Як фінансова реструктуризація може підтримати можливості бізнесу та запобігти збанкрутуванню
02 квітня 2025
В усіх питаннях щодо реструктуризації наша держава керується чинним законодавством. Закон України «Про фінансову реструктуризацію» сприяє об’єктивному розгляду цього питання всіма сторонами та всебічного розв’язання фінансових негараздів з подальшими діями.

До реструктуризації входить скорочення суми боргових зобов’язань, зміна термінів погашення, сама реструктуризація ставок за відсотками й інші умови, за яких компанії зменшують тиск та поновлюють власну діяльність. Загалом всі ці процеси в цілому поліпшують роботу та сприяють зростанню багатьох важливих показників.
Водночас кредиторам стає доступним здійснення власних потреб та запитів. І таким чином вони мають більше шансів отримати борг, ніж шляхом процедури його цілковитого списання та витрат і часу на судову тяганину.
Домовленість між боржником та кредиторами в рамках угоди про реструктуризацію дозволяє суттєво зменшити втрати фінансовими установами. А це вже запобігає ризику щодо стабільності підприємств в майбутньому. І набагато краще впливає на імідж компаній.
Наразі маємо воєнний стан і загальна картина платоспроможності вітчизняного бізнесу досить незадовільна. В такі важкі часи саме реструктуризація дозволяє тактовно та обережно, а ще досить швидко розв’язати питання заборгованості тієї чи іншої компанії.
Рейтинги Нацбанку України стверджують, що у жовтні минулого 2023 року кредити, які не працюють бізнесу складали 31% від їхнього загального обсягу.
Установа поінформувала, що в результаті опитування банківські установи реструктурували 73 мільярди гривень (більше ніж 89%) «воєнних кредитів», які не діяли.
В нашій державі фінансова реструктуризація - це процес, за якого чітко дотримується процедура та умови, прописані в законах.
Обов’язковий кредитор - фінансова установа
Згідно з вищенаведеним законодавством зауважимо, що долучитись до фінансової реструктуризації може решта кредиторів, коли до процесу долучена хоч одна установа, яка не має стосунку до компанії, що заборгувала.
Таким чином до складу тих, хто бере участь у реструктуризації є вимоги інші, ніж, коли відбувається санація до відкриття провадження стосовно справи банкрутства (досудової санації).
У чому відмінність і плюси фінансової реструктуризації
Фінансова реструктуризація (надалі ФР) направлена на запобігання знищення компанії. Вона дозволяє оберегти її і навіть зробити стійкішою, покращеною та успішнішою у майбутньому, ніж це було до початку процедури.
ФР значить, що підписується угода між боржником та кредитором (чи кредиторами), з якими ведеться ділова розмова з приводу спільного розв’язання проблем згідно з потребами загалу.
ФР здійснюють без залучення судових органів, які відбирають час та кошти на розв’язання актуальних проблем. На додачу, суди можуть тривати роками й бути в силу певних обставин перевантаженими, що гальмує розвиток справи.
Але є певні вигоди ФР, які наближені до тих, що пропонує досудова санація.
Зокрема мова йде про:
- Податкові заохочення для боржників і кредиторів;
- Мораторій на здійснення вимог, які пропонують кредитори;
- Складання плану щодо реструктуризації заборгованості.
Маємо різні приклади, які потребують окремих фахових консультацій, адже йдеться про те, яким чином вони можуть стати в пригоді боржникові та кредиторові, створять відповідні умови й будуть узгоджуватись із різноманітними нормами законодавства.
Поглянемо на головні з них:
І. Мораторій на здійснення вимог, які пропонують кредитори під час ФР
Призупиняється процес нарахування пені та стягнення штрафів, забороняється здійснення вимог кредиторів, за винятком передбачених планом реструктуризації, забороняється в примусовій формі звернення щодо стягнень на майно боржника та передане третім особам в забезпечення виконання зобов'язань боржника перед залученими кредиторами, забороняється укладання угод про заставу чи іпотеку майна боржника, за винятком того, коли йдеться про здійснення плану реструктуризації та забороняється зарахування зустрічних однорідних вимог.
Крім того забороняється перебіг строку:
- давності позову й іншого терміну, який установив закон або договір, зокрема терміну пред’явлення вимог до поручителів;
- пред’явлення до виконання виконавчих документів.
Сам мораторій не розповсюджується на вимоги кредиторів, що не вважаються залученими кредиторами.
ІІ. Не можна визнати недійсними правочин боржника, який той зробив в процесі ФР через статтю 42 Кодексу з процедур банкрутства
Коли сама ФР не дає очікуваного ефекту та в підсумку у відношенні до боржника буде відкриватися провадження про банкрутства, то правочини, які будуть здійснені в процесі ФР на підставі спецнорми Кодексу з проведення банкрутства не можуть визнати недійсними.
ІІІ. Пауза в процедурі банкрутства стосовно боржника
Коли подають заяву щодо відкриття справи про банкрутство, то її не розглядатимуть в суді, доки остаточно не затвердили план ФР. Це можливо для залучених кредиторів та боржника до початку відкриття самої справи стосовно банкрутства.
IV. Сама реструктуризація (як і будь-який спосіб відтермінувати чи списати кошти, які боржник зобов’язаний виплатити без його згоди перед податковими органами), коли сума, яку він зобов’язаний виплатити становить не більше одної третини грошових зобов’язань перед залученими кредиторами за виключенням пов’язаних осіб на дату, коли подається боржником письмова заява до Секретаріату про реструктуризацію.
V. Здійснення плану реструктуризації та трансформація кредитного договору, які не призводять до припинення інших чинних договорів.
VІ. Кредитори не втрачають прав вимог на решту боргу при задоволення вимог майном.
VІІ. Боржник має право, якщо такою є домовленість кредиторів, отримати додаткову фінансову допомогу, передбачену планом реструктуризації.
VІІІ. Сама валюта, в якій здійснюються зобов’язання, може змінюватись сторонами з використанням процентних ставок менших за ринкові.
ІХ. План реструктуризації доцільно використати в якості плану санації, коли він не був ще підписаним в процедурі.
Х. Залучені кредитори з-поміж фінустанов у байдуже який час процедури ФР можуть ухвалити рішення про її завершення через підстави:
- порушення передбачених законодавством заборон щодо введення мораторію;
- порушення встановлених договором про відстрочку обмежень;
- невиконання рішень у спорах в процесі проведення ФР.
ХІ. Оподаткування
Боржники в рамках податкового обліку не треба визнавати прибутки від списання податкового боргу чи анулювання або прощення і відтермінування його зобов’язань, які проводять податківці в процесі ФР.
Всі ці умови мають не бути гіршими за ті, які пропонуються для решти кредиторів в рамках плану ФР. А податківців лишається роль залученого кредитора в такому випадку.
В чому полягає процедура списання або відтермінування чи реструкуризації податківцями фінансових зобов’язань боржника?
Проаналізуємо подробиці цих операцій.
- До боржника не застосовується стаття 100 Податкового кодексу України в плані укладення певного договору на відтермінування податкових зобов’язань;
- Майно боржника звільняється від податкової застави та адмінарешту з дати, коли затверджується ФР чи санація;
- Визнається безнадійним попри присутні показники визначення податкового боргу безнадійним, що встановлені статтею 101 Податкового кодексу і списання з боку контролюючих органів:
- податкового боргу платника, який з’явився за три роки до старту процедури ФР згідно з законодавством щодо реструктуризації;
- податкового боргу платника, який з’явився за три роки до старту процедури ФР згідно з законодавством щодо реструктуризації, який списують згідно з планом самої реструктуризації;
- застосовані штрафи й пеня, які були призначені до виплати платнику до старту процедури ФР згідно з законодавством, за якими відбуваються процедури адміністративного чи судового оскарження.
Органи, які контролюють процес списання та відстрочення податкового боргу і фінансових зобов’язань платників податку, списують його протягом 10 робочих днів з дати підписання плану ФР.
Існує процедура, коли податки на прибуток застосовуються до кредитора-фінустанови й встановлюють трирічну розстрочку на визнання доходів від розформування резервів в результаті реструктуризації з його боку зобов’язань згідно з затвердженим планом ФР, коли обкладення податками цих резервів регулюють норми пункту 139.3 статті 139 Податкового кодексу.
Загалом існує тимчасове (до 01.01.2028) звільнення від обкладення ПДВПодаток на додану вартість операцій: боржників і/або поручителів з постачання продукції з метою погашення заборгованості боржника перед кредиторами згідно з планом реструктуризації, який підписаний відповідно до законодавства щодо ФР, або плану санації, затвердженого згідно із законодавством, яке відповідає за поновлення платоспроможності боржників чи процедуру банкрутства відповідно до певних процедур згідно з пунктом 46 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу.
Звільнення від ПДВ торкаються й операцій боржників з постачання продукції з метою погашення боргів згідно з планом реструктуризації чи досудової санації. Боржникам за законом дозволяють не нараховувати компенсаційні зобов’язання з ПДВ через незастосування пункту 198.5 статті 198 та пункту 1991.1 статті 199 Податкового кодексу.
А от для кредиторів, зокрема банків та фінустанов діє право не обкладати ПДВ операції з постачання продукції, яку вони отримують від боржників згідно з заходами ФР чи досудової санації на таку вартість, за якою вони були набуті у власність в рахунок погашення боргів згідно з кредитним договором.
Коли у випадках постачання фінустановами цієї отриманої від боржника продукції з’явиться додатна різниця, вона одна буде підпадати під обкладення ПДВ.
Коли є можливим проведення фінансової реструктуризації?
Від часу, коли боржник має погодження від залучених кредиторів, то варто стартувати з процедурою ФР, але враховуючи додаткові обставини: минуло 18 місяців з початку процедури ФР за заявою боржника, коли її здійснювали згідно з частиною 2 статті 4 законодавства про реструктуризацію; немає досудової санації з ініціативи боржника згідно зі статтею 5 Кодексу з процедур банкрутства; стосовно боржника не порушено справи про банкрутство.
В таких випадках ФР стає дійсно порятунком для підприємства та фінустанов. Вони мають всі необхідні засоби від держави для здійснення цього процесу, який матиме продуктивний результат для всіх сторін попри ситуацію в країні.
ФР має проєктуватися індивідуальним чином згідно з проблематикою та потреб всіх сторін.
Не варто забувати про важливість фінекспертизи та юрекспертизи.
За умов приєднання до процесу якісних фахівців, сплановані заходи та детальні розрахунки є всі шанси успішного здійснення бажань з покращення фінансового стану та продовження бізнесу в нових умовах.
Дроблення бізнесу - підстава для здійснення фінансового моніторингу
Фінансова реструктуризація є гарним та надійним механізмом, який допоможе всім сторонам отримати вигоду за умов уникнення процедури банкрутства.
До тих, хто бере участь у реструктуризації висувають інші умови, ніж до тих, хто залучений до досудової санації.
Щодо боржників призупиняється нарахування пені та стягнення штрафів, але кредитори також мають власні вигідні умови в рамках затвердженого плану реструктуризації. Йдеться зокрема про звільнення від обкладення ПДВ певних операцій.
До фінансової реструктуризації варто ретельно підходити із залученням грамотних фінансових та юридичних фахівців, що допоможе всім сторонам процедури отримати позитивний ефект в підсумку.