Що таке гіг-контракт та які його особливості
20 лютого 2024
Все частіше при оформленні трудових відносин між працівниками та роботодавцями в IT-сфері використовуються гіг-контракти. Проте для багатьох як підприємців, так і працівників цей формат співпраці й досі залишається незрозумілим. Що таке гіг-контракт та які його особливості з’ясуємо далі в статті.
Що таке гіг-контракт?
Гіг–контракт є особливою формою договору, яка врегульовує трудові відносини між роботодавцем (юридичною особою) та найманим працівником.
Цей формат розроблений спеціально для резидентів «Дія.Сіті», і реалізовується на підставі ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1667-IX, який вступив в дію з 1.01.2023.
Переваги для працівника
Гіг-контракт може бути укладений тільки між резидентами «Дія.Сіті», тобто юридичними особами, які мають відповідний статус і відомості про яких внесені в реєстр резидентів, та гіг-спеціалістами, які зацікавлені у співпраці.
Договір не буде гіг-контрактом, якщо він невірно ідентифікований - документ має називатися гіг-контрактом та містити його номер.
Обидві сторони мають узгодити умови співпраці та поставити свої підписи в паперовому (електронному) документі.
Перевагою такого оформлення співпраці є те, що гіг-контракт розроблений спеціально для IT-сфери, відповідно, обидві сторони можуть прописати в ньому абсолютно всі нюанси щодо роботи, термінів виконання задач, винагороди тощо.
Особливістю гіг-контрактів є те, що розмір винагороди в них може вказуватися в іноземній валюті, а виплачуватися в гривнях по курсу НБУ.
Вирішення спірних питань між сторонами врегульовує Цивільний кодекс.
Проте гіг-контракт є особливою формою трудового договору, і спеціалісти, які надають послуги резидентам «Дія Сіті», мають ті ж права та соціальні гарантії, що й працівники, які працюють за трудовим договором.
Зокрема, гіг-контракт передбачає наступні гарантії.
- Зарахування гіг-спеціалісту страхового стажу за період його роботи в рамках гіг-контракту.
- Обов’язкове соціальне страхування працівника та сплата за нього ЄСВЄдиний соціальний внесок у розмірі не менше, ніж в розрахунку до суми мінімальної заробітної плати. Проте замовник може на свій розсуд сплачувати ЄСВ з усієї суми, яку він виплачує спеціалісту за умовами гіг-контракту.
- При тимчасовій втраті працездатності спеціаліст має право на отримання перерви у виконанні своїх обов’язків, в тому числі і у зв’язку із вагітністю та пологами.
- Гіг-фахівці мають право на отримання всіх передбачених законодавством виплат у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю.
- Узгодження робочого часу – не більше 40 год на тиждень, якщо інше не передбачено умовами договору щодо ненормованого часу виконання робіт.
- Право працівника на щорічну оплачувану відпустку (17 робочих днів).
Робота в рамках гіг-контракту не є підприємницькою діяльністю. Проте якщо особа, яка за ним працює, зареєстрована як ФОП, то до неї можуть виникнути питання у податківців щодо порушення податкового законодавства та несплати податків з отриманого доходу.
Тому на даному етапі зацікавленим в такій формі співпраці із замовниками рекомендується закрити ФОП і працювати виключно як фізособи.
Переваги для компаній
Співпраця в рамках гіг-контракту є взаємовигідною як для замовника, так і для виконавця.
Компанії мають наступні переваги такого оформлення трудових відносин із спеціалістами:
- Можливість залучати спеціалістів для вирішення конкретних задач, які носять ситуативний характер.
- Відсутність необхідності вести кадровий та військовий обліки.
- Спрощення процесу укладення договору та організації співпраці – весь процес можна здійснити в онлайн-режимі.
- Прозорість щодо обсягу отриманих доходів та здійснених витрат на реалізацію проектів.
- Детальне узгодження всіх нюансів співпраці та результату, який має бути досягнутий, із гіг-спеціалістом.
Гіг-контракт може бути укладений на чітко визначений термін або безстроково. У випадку, якщо спеціаліст виконав оговорені умовами контракту задачі, проте продовжує працювати, вважається, що гіг-контракт пролонгований безстроково.
Як сторонам розірвати гіг-контракт?
Умови продовження або припинення гіг-контрактів визначені в Законі № 1667-IX.
При цьому, якщо сторони співпрацюють менш, ніж 3 місяці, то кожна з них може відмовитися від співпраці за 3 дні до бажаної дати, надіславши відповідне повідомлення іншій стороні.
Законом передбачена можливість зменшення строку повідомлення за умови виплати компенсації гіг-спеціалісту у розмірі, визначеному умовами контракту, але не меншому за суму винагороди за 1 день (в розрахунку на кількість днів зменшення строку).
Таким чином, попри те, що гіг-контракти не набули ще такої популярності як цивільно-правові угоди на надання послуг між компаніями та ФОП, як роботодавці, так і працівники відзначають даний спосіб оформлення співпраці як ефективний та зручний.
До того ж чітке регулювання правовідносин на законодавчому рівні закріплює гарантії обох сторін гіг-контракту, але разом з тим дає право на визначення особливостей співпраці відповідно поставлених задач.