають право перевірити в рамках дозволених планових документальних перевірок, а також позапланових документальних перевірок за п.п. 78.1.1 ПКУ. Щодо інших перевірок, то їхня специфіка не зачіпає ЄСВ нюанси.

 

Чого варто очікувати від податкових перевірок у 2024 році?

Оскільки коригування щодо рамок мораторію на податкові перевірки позначилися майже наприкінці грудня 2023 року, то основний тиск ми зможемо відчути саме у 2024 році.

Слід звернути увагу на те, що з плановою документальною перевіркою не зможуть прийти щогодини. А саме, ймовірно, що не раніше, ніж за 2 місяці від дати публікації оновленого плану-графіка. А стосовно представників підакцизного, грального, та фінансового (платіжні послуги) мають право проводити не раніше, ніж через 30 календарних днів, які йдуть за датою анонсування оновленого плану.

Варто забувати про те, що за 10 календарних днів до дати проведення планової перевірки ви повинні отримати:

  • завізовану копію наказу щодо проведення перевірки;
  • повідомлення із зазначенням надано початку перевірки.

Дані правила містяться у п.п. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Крім іншого, при отриманні обов'язкового запиту від фіскалів у 2024 році потрібно на нього відповісти. Інакше може загрожувати штраф за п. 121.2 ПКУ.

Важливо пам'ятати! Позапланова документальна перевірка при ігноруванні запиту може статися не завжди.

  Тут слід орієнтуватися на список дозволених та заборонених позапланових докперевірок. При отриманні неправомірного запиту – дати відписку, хоча ви маєте право його зовсім проігнорувати за п.п. 73.3.4 ПКУ.

При забороні на проведення перевірки через те, що податкова адреса перебуває на тимчасово окупованій території, території АБД або можливих БД, велике значення має дата, з якою податкова адреса там перебуває. Орієнтуватися слід на Перелік №309.

Продовжують також діяти умови безпечного доступу до приміщень та документів платника під час проведення фактичних та документальних перевірок, а також можливості безпечного проведення інвентаризації.

А саме це стосується:

  • бюджетному відшкодуванню ПДВ (п.п. 78.1.8 ПКУ). Було й до 08.12.2023;
  • щодо платників, про яких отримано інформацію про порушення щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України (п.п. 78.1.1 ПКУ);
  • через те, що податківці отримали від іноземних держорганів інформацію про можливі податкові, «валютні» та інші підконтрольні фіскали порушення, щодо наявності/відсутності яких платника вже перевіряли (п.п. 78.1.21 ПКУ).

Дані перевірки не призупинятимуть через письмову мотивовану заяву платника через подання повідомлення про втрату доступу до первинки в порядку п.п. 69.28 подразд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Податкові перевірки підприємців стосовно оформлення трудових відносин з працівниками: виявлення порушників, розмір штрафів

Виходячи з описаного вище, 2024 обіцяє бути неспокійним у податковій сфері. Законодавчі зміни можуть сильно позначитися на діяльності СГСуб’єкт господарювання через проведення податкових перевірок. Не виключені штрафи та пеня. Тому радимо впорядкувати всі справи в порядок заздалегідь, ніж опинитися в не приємній несподіваній ситуації.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки