Дроблення бізнесу - підстава для здійснення фінансового моніторингу

01 квітня 2025

В останні роки відчутно посилився фінансовий моніторинг зі сторони банків. В основному це стосувалося походження коштів, підтвердження наявності легальних підстав для здійснення підприємницької діяльності, перевірки підозрілих транзакцій тощо. Проте з листопада 2024 року спеціалісти банків також перевіряють підприємства на наявність ознак, що свідчать про дроблення бізнесу. Які підприємства будуть перевірятися фінансовими установами та за якими критеріями визначатимуться ті, що є ризиковими, з’ясуємо далі в статті.

Дроблення бізнесу - підстава для здійснення фінансового моніторингу

Дроблення бізнесу: підстави для перевірки

Умови перевірки клієнтів банками та небанківськими надавачами фінпослуг визначені в листі НБУ №25-0005/82615 від 01.11.2024. В ньому йдеться про те, що юридичні особи вдаються до дроблення бізнесу з метою ухилення від сплати податків. Одним із таких механізмів є залучення до діяльності ФОП чи юридичних осіб на спрощеній системі оподаткування.

Таким чином, розподілення бізнесу між кількома суб’єктами господарювання, серед яких є «єдинники» і за якими стоїть одна особа, може стати причиною для здійснення фінансового моніторингу.

Ознаки дроблення бізнесу

Вказаним вище листом визначені ознаки, які можуть вказувати на дроблення бізнесу. Тож, фінансовому моніторингу підлягають підприємства, якщо:

  • до фінансової установи однією особою був наданий пакет документів для юрособи та ФОП;
  • юрособа і ФОП мають спільну адресу чи спільне місце здійснення підприємницької діяльності (магазин чи інтернет-ресурс);
  • юрособа і ФОП мають спільних власників, представників, бухгалтерів тощо;
  • у ФОП не виявлено необхідних ресурсів для ведення бізнесу.

Крім цього, критеріями для перевірки можуть бути і додаткові ознаки, що стосуються фінансових операцій між юрособою та ФОП:

  • перерахування юрособою значних сум на рахунок ФОП;
  • розрахунок з ФОП за послуги, які складно оцінити (оренда, маркетинг, реклама тощо);
  • надання юрособою фінансової допомоги «єдиннику»;
  • підозріло велика кількість фінансових операцій у новоствореного ФОП;
  • швидке (за 2-3 місяці) використання ліміту доходу ФОП на займаній групі ЄПЄдиний податок;
  • використання одного платіжного терміналу кількома підприємцями.

Варто зауважити, що цей перелік ознак не є вичерпним. Банки та небанківські фінансові установи мають право самостійно визначати додаткові критерії для виявлення схем дроблення бізнесу.

Ознаки підозрілих фінансових операцій

Також варто пам’ятати і про ознаки підозрілих фінансових операцій, які можуть вказувати на ухилення від сплати податків. Вони визначені в Додатку 20 Постанови Правління НБУ №65 від 19.05.2020 та в Додатку 19 Постанови Правління НБУ № 107 від 28.07.2020.

  Зокрема, спеціалісти банку будуть ретельно перевіряти бізнес, якщо:

  • клієнт чи його представник не може пояснити, в чому полягає його підприємницька діяльність;
  • є підстави вважати, що фінансові операції здійснюються на користь третьої сторони;
  • банківськими рахунками кількох підприємців управляє один представник;
  • клієнт не може пояснити походження коштів;
  • є постійне надходження коштів на рахунки «єдинника», але при цьому підприємець не здійснює платежів, характерних для зареєстрованого виду діяльності (оренда, виплата заробітної плати, оплата комунальних послуг тощо);
  • фактичні обсяги надходження коштів не відповідають тій сумі, яку вказав підприємець при відкритті рахунку.

Також до ризикових можуть бути віднесені підприємства, які відмовляються надавати інформацію, що стосується їхньої діяльності, або ж надають її не в повній мірі. Це ж стосується і сумнівної інформації, яку неможливо підтвердити та перевірити.

Приводом для підвищеної уваги може стати виявлення банком невідповідностей в наданих підприємцем документах або ж неможливість зв’язатися з ним за вказаними контактними даними.

Якщо за результатами аналізу банк встановлює, що клієнт належить до групи ризику та може бути пов’язаний з ухиленням від сплати податків, він повинен повідомити про це спеціально уповноважений орган, а також розглянути питання про доцільність подальших ділових відносин із таким клієнтом.

Що перевіряють банки при фінансовому моніторингу

Фінансові установи на етапі встановлення ділових відносин не обмежуються перевіркою відповідності видів діяльності підприємця до зареєстрованих ним КВЕДКласифікація видів економічної діяльності. Вони мають право володіти всією інформацією про реалізацію товарів і послуг підприємства, що включає:

  • способи продажу товару чи надання послуг;
  • наявність фізичної точки продажу/стаціонарного магазину або ж наявність інтернет-ресурсу через який здійснюються онлайн-продажі;
  • наявність складу та відповідність його розміру заявленому об’єму товарів, що підлягають реалізації;
  • наявність ресурсів, необхідних для ведення зареєстрованого виду діяльності (техніка, обладнання).

На банки покладений обов’язок належним чином документувати встановлену інформацію та результати її аналізу, що важко здійснити при дистанційній формі відносин з клієнтом. Тож, варто очікувати, що навіть якщо підприємець відкриє рахунок дистанційно, йому все одно доведеться надавати банку необхідний пакет документів, що підтвердять прозорість його діяльності.

Ліцензування підприємницької діяльності в Україні

Підприємцям варто бути готовими до того, що контроль фінансових організацій буде посилюватися і може бути жорсткішим, ніж контроль податкової.

При виявленні ознак, що можуть свідчити про дроблення бізнесу або здійснення підприємцем підозрілих фінансових операцій, банк має право повідомити про це відповідні органи  і переглянути свої відносини з таким клієнтом (внести до категорії ризикових, заблокувати рахунки, розірвати відносини тощо).

Тому підприємцям, які використовую кілька ФОП для обходу податкових обмежень чи зменшення податкового навантаження, варто готуватися до того, що єдиним варіантом стане діяльність в статусі юридичної особи або ФОП на загальній системі оподаткування.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки