Повторне відкриття ФОП протягом року та спрощення: нюанси 2023
03 вересня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
З 01.08.2023 року до ПКУ додано перехідну норму, яка надає право екс-платникам спецЄП повторно у 2023 році перейти/вибрати знову єдиний податок (ЄПЄдиний податок). Це також стосується «припинених» ФОПФізична особа — підприємець, який у 2023 році знову пройшов держреєстрацію як ФОП. Давайте детальніше розберемося з цими нюансами.
Для початку, давайте освіжимо в пам'яті суть проблематики.Найпоширеніші помилки ФОП у 2023 році
Так, якщо СГСуб’єкт господарювання протягом поточного року вже мав статус єдинника, після чого скасував його, то фіскали не нададуть йому право цього ж року знову (повторно) перейти на ЄП.
Аргументація ґрунтується на змісті п.п.298.1.4 ПКУ, яка надає можливість стати спрощенцем лише один раз протягом календарного року. За даними причин, якщо протягом поточного року СГ мав статус платника ЄП, то знову цього року відновити цей статус не вийде.
Це правило стосується і випадків, коли підприємець на єдиному податку, оформив припинення ведення підприємницької діяльності, після чого знову пройшов реєстрацію як ФОП і знову хоче стати єдиноподатником.
Про правомірність цієї позиції податківців можна вести багато дискусій.
Однак на даний момент це питання вже не стане причиною для переживань, тому що нещодавно виникла певна специфіка щодо повторного набуття статусу-єдиноподатника у 2023 році.
Специфіка 2023 року
З 01.08.2023 року до ПКУ запроваджено спеціальну перехідну норму (п.п. 9-1.4.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ), яка діє виключно у 2023 році.У ній говориться, що СГ, які мали статус єдиноподатників, втратили цей статус або самостійно від нього відмовилися, і як наслідок були переведені на іншу систему оподаткування, або припинили свою підприємницьку діяльність, мають у 2023 році право повторно перейти на спрощену, в тому числі при проведенні повторної реєстрації ФОП шляхом направлення релевантної заяви за загальною процедурою, передбаченою ПКУ.
У цій нормі нормі інтерес викликає можливість після повторної реєстрації як ФОП протягом 2023 переходу на єдиний податок.
Однак через формулювання п.п. 9-1.4.4 подразд. 8 розд. XX ПКУ, яка рясніє наявністю дієпричетних оборотів, можна припустити, що ця норма має кілька варіантів тлумачення.
Але маємо думку, що право повторного набуття статусу єдиноподатника (при повторній реєстрації як ФОП після припинення діяльності раніше) має відношення лише до тих підприємців, які працювали на спецЄП.
При чому подібний ФОП повинен мати ряд ознак:Електронні гроші та ФОП
- або мав перебувати на спецЄП до моменту закриття протягом 2023 року;
- або після відмови/скасування спецЄП автоматично перейшов на загальну систему та провів реєстрацію закриття ФОП (після чого знову зареєстрував ФОП).
Важливо знати! Щодо ФОП, що працює протягом 2023 року на «класичному» ЄП (не перебував на спецЄП у принципі), ця перехідна норма, що надає право для «повторного» переходу в 2023 році на ЄП, поширення не має!
Дана відмова у повторному переході на ЄП після припинення діяльності як ФОП та подальшої повторної реєстрації може бути аргументована фіскалами на підставі «загальної» норми п.п. 298.1.4 ПКУ, яка унеможливлює повторний перехід на ЄП протягом поточного року. Тобто такі не підпадають під положення перехідної норми.
З якого часу ФОП може повторно стати єдиноподатником?
Припустимо, ФОП, який зареєстрував припинення в 2023 році, після чого знову пройшов реєстрацію підпадає під передумови, що надають йому право повторного переходу на ЄП протягом 2023 року. А саме, останній (1) протягом 2023 перебував на спецЄП до моменту проведення реєстрації закриття або (2) протягом 2023 перебував на спецЄП, після чого перейшов на загальну систему, на якій був до моменту реєстрації припинення.
Нагадуємо, що отримати статус єдиноподатника одразу з дати відкриття ФОП бачиться можливим лише, якщо ФОП планує працювати на ЄП 2 групи (для 1 та 2 групи ця можливість з'являється не раніше місяця, який слідує за відкриттям).
При цьому подібному ФОП знадобиться:
- поставити відповідну позначку одразу у заяві на держреєстрацію підприємницької діяльності щодо бажання стати платником ЄП;
- або направити фіскалам заяву про перехід на спрощення протягом 10 днів з дати держреєстрації (п.п.298.1.4 ПКУ).
Однак процес реєстрації як ФОП виглядає набагато спрощеніше, без зайвої тяганини, через портал «ДІЯ».
Важливо знати! Одразу з дати держреєстрації є можливість стати на ЄП 3 групи лише за ставкою 5% (без ПДВ).Отримати ставку ЄП 3% немає можливості.
При пропуску зазначеного вище терміну у 10 днів можливість переходу на ЄП 3 групи з'явиться лише з початку найближчого кварталу. Про що слід подати відповідну заяву не пізніше 15 днів до її початку.
Що стосується 1 і 2 групи ЄП, то ФОП знадобиться:
- або позначити своє бажання стати єдиноподатником у заяві про держреєстрацію з місяця, що слідує за місяцем реєстрації;
- або направити окрему заяву фіскалам до закінчення місяця проведення держреєстрації (п.п. 298.1.2 ПКУ).
У разі пропуску даних термінів можливість переходу виникне лише у найближчому кварталі і заяву в такому разі слід направити за 15 календарних днів до її початку.
Який "ліміт" доходу?
Ще один нюанс, який може здатися цікавим, чи буде братися доЗарплатні фішки 2023 уваги дохід, отриманий ФОП у 2023 році до моменту припинення діяльності, при визначенні граничного обсягу доходу у 2023 році?
Про це в ПКУ зазначено таке:
- Дохід, отриманий на спецЄП не включатиметься в обсяг доходу, зафіксований у п.291.4 ПКУ для релевантної групи єдинників ЄП (п.п. 9-1.4.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ);
- Гранична величина доходу у 2023 році для релевантної групи визначатиметься пропорційно до кількості календарних місяців, протягом яких єдинником не застосовувався спецЄП (п.п. 9-1.4.3 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).
Таким чином, при обчисленні граничної величини доходу слід перераховувати дохід, отриманий на єдиному податку, і не брати до уваги місяці перебування на спецЄП. Тобто, величина доходу не повинна перевищити його граничний обсяг, встановлений для 3 групи ЄП у 2023 році. Ця сума дорівнює 7818900 грн.