З 4 квітня діятимуть нові правила оплати лікарняних
04 квітня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Україна розраховує отримати новий Митний кодекс у 2026 році.
Розробка нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС є ключовою рекомендацією для України у Звіті щодо розширення ЄС, оприлюдненому восени минулого року. «Плануємо завершити розробку проекту нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС до кінця квітня та очікуємо на його остаточне схвалення Верховною Радою у січні 2026»,- окреслив заступник Міністра фінансів Ю. Драганчук під час засідання Керівного комітету з розробки нового Митного Кодексу України. «Плануємо у квітні закінчити підготовку тексту, а у травні розпочати його переклад, який у червні буде передано для оцінки експертам DG TAXUD. До ВРУ планується направити до 31 серпня. У жовтні будемо просити народних депутатів прийняти його за основу, після чого розпочнеться підготовка до другого читання, щоб у січні 2026 року новий Митний кодекс був готовий до прийняття як Закон. Після цього будемо очікувати оцінку ЄС - уже як прийнятого Закону. У цей час працюватимемо над підзаконними актами. Наша мета - щоб у 2027 році в Україні повністю запрацювало митне законодавство, відповідне законодавству ЄС»,- розповів директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів О. Москаленко.Як закинути власні гроші на ФОП-рахунок спрощенця?
ДПСУ оновила План-графік планових перевірок платників податків на 2025 рік.
28 березня Державна податкова служба України оприлюднила на своєму сайті оновлений План-графік документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік з урахуванням коригування на березень 2025 року. Він складається із 4 розділів:
- Розділ 1 «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» з урахуванням коригування станом на 28.03.25.
- Розділ 2 « Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування станом на 28.03.25.
- Розділ 3 «Документальні планові перевірки фізичних осіб» з урахуванням коригування станом на 26.03.25.
- Розділ 4 « Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням коригування станом на 26.03.25.
Нова Декларація з єдиного податку для ФОП третьої групи вже з 1 квітня.
За перший квартал 2025 року ФОП 3 групи на єдиному податку (ЄП) мають скласти і надіслати ДПС декларацію за новою формою. Декларація подається за формою, затвердженою Наказом Мінфіну №578 від 19.06.15. із змінами «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» у редакції Наказу Мінфіну №57 від 31.01.25. У новій формі з’явився новий розділ 8 «Визначення податкових зобов’язань по військовому збору». Загалом, за 1 квартал 2025 року подається лише декларація з ЄП без додатків (окрім ситуації з припиненням підприємницької діяльності). Платники ЄП 3 групи подають декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПКУ) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу ( пп. 49.18.2 ПКУ). Тобто, за 1 квартал 2025 декларацію слід подати до 10.05.25. включно. Але це вихідний день. У такому разі згідно з правилом п. 49.20 ПКУ останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним днем. Отже, декларацію потрібно подати до 12.05.25. включно. Докладніше про заповнення декларації пише журнал «Дебет-Кредит» на своєму сайті:
Запроваджені новаціі щодо акцизного податку на тютюнові вироби.
Державна податкова служба України повідомляє, що з 25 березня 2025 року набрав чинності Закон України №4115-9 від 04.12.24. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби». Цим Законом внесено зміни до Податкового кодексу України (ПКУ) та Закону України №3817-9 від 18.06.24. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Основні зміни до ПКУ:
1. Регулювання роздрібної ціни підакцизних товарів:
- при встановленні максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби;
- при роздрібному продажу - ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставки акцизного податку помножене на 1,45.
2. Введення нового терміну «пиво безалкогольне»:
- визначається як пінистий напій з вмістом спирту 0,5 % об. або менше;
- відноситься до товарної позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД.
3. Особливості застосування валютних курсів: для тютюнових виробів використовується офіційний курс НБУ на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється:
- придбання марок акцизного податку (до 1 січня 2026 року);
- формування унікального ідентифікатора (з 1 січня 2026 року);
- реалізація тютюнових виробів вироблених на митній території України, або подання митної декларації;
- нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини, відходів.
4. Зменшення розміру сукупних втрат та відходів:
- зниження з 10 % до 5 % для виробництва ферментованої тютюнової сировини.
5. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники:
- встановлюються в одиницях виміру євро.
6. Щорічне підвищення ставок акцизного податку:
- починаючи з дня набрання чинності Законом №4115-9 до 31.12.27., ставки акцизного податку поступово підвищуватимуться.
7. Перерахунок ставок акцизного податку:Як розраховувати курсові різниці у звітності
- при визначенні сум податку, що сплачуються до бюджету виробниками та імпортерами.
8. Послаблення антифорстолінгових обмежень:
- тимчасово, на період дії воєнного стану, збільшено середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку до 120 % (раніше було 115%) до підвищення ставок акцизного податку.
Основні зміни до Закону №3817-9:
- розширення переліку обладнання, запровадження нових штрафів.
З 4 квітня діятимуть нові правила оплати лікарняних.
З 4 квітня набуває чинності Закон України №4158-9 від 18.12.24. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування». Цим Законом внесені зміни до абзацу 2 частини 1 ст. 22 Закону України
№1105-14 від 23.09.99. із змінами «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Вони передбачають надання застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку, іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом. Зазначена норма застосовуватиметься до страхових випадків, які настануть з 4 квітня 2025 року. Водночас, змінами не передбачено обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати страхові виплати. Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і при цьому перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за власні кошти. Розмір виплати - 100 % середньої зарплати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу працівника. З шостого дня тимчасової непрацездатності фінансування лікарняних здійснюється Пенсійним фондом.
Довідково: Допомога по тимчасовій непрацездатності (внаслідок нещасного випадку на виробництві / професійного захворювання) призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 % середньої заробітної плати. При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за власні кошти.
Як платникам єдиного податку визначити дату отримання доходу при проведенні розрахунків через POS-термінал: позиція Мінфіну.
Державна податкова служба України оприлюднила позицію Мінфіну щодо питання, як визначити дату отримання доходу юридичним особам - платникам єдиного податку (ЄП) при проведенні розрахунків через POS-термінал. Позиція Міністерства фінансів:
Юридичні особи - платники ЄП третьої групи, які здійснюють розрахунки за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу визначають дату, зазначену у фіскальному чеку. Разом з тим, Міністерство фінансів України висловило позицію, що для фізичних осіб - ФОП платників ЄП у разі здійснення розрахунків за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена в фіскальному (касовому) чекові. Відповідно до позиції Мінфіну, положення Податкового
Кодексу України (ПКУ) є єдиними для застосування платниками ЄП як фізичними особами - ФОП, так і юридичними особами. Раніше ДПС дотримувалася позиції, що для юридичних осіб – платників ЄП 3 групи датою отримання доходу при здійсненні розрахунків за товари, роботи, послуги є дата надходження коштів платнику ЄП у грошовій (готівковій та/або безготівковій) формі. Тож просимо юридичних осіб - платників ЄП врахувати ці зміни при веденні обліку та звітності.ФОП-спрощенець та надання поворотної фінансової допомоги
Чи зобов’язаний роботодавець вносити записи у трудову книжку, яка зберігається у працівника?
Відповідають спеціалісти Південно- Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. У 2021 році до Кодексу Законів про працю (КЗпП) було внесено зміни, якими передбачено здійснювати облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Проте ст. 48 КЗпП передбачає, що роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Як будемо працювати та відпочивати у квітні?
У квітні 2025 року в Україні буде додатковий вихідний на честь свята Великодня, яке припадає на 20 квітня (неділя). Якщо святковий або неробочий день збігається зі суботою або неділею, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ст. 67 КЗпП). Тобто, 21 квітня (понеділок) у мирний час мав би бути вихідним днем. Але в Україні продовжено воєнний стан до 9 травня 2025 року і через Закон України №2136-9 від 15.03.22. із змінами «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» додаткових вихідних, святкових днів у квітні не буде. Отже, працювати 21 квітня чи ні, роботодавець вирішує самостійно.