Співробітник помер: як провести звільнення та здійснити виплату зарплати

18 квітня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці

Важливо розуміти процедури та правила, щоб забезпечити правильний розподіл коштів та уникнути можливих юридичних та фінансових проблем у контексті виплат померлого працівника

Співробітник помер: як провести звільнення та здійснити виплату зарплати

Випадок сумний, проте для кадровика та бухгалтера важливо оперативно та коректно завершити трудові відносини з померлим співробітником, а також здійснити виплату необхідних йому грошей. Отже, зараз ми торкнемося цієї теми детальніше та розповімо, як це правильно здійснити.

Звільнення

Звичайно, що померлого співробітника слід звільнити. А коректніше завершити з ним трудові відносини, починаючи з дати його смерті. Її можна взяти у свідоцтві про смерть. Зарплата працівника ФОП у 2024: терміни виплати, оподаткування, платіжні документи

У цьому оформлення звільнення відбувається заднім числом, оскільки наказ видається поточної датою, незалежно від цього, скільки часу витрачено з смерті співробітника. 

Наприклад, у день одержання роботодавцем копії свідоцтва про смерть.

Однак цей процес має свої особливості, з якими ми вас ознайомимо нижче.

Як провести остаточний розрахунок?

Строки остаточного розрахунку

Поговоримо про виплату сум, які працівник заробив у період життя. Вони можуть включати зарплату за дату звільнення, а також відпускної компенсації. Однак можуть виникати нюанси як з відпускними, так і лікарняними.

Зверніть увагу на практичний аспект. За ст.116 КЗпП проведення остаточного розрахунку із співробітником слід зробити на дату звільнення. Однак це можливе лише після формування наказу про завершення трудових відносин. 

Але найчастіше між фактичною датою смерті та датою подання роботодавцю копії свідоцтва та смерті передбачається наявність певного тимчасового проміжку.За цими причинами остаточний розрахунок на дату смерті бачиться неможливим. 

Однак це не повинно вас лякати. Подібний випадок життя не накладає на роботодавця відповідальності.

Зарплатня

У місяці, що позначився смертю співробітника, зарплата нараховується за загальними правилами. А саме за всі фактично відпрацьовані дні з урахуванням усіх додаткових виплат – доплати, премії – які належать співробітнику. При неповному відпрацюванні місяця, зароптала обчислюється пропорційно до відпрацьованого часу, а саме за кількістю відпрацьованих днів.Переїзд підприємства до іншої місцевості: як бути з працівниками

Чи слід доплачувати до МЗП? У цьому аспекті слід керуватися загальними правилами. Нагадуємо, доплата до мінімалки нараховується, якщо за повністю відпрацьований місяць сума нарахованої працівникові зарплати менша за мінзарплату. При неповному виконанні норми робочого дня, розрахунки слід проводити пропорційно відпрацьованому часу.

Відпускна компенсація

Слід не забувати про невикористані дні відпусток: щорічну та соціальну додаткову співробітникам, у яких є діти. За наявності на дату звільнення таких залишків слід обов'язково нараховувати компенсацію. Завершення трудових відносин через смерть співробітника перестав бути винятком.

Розрахунок потрібно проводити за середньою зарплатою за правилами Порядку №100. Однак важливо правильно зважити розрахунковий період. Розрахунок слід проводити від місяця, коли співробітник помер (фактичної дати смерті).

Наприклад, наказ оформлено 03.03.2024, а співробітник помер 05.02.2024. таким чином розрахунковим періодом для нарахування відпускної компенсації буде лютий-січень.

Відпускні

Співробітник помер у період оплачуваної відпустки? Перерахунок відпускних не потрібно, оскільки це не обумовлюється нормативкою

Також при виплаті сум остаточного розрахунку не потрібно утримувати відгулянні наперед відпускні. Тут йдеться про випадок, коли померлий співробітник використав зайві дні відпустки (ще не відпрацьованої). 

В даному випадку, утримання за перегуляну відпустку із зарплати не проводять (ст.22 Закону про відпустки). При наданні співробітнику матдопомоги на оздоровлення її утримання також не потрібно.Смерть працівника: звільняємо чи припиняємо трудові відносини? 

Лікарняні

Існують ситуації, коли дата смерті співробітника посідає період лікарняного. Подібний лікарняний слід оплачувати у загальному порядку. При цьому до останньої дати (дати смерті).

Важливо знати! Лікарняні за перші 5 днів, які виплачує роботодавець, слід виплатити за остаточного розрахунку з померлими працівниками на адресу членів його сім'ї.А ось допомогу від ПФУ потрібно чекати і виплатити лише тоді, коли вона прийде на спецрахунок. Подібна затримка не вважатиметься несвоєчасною виплатою.

Кому видати гроші?

Відповідно до законодавства, суми, які мають бути виплачені працівникові (наприклад, заробітна плата, компенсація за відпустку, лікарняні та інші виплати), але не були отримані ним за життя, передаються членам його сім'ї. У разі відсутності сім'ї ці суми входять до складу спадщини працівника (згідно з частиною 1 статті 1227 Цивільного кодексу України, частиною 6 статті 83 Кодексу законів про працю та частиною 6 статті 24 Закону про відпустки). 

Визначення "сім'я" включає осіб, на яких одночасно поширюються три умови, відповідно до частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України

 1. Спільне проживання. Навіть якщо подружжя не проживає разом з різних поважних причин, воно все одно вважається сім'єю. Також неповнолітня дитина вважається членом сім'ї своїх батьків навіть за окремого проживання.
 2. Загальний побут.
 3. Взаємні правничий та обов'язки.

Сім'я створюється на основі шлюбу, кревної спорідненості, усиновлення та інших законних підстав, що не порушують моральних засад суспільства, як передбачено частиною 4 статті 3 Сімейного кодексу України

Таким чином, у разі смерті працівника, його неотримані суми можуть бути передані членам його сім'ї або увійти у спадок, а визначення "родина" ґрунтується на дотриманні певних законних умов та принципів.

Коли йдеться про виплати, які належать померлому працівникові, важливо враховувати наступні моменти:

 1. Сестра померлого працівника або повнолітні діти, нехай навіть родичі, які не проживали з ним і не підпадають під визначення "сім'ї" згідно із законом, не можуть претендувати на отримання виплат , які належать померлому працівникові.
 2. Члени сім'ї, які бажають отримати виплати, повинні відповідати всім вимогам, включаючи надання певних документів: заяву про виплату належних сум, свідоцтво про смерть працівника, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження чи усиновлення, а також документи, що підтверджують факт спільного проживання.
 3. Якщо немає спадкоємців для отримання належних сум, роботодавець може тимчасово зберігати кошти на своєму рахунку та розглядати їх як борг до моменту появи спадкоємців. Також можна звернутися до нотаріуса для внесення сум на депозит в очікуванні появи спадкоємців.Мобілізований працівник: питання та відповіді
 4. Не рекомендується перераховувати остаточну зарплату на картку померлого працівника, оскільки ці кошти мають бути виплачені членам його сім'ї чи спадкоємцям. Це може спричинити труднощі з доступом до коштів та ризик блокування картки банком. Ці суми входять до складу спадщини померлого та мають бути отримані членами сім'ї або спадкоємцями після прийняття спадщини.

Важливо розуміти процедури та правила, щоб забезпечити правильний розподіл коштів та уникнути можливих юридичних та фінансових проблем у контексті виплат померлого працівника.

Висновок

 1. Трудові відносини з померлим працівником повинні бути припинені з дати його смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть. Наказ про звільнення видають поточною датою, незалежно від часу, що минув після смерті працівника.
 2. Роботодавець не зобов'язаний надавати копію наказу про звільнення родичам померлого працівника, проте трудову книжку необхідно видати.
 3. Зарплата за відпрацьований час у місяці смерті має виплачуватись у звичайному порядку, з дотриманням обмежень щодо мінімальної заробітної плати.
 4. Компенсація за невикористану відпустку померлому працівнику виплачується з враховуючи фактичну дату його смерті, починаючи від місяця, в якому відбулася смерть.
 5. У разі смерті працівника під час оплачуваної відпустки, перерахунок відпускних не потрібно, а відгуляні дні відпустки не утримуються.
 6. Якщо працівник помер, перебуваючи на лікарняному, перші 5 днів лікарняного оплачуються за рахунок роботодавця і може бути виплачено при остаточному розрахунку, а допомога від ПФУ служить дочекатися спецрахунку. 7. Кошти, належні померлого працівника, мають бути виплачені його родичам, тобто. особам, з якими він спільно проживав, вів спільний побут і мав взаємні права та обов'язки.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки