Законопроект 8401: скасування ставки 2%, обов’язкове використання РРО та штрафи ФОП
01 липня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
Яким буде алгоритм переведення ФОП з пільгової ставки на «звичайну», на яку саме групу вони будуть переведені та яким чином, стало відомо тільки після прийняття законопроекту.
ВРУ 30.06.2023 року був прийнятий законопроект №8401, яким внесені зміни до ПКУ.
Закон №8401 передбачає скасування пільгової податкової ставки для 3 групи в 2%, врегульовує алгоритм переходу ФОПів, які на ній працювали на інші умови оподаткування, а також зобов’язує обов’язково використовувати РРО. Детальніше про зміни, визначені новим законом, далі в статті.
Закон 8401: скасування ставки 2%
Найбільш обговорюваним питанням, яке хвилювало ФОП протягом всього періоду роботи над вказаним законопроектом, є відміна пільгової податкової ставки для 3 групи в 2%.Відкрили ФОП на спрощеній системі: які наступні дії
Що ця ставка буде скасована, було відомо ще в минулому році. Проте яким буде алгоритм переведення ФОП з пільгової ставки на «звичайну», на яку саме групу вони будуть переведені та яким чином, стало відомо тільки після прийняття законопроекту.
Отже, з 1.08.2023 ФОПів 3 групи на 2% чекають наступні зміни:
1. Підприємці повертаються до своєї попередньої системи оподаткування, на якій вони працювали до переведення на 2% («єдинники» залишаються на ЄП, а хто перейшов на ЄП із загальної системи, з 1 серпня буде на неї переведений зі спрощеної).
Важливим рішенням є надання права підприємцям на загальній системі, які працювали як «єдинники» на 3 групі на 2%, повторно перейти на ЄП у 2023 році. При поданні відповідної заяви до 01.09.2023 року такі підприємці вважатимуться платниками ЄП з 01.08.2023 року.
2. ФОПи, які вперше зареєструвалися як платники ЄП 3 групи на 2%, внаслідок внесених змін переходять на податкову ставку 5% на 3 групі.
3. ФОПи, які реєструвалися як платники ПДВ та не завершили процес реєстрації на момент переведення на ставку в 2%, автоматично відновлюються в своїх правах та обов’язках.
При цьому автоматичний формат переведення на «рідну» податкову ставку може бути в тому випадку, якщо ФОП не написав заяву з проханням перевести його на конкретну групу і умови оподаткування.
Варто відмітити те, що в ліміт доходу для податкової групи, в яку «повертається» підприємець, не враховуватиметься дохід, отриманий ним на 2% (пільгові умови передбачали відсутність ліміту для даної ставки).ФОП 2 група: зміни у 2023 році, ліміт доходу, податки та звіти
Проте ліміт буде становити не всю передбачену на рік для 3 групи суму (7 818 900 грн), а її частину, пропорційну кількості місяців, які залишились до кінця року.
Повернення обов’язку ФОП 1 і 2 групи сплачувати ЄП
Новим законом відмінена пільга, якою було надано право ФОПам 1 та 2 групи не сплачувати ЄП з 01.04.2022.
Таким чином, підприємці, які користувалися даною пільгою з 1 серпня 2023 року, повинні в обов’язковому порядку сплачувати ЄП.
Ця вимога не стосується ФОПів, які зареєстровані на територіях, де ведуться бойові дії та прифронтових територіях.
За наявність заборгованості по ЄП з квітня 2022 року і по липень 2023 року підприємців не буде переведено на загальну систему оподаткування.
В той же час, якщо ФОП не буде виконувати свої податкові зобов’язання та не сплачуватиме ЄП з серпня 2023 року протягом 2 кварталів підряд, він може бути позбавлений права працювати на ЄП.1 група ФОП 2023: вимоги, ліміти доходу, дозволені види діяльності
Що стосується ЄСВ, то його сплата як і раніше є добровільною.
В той же час, з 1 серпня 2023 року на підприємців може бути накладений штраф за невчасну сплату ЄСВ (якщо вони його сплачують) і за невчасну подачу звітності по ЄСВ.
Проведення перевірок ФОПів
Мораторій на проведення перевірок діяльності підприємців новим законом скасований частково.
Відтепер перевірці можуть підлягати підприємства, діяльність яких пов’язана із реалізацією підакцизних товарів (тютюн, алкоголь, паливо), з гральним бізнесом чи наданням фінансових послуг.
Перевірка всіх інших ФОПів даним законом не передбачена.
Штрафи за відсутність РРО
Важливою зміною нового закону є повернення вимоги підприємцям використовувати РРО в обов’язковому порядку.
Таким чином, ті ФОПи, які не мають касових апаратів чи спеціального програмного забезпечення та не здійснюють фіскалізацію платежів, з 1 жовтня 2023 року можуть бути оштрафовані при перевірці їх діяльності контролюючими органами.
Проте розміри штрафів за це порушення є нижчими, ніж передбачались довоєнним законодавством.
- 25% замість 100% штрафу з нефіскалізованої суми за перше порушення;
- 50% замість 150% штрафу з нефіскалізованої суми за друге порушення.
Штрафи не будуть застосовуватися до ФОПів, які здійснюють підприємницьку діяльність на прифронтових територіях та територіях ведення активних бойових дій.Все про ФОП на 3 групі у 2023 році
Підводячи підсумки, варто зазначити, що основні норми закону №8401 вступлять в силу з 1 серпня 2023 року.
Таким чином, рекомендується ФОПам ознайомитися з тими змінами, які стосуються їх податкової групи, та надалі здійснювати підприємницьку діяльність з врахуванням нових законодавчих вимог.