Злетів на загальну внаслідок перевищення ліміту доходу на ЄП: коли знову можна стати спрощенцем?
27 грудня 2023
Пропонуємо до вашої уваги розгляд актуального питання щодо повернення на ЄП, коли через перевищення граничної величини доходу ФОП-єдинник протягом року та скидання на загальну систему. Коли в такому випадку буде можливість повернення на ЄП?
Що повідомляє ДПС з цього питання?
Для вичерпної відповіді на це питання пропонуємо проаналізувати консультацію фіскалів щодо таких ситуацій, наведену останніми у БЗ 107.01.01.
Було поставлене наступне запитання: чи здатний підприємець, який на початок року перебував на спрощенні та здійснив перехід на загальну систему з 1 квітня (1 липня чи 1 жовтня), здійснити повернення на єдиний податок протягом поточного року? (зауважимо, що 01 жовтня у разі не зовсім доречно).
Відповідь викладена виключно фіскального характеру: податківці, посилаючись на п.п. 298.1.4 ПКУ, де зазначено, що СГСуб’єкт господарювання має право перейти на спрощення лише один раз протягом календарного року, і, відповідно, у подібному переході відмовили.
Однак зазначили, що такий підприємець може перейти на спрощену систему з 1 січня наступного року у разі відповідності передумов ст. 291 ПКУ. А саме, наприклад, у разі перевищення ФОП 2 групи граничного доходу (834 МЗП) та скидання на загальну систему, то з 1 січня останній може обрати виключно 3 групу ( за умови відсутності перевищення за підсумками поточного року граничної величини доходу для 3 групи – 1167 МЗП).
Ділимося своєю думкою
Ми вважаємо, що якщо у календарному році, що передує поточному, підприємець уже перебував на спрощеній, то норма п.п. 298.1.4 ПКУ до нього не має відношення, оскільки переходу на спрощення протягом поточного року не було. У такому разі, якщо він здійснив перехід на загальну систему з 1 квітня (або з 1 липня), то з наступного після такого переходу кварталу він мав би право повернення на єдиний податок (за умови відсутності порушення ст.291 ПКУ, а саме відсутності перевищення граничної величини доходу).
Таким чином, можна вважати, що це був би перший перехід на спрощення протягом поточного календарного року. Тобто у наведеному вище прикладі останній формально зміг би з 1 липня (1 жовтня) здійснити перехід на 3 групу єдиного податку.
Важливо знати! Теоретично все виглядає чудово, проте податківці навряд чи схвалять подібний перехід, а вирішення питання за допомогою скарги бажаних плодів не принесе, оскільки оскарження – досить тривалий процес.
Тому залишається лише припускати варіант переходу та повернення на ЄПЄдиний податок лише з наступного календарного року.
Також цікавим питанням залишається можливість повернення, якщо величина доходу поточного року входить у граничний обсяг, розрахований виходячи з нового розміру МЗП (при цьому попередній граничний обсяг перевищує). На нашу думку, неможливо. Тому що вважаємо, що перехід буде можливим лише якщо дохід поточного року не перевищує величину граничного обсягу для релевантної групи ЄП, розрахованої на основі МЗП, зафіксованої на 1 січня поточного року, але не наступного.
«Бонуси»
Уточнюється?
Зауважимо, що зараз у цій консультації позначився напис «відповідь уточнюється»! Однак, що в даному випадку придумають фіскали, можна лише гадати. З цієї причини не завадить переглянути згодом цю БЗ для кращого розуміння того, що було уточнено саме.
Важливо знати! Якщо єдинник на 3 групі перевищив граничну величину доходу для цієї групи і був скинутий на загальну, то у такому разі ЄП у 2024 році неможливий.
Для колишніх спецЄПшників, які певний період часу перебували у 2023 році на 2%, наявність права на перехід на релевантну групу ЄП з 2024 року має свої особливості, а саме розрахунок сум фактичного доходу та їх подальше порівняння з граничною у 2023 році.
Подібні розрахунки слід робити у розрізі норм п.п. 9-1.4.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, а саме, обчислюється пропорційно лише період 2023 року, коли підприємець не був на спецЄП.
Зміни в платіжках на ЄП та ЄСВ з 1 грудня 2023 року: приклади заповнення
Підприємець, скинутий протягом календарного року зі спрощеної на загальну систему через перевищення граничної величини доходу, протягом цього року не має права повернення на спрощення. Це право може бути надано лише з нового календарного року, а саме від початку 2024 року. Однак це не стосується ФОП, що перевищив дохід на 3 групі.
Важливо розуміти, що збільшення МЗП з нового календарного року не впливає на визначення граничного обсягу доходу в попередньому. Тому в цьому питанні не надає жодного вирішального значення та впливу через те, що розмір МЗП береться при розрахунках саме на 1 січня поточного року, але не наступного.