Трудові гарантії для працівників, які мають статус постраждалого учасника Революції Гідності
19 лютого 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
В українському законодавстві є декілька категорій працівників, кожна група яких користується додатковими гарантіями та пільгами. Роботодавцям потрібно надавати мінімальні гарантії, що визначені на законодавчому рівні таким особам, адже вони користуються пільгами та іншими соціальними гарантіями. Деякі працівники мають статус постраждалого учасника Революції Гідності — одна з таких категорій. Звіт ЄСВ для пільгових груп ФОП
Статус постраждалого учасника Революції Гідності
Порядок отримання статусу постраждалого учасника Революції Гідності визначається відповідно до Закону «Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей» від 21 лютого 2014 року № 745-VII. Особу включаються до одного з переліків осіб, які отримали тілесні ушкодження. Для цього потрібно звернутися до органів соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем перебування.
Особа має надати роботодавцеві документ, яким підтверджується статус постраждалого учасника Революції Гідності. Це посвідчення, встановленого на законодавчому рівні зразку. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі — Закон № 3551), постраждалі учасники Революції Гідності, які мають право на одночасне отримання посвідчення учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни та постраждалого учасника Революції Гідності, можна отримати лише одне посвідчення за вибором особи.
Отже, саме на підставі такого документа працівник може отримати від роботодавця додаткові гарантії, що передбачені трудовим законодавством.
Трудові гарантії
Посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності надається роботодавцеві для підтвердження відповідного статусу. До речі, з 2022 року такий документ можна отримати в мобільному застосунку Дія — це Е-посвідчення. Його можна використовувати як аналог відповідного документа у формі книжечки.
Підтвердивши відповідний статус, працівник має право на додаткові оплачувані дні відпочинку. Скористатися правом на відпустки мають громадяни України, які перебувають у належно оформлених трудових відносинах. Особам, які виконують роботу на підставі цивільно-правового договору, на жаль, не мають права на додаткову відпустку. На підставі статті 16² Закону «Про відпустки», надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів (далі — к.д.) на рік. Йдеться про календарний рік, тобто з 1 січня та до 31 грудня, а на її надання жодним чином не впливає строк, протягом якого працівник виконував посадові обов’язки. Від 1 січня 2024 року особа має пропрацювати хоча б один робочий день, щоб отримати право на додаткові дні відпочинку. Надається додаткова оплачувана відпустка в ті строки, які зручні для працівника.
В порівнянні з щорічними днями відпочинку, 14 к.д. не можна ділити на частини, а також ці дні не переносяться на наступний календарний рік. Отже, в поточному році, особа, що має статус постраждалого учасника Революції Гідності не може скористатися оплачуваною відпусткою в 2024 році на яку отримала право в 2023 році.Як здійснити розрахунок індексації в 2024 році: визначення базового місяця
Додаткова відпустка, тривалістю 14 к.д., не підлягає грошовій компенсації під час виконання посадових обов’язків, так й під час звільнення працівника. Якщо особа звільняється та влаштовується на нове місце роботи протягом календарного року, то оплачувані дні відпочинку особа може використати за новим місцем роботи за умови, що ці дні вона не використала в попереднього роботодавця. Перед наданням 14 к.д. відпочинку, працівник має підтвердити, що не використав дні відпочинку на попередньому місці роботи. Необхідно звернутися до попереднього роботодавця з прохання надати відповідне письмове підтвердження.
Додаткові дні відпочинку за 2023 рік можуть надаватися особі протягом перехідного періоду, що припав на 2023-2024 роки. Тобто відпустка почалася в грудні 2023 року, а її закінченні припало на січень поточного року. Незважаючи на цей факт, до 31 грудня 2024 року працівник не втратить право на 14 к.д. додаткової оплачуваної відпустки за поточний 2024 рік. роботодавець не може обмежувати чи позбавляти права постраждалого учасника Революції Гідності на отримання днів відпочинку.
Для оформлення днів відпочинку, працівник має написати заяву, додавши до неї копію посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності. Отримавши документа, роботодавець видає наказ (розпорядження), у встановлені законодавством терміни, відповідальна особа розраховує відпускні кошти, а потім сума виплачується працівникові.ПСП на двох роботах: які очікуються наслідки
До речі, такою відпусткою можуть скористатися учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом № 3551 та особи, реабілітовані відповідно до Закону «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» від 17 квітня 1991 року № 962-XII, із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Особа, яка отримала статус постраждалого учасника Революції Гідності має переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, що передбачено ст. 42 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). При скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва, лише працівники, які мають високу кваліфікацію та продуктивність праці мають переважне право залишитися працевлаштованими й надалі. На підставі ч. 2 ст. 42 КЗпП таке право надається й постраждалим учасникам Революції Гідності.
Наталія Киріченко,
фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства