З 1 липня 2025 року - нові довідники податкових пільг
11 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Уряд схвалив Бюджетну декларацію на 2026-2028 роки.
Міністерство фінансів України повідомляє, що 27 червня Кабінет Міністрів України Постановою №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026 -2028 роки» схвалив Бюджетну декларацію на 2026-2028 роки. Цей комплексний документ визначає головні параметри та орієнтири бюджетної політики на середньострокову перспективу. Бюджетна декларація має на меті забезпечення сталості та передбачуваності державної фінансової політики, раціонального управління обмеженим бюджетним ресурсом. В той же час, враховує всі ключові пріоритети держави і євроінтеграційні прагнення України. Бюджетна декларація 2026-2028 є основою для складання проекту Державного бюджету на 2026 рік. Документ містить загальні показники доходів і фінансування держбюджету, граничні показники видатків держбюджету, розмір мінімальної заробітної плати, прожитковий мінімум та інші цілі державної політики. Наступним кроком буде подання Урядом Бюджетної декларації 2026-2028 на розгляд до ВРУ.
Нагадаємо, що у листі Мінфіну до головних розпорядників бюджетних коштів були доведені такі показники мінімальних соціальних стандартів до бюджету на 2026-2028 роки:
- Мінімальна зарплата: з 1 січня 2026 року - 8 688 грн; з 1 січня 2027 року - 9 374 грн; з 1 січня 2028 року - 10 059 грн.
- Прожитковий мінімум (загальний розмір): з 1 січня 2026 року - 3 171 грн; з 1 січня 2027 року - 3 358 грн; з 1 січня 2028 року - 3 536 грн.
Про це повідомив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ Д. Гетманцев у Телеграм-каналі:
ДПС і ТПП України узгодили підходи щодо форс-мажору у зовнішньоекономічній діяльності.
Державна податкова служба України повідомляє, що наявність сертифіката Торгово-промислової палати (ТПП) не є безумовною підставою для звільнення від відповідальності за порушення граничних строків розрахунків під час зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД). Актуальні питання процедури засвідчення форс-мажорних обставин у сфері ЗЕД в умовах воєнного стану обговорювалися під час зустрічі представників ДПСУ, ТПП за участі регіональних ТПП. Сторони дійшли згоди: наявність сертифіката ТПП про форс-мажор не є безумовною підставою для звільнення платника від відповідальності. ДПС під час перевірок оцінює:
- реальність, надзвичайність та невідворотність обставин;
- фактичний вплив таких обставин на можливість виконання конкретних договірних зобов’язань;
- співвідношення строків дії форс-мажору зі встановленими НБУ граничними строками розрахунків.
Також зазначалось, що загального посилання на воєнний стан недостатньо. У сертифікаті повинно бути чітко вказано, як саме ці обставини вплинули на неможливість виконання конкретного договору і в який термін. Без цього документ може бути визнаний недостатнім доказом. Підхід ДПС відповідає нормам валютного законодавства та підтверджений судовою практикою, зокрема, Постановами Верховного Суду у справах №260/92/19, №904/3886/21, №922/854/21, №240/25642/22, №520/2941/24. Усиновлення дитини дає право на соціальну відпустку
З 1 липня 2025 року - нові довідники податкових пільг.
7 липня 2025 року Державна податкова служба України на офіційному вебпорталі опублікувала нові (станом на 01.07.25.) довідники:
- Довідник податкових пільг №129/1, що є втратами доходів бюджету;
- Довідник інших податкових пільг №129/2.
У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, місцевих податків та зборів, а також початок та кінець дії пільг.
Зміни до критеріїв ризиковості та автоматичної реєстрації ПН: проект від ДПС.
3 липня 2025 року Державна податкова служба України оприлюднила проект Постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Проект Постанови розроблено з метою удосконалення механізму автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків для забезпечення оптимізації таких механізмів для сумлінних платників ПДВ щодо реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проектом Постанови КМУ передбачено внесення змін до:
- ознак безумовної реєстрації ПН/РК в ЄРПН, визначених у пункті 3 Порядку зупинення реєстрації;
- ознаки безумовної реєстрації для операцій, відображених у ПН/РК, складених відповідно до п. 97 підрозділу 2 розділу 20 «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за товарами, до яких застосовується режим експортного забезпечення;
- умов автоматичної реєстрації в ЄРПН ПН/РК, реєстрацію яких зупинено;
- вимог автоматичного врахування таблиці даних платника податку з відповідними змінами у формі додатка 5 до Порядку зупинення реєстрації;
- окремих показників позитивної історії;
- критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У разі затвердження, ця Постанова КМУ набере чинності через 30 днів після її опублікування. Докладніше про це пише журнал «Дебет-Кредит» на своєму сайті:
ДПС опублікувала новий Державний реєстр РРО станом на 1 липня 2025 року.
Державна податкова служба України Наказом №674 від 30.06.25. внесла зміни до Наказу ДПС №744 від 21.12.20. «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» та у новій редакції затвердила Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Оновлений Державний реєстр містить перелік РРО, які дозволені до первинної реєстрації, а також первинну реєстрацію яких заборонено. Оновлений Державний реєстр РРО розміщено на сайті ДПС:
Уряд хоче створити реєстр рахунків та банківських сейфів українців.
Для приєднання України до зони платежів в євро потрібно ухвалити відповідний Закон. Він містить багато норм, серед яких створення Реєстру рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізичних осіб. Про це заявив міністр фінансів С. Марченко, повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на виступ під час конференції НБУ в Києві.ЄСВ для ФОП, якщо є основна робота: нові аспекти
Як зазначив міністр, Законопроект зараз перебуває на розгляді в парламенті. За його словами, проект «досить складний, і деякі питання є досить дискусійними й важкими для сприйняття». «Я вважаю, що нам треба прийняти факт: якщо ми хочемо здійснювати платежі в євро, ми маємо максимально швидко прийняти цей Закон», - сказав міністр. Марченко повідомив, що у разі ухвалення Закону розрахунки в євро максимально спрощуються. «Не буде необхідності відкривати рахунки в інших країнах, можна з України буде здійснювати ці платежі. По-друге, замість днів розрахунків це може зайняти секунди, хвилини. По-третє, комісійні. Замість комісій, які зараз є від 0,7 до 1,5% , ці платежі будуть без комісій», - сказав він. Міністр розповів, що для громадян, які не мають проблем із Законом, буде можливість показати власні рахунки і сказати: «Ми, якщо показали власний рахунок, маємо право здійснювати платежі в будь-яку країну ЄС». «Звичайно є багато дискусій, які стосуються реєстру рахунків, комірок, інших речей, які зараз є дискусійними. Але ми маємо пройти цей шлях, бути прозорими і зрозуміти: якщо ми хочемо здійснювати платежі в зоні євро, це наш шлях, який має невблаганно нас до цього підвести», - сказав Кравченко.
Нові правила для «Клубу Білого бізнесу» - зареєстровано новий Законопроект.
Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ Д. Гетманцев повідомив у Телеграм-каналі, що подав на реєстрацію новий Законопроект щодо вдосконалення правового режиму Території високого рівня податкової довіри («Клубу Білого Бізнесу»). «Ідея Території високого рівня податкової довіри вже успішно працює - це про взаємну довіру, прозорість і партнерство держави й бізнесу. Але конструктивні пропозиції щодо змін - ознака розвитку і зацікавленості. Саме тому ми врахували пропозиції підприємців і запропонували гнучкіші умови доступу до цього режиму. Що змінюється:
1. Пом'якшення вимоги щодо «відсутності фактів порушення податкових обов'язків щодо подання звітності» - дозволяється наявність штрафів у межах однієї мінімальної зарплати (8 тис. грн), за умови їх сплати.
2. Урегулювання розрахунку зарплатного критерію для платників, які мають унікальний КВЕД у межах регіону або країни.
3. Доопрацювання показника рівня сплати ПДВ - з метою розширення кола платників, для яких об’єктивно не має застосовуватись цей критерій.
4. Урегулювання процедури перевірок - якщо перевірка вже розпочата, діють чіткі правила.
5. Поширення загальної преференції щодо непроведення документальних планових перевірок платників податків, включених до Переліку, також на платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції.
6. Прозорість структури власності - обов’язкова наявність даних про кінцевого бенефіціара та відсутність відмітки про можливу недостовірність інформації в ЄДР.
7. Уточнення порядку розрахунку податку на прибуток - для більш об'єктивної оцінки.
Ми продовжуємо будувати довіру між державою і бізнесом на основі прозорих, гнучких та зрозумілих правил. Далі - робота в комітеті, консультації з бізнесом і рух до ухвалення», - заявив депутат.
Нові підстави позапланових перевірок - за погане ставлення до працівників і неоформлену працю.
30.06.25. Президент підписав Закон України №4352-9 від 15.04.25. (Законопроект №11044 від 28.02.24.) «Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)», який передбачає, що у період дії воєнного стану, Держпраці та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю:Як сплачувати податки ФОП після реєстрації бізнесу
- в частині додержання вимог Закону №2136-9 від 15.03.22. із змінами «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
- з питань виявлення неоформлених трудових відносин;
- з питань вчинення мобінгу (цькування);
- з питань законності припинення трудових договорів.
Позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань вчинення мобінгу (цькування) не можуть здійснюватися одночасно з позаплановими заходами державного нагляду з будь-яких інших питань. Закон №4352-9 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три місяці з дня його опублікування. Закон було опубліковано 1 липня у газеті «Голос України», з 1 жовтня почнуть діяти його норми.