Припинення реєстрації ФОП-загальносистемника: тонкощі подання остаточної звітності та сплати податків

14 лютого 2024

Справи у бізнесі не завжди йдуть гладко. Тому за відсутності очікуваного прибутку, і масштабного просідання в зобов'язаннях, багато підприємців приймають рішення про завершення роботи як ФОП. У цьому матеріалі розглянемо аспекти ліквідації ФОП-загальносистемника.

Припинення реєстрації ФОП-загальносистемника: тонкощі подання остаточної звітності та сплати податків

Терміни подання звітності

За загальними правилами ФОП-загальносистемнику слід подавати декларацію про майновий стан і доходи один раз на рік, а саме до 1 травня року, який слідує за звітним.

Однак при ліквідації підприємництва протягом звітного року потрібно покладатися на інші терміни подання такої звітності.

Останню (ліквідаційну) декларацію про майновий стан та доходи ФОП-загальносистемнику слід подавати у строки, обумовлені для застосування місячного податкового періоду (абзац другий п. 177.11 ПКУ).

Важливо знати! Подібну звітність потрібно подати протягом 20 календарних днів, які йдуть за останнім календарним днем ​​звітного місяця (п.п.49.18.1 ПКУ).

А саме, якщо ФОП пройшов ліквідацію у січні 2024 року, то ліквідаційна звітність ФОП-загальносистемником подається не пізніше 20.02.2024. Немає потреби очікувати до 1 травня 2024 року з метою подання такої декларації.


Завершальний звітний період

Для ФОП-загальносистемника, який ліквідується, натомість стандартного річного звітного періоду, передбачається укорочений.Так, завершальним базовим податковим (звітним) періодом при завершенні реєстрації ФОП буде період з дня, який настає за днем ​​завершення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проводилася ліквідація ФОП та припинення підприємницької діяльності (абзац третій п. 177.11 ПКУ).

Важливо розуміти! У завершальній декларації ФОП-загальносистемник зобов'язаний відобразити отримання підприємницького доходу з 1 січня до останнього дня того місяця, в якому держреєстратором було внесено запис про ліквідацію ФОП.

Наприклад, якщо ФОП було знято з держреєстрації у грудні 2023 року, то у крайній декларації про доходи потрібно відображати дохід, отриманий за календарний рік (за період із 01.01.2023 по 31.12.2023). а якщо реєстрацію було знято в січні 2024 року, то відобразити буде потрібно лише місяць (січень 2024 року).

Водночас фігурально до такої декларації входить дохід за період за датою припинення реєстрації ФОП. Так як у подібну звітність не повинні потрапити доходи, отримані фізособою після дати внесення до ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань даних про ліквідацію його підприємницької діяльності, оскільки з цієї дати отримані доходи будуть мати характер цивільних.

На це можна знайти заслання і в п.п. 2 п. 1 розд. ІІІ Інструкції № 859, де зазначено, що останній базовий податковий період триває з дня, що настає за датою завершення попереднього базового податкового (звітного) періоду, з дати внесення даних про припинення підприємницької діяльності до ЄДР.


Оподатковані доходи

За загальним правилом, зміст річної декларації про доходи ФОП-загальносистемника відображаються як підприємницькі, так і цивільні доходи. Однак це не стосується випадку при ліквідації ФОП.

Важливо знати! У ліквідаційній звітності ФОП-загальносистемник має відображати доходи виключно від провадження підприємницької діяльності (абзац другий п. 177.11 ПКУ). Таким чином, у змісті цієї декларації відображатимуться лише результати підприємницької діяльності ФОП.

«Цивільні» доходи (зарплата, гонорари тощо.) у ліквідаційної звітності ФОП-загальносистемника відбитку не підлягають, оскільки звітний період ще завершився. Подібні доходи слід відображати в окремій декларації, яка подається пізніше, а саме – 01.05.2024.

Як правильно заповнити декларацію?

Для того щоб подати завершальну (ліквідаційну) декларацію ФОП-загальносистемнику слід застосувати звичайну річну форму декларації. Наразі вона завізована наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу від 17.05.2022 № 143).

Подібна декларація буде звітною. Тому в полі 1 слід вибрати поле 1 «Звітна». Далі у полі 2.1 цифрою від 1 до 12 відзначити місяць, у якому було припинено реєстрацію ФОП. Тож якщо це був грудень, вказує 12, якщо січень – 1.

Крім іншого, у полі 8 «Категорія платника», слід проставити позначку навпроти осередку «особа, щодо якої проведено реєстрацію припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності…».

Разом із такою звітністю слід подати:

  • додаток Ф2, де потрібно відобразити величину підприємницького доходу, який був отриманий на загальній системі до припинення реєстрації ФОП;
  • додаток ЄСВ1 із сумами нарахованого «за себе» ЄСВЄдиний соціальний внесок. Якщо ФОП приймав рішення використовувати військове послаблення у формі звільнення від сплати ЄСВ «за себе», то цей додаток краще подавати із зазначеними у гр. 4, 3 та 6 нулями, та зазначенням у гр. 5 ставки ЄСВ "22, 00".

Слід звернути увагу до оформлення розділів 8 і 9 ліквідаційного докладання.

У розділі 8 «Тип платника та період перебування (місяць)» додатку ЄСВ1, який потрібно подати у складі ліквідаційної звітності, зазначається (БЗ 201.06):

  1. Тип платника. Слід заповнити «ФО — на загальній системі оподаткування»;
  2. Період його перебування на обліку як платник ЄСВ. Пишіть навпроти обраного типу платника у осередку «з» — перший календарний день року (якщо платник перебував на обліку в контролюючих органах з початку звітного року — «01.01.2023») або дату постановки на облік (якщо такий платник став на облік протягом звітного року) року), а в осередку «по» — дату державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або зняття з обліку у контролюючих органах.

У розділі 9 «Тип форми» потрібно вказати позначку у полі «після припинення4», оскільки завершальна звітність із додатком ЄСВ подається після того, як пройшла ліквідація ФОП та виключення з бази ЄДР. Додаток МПЗМінімальне Податкове Зобов’язання, в якому необхідно визначити позитивне значення різниці МПЗ та величини податків, зборів та орендної плати, які беруться до уваги при виконанні МПЗ. Ця програма направляється лише тими загальносистемниками. Які у процесі своєї діяльності використовували сільгоспугіддя.

Далі за підсумками сформованої звітності, слід провести остаточні розрахунки з ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та ВЗВійськовий збір. Сплата ПДФО відбувається за мінусом сплачених протягом року авансових платежів. Вони сплачуються за І квартал – до 20 квітня, за ІІ квартал – до 20 липня, а за ІІІ квартал – до 20 жовтня. За IV квартал авансовий платіж не обчислюють та не сплачують.

Остаточний розрахунок необхідно зробити протягом 10 календарних днів, які слідують за граничним терміном направлення ліквідаційної звітності ФОП (БЗ 104.01).

Звіт ЄСВ для пільгових груп ФОП

Якщо ви вирішили припинити підприємницьку діяльність, перечитайте матеріал ще раз, якщо ви знаходилися на загальній системі оподаткування. Ви зможете знайти суттєві підказки та поради щодо ліквідації.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки