Як вибрати КВЕД у 2025 році
15 грудня 2024
Кожний підприємець при реєстрації бізнесу зіштовхується з необхідністю визначитися з основним та додатковими видами господарської діяльності та зареєструвати відповідні КВЕДи. І часто з цим виникають складнощі і допускаються помилки, які можуть привести до неприємних наслідків.
Як вибрати КВЕД у 2025 році та правильно їх зареєструвати, розповімо далі в статті.
Що потрібно знати про КВЕД у 2025 році
КВЕД – класифікатор видів економічної діяльності. Іншими словами, це код, який вказує на те, чим займається те чи інше підприємство.
КВЕД складається з чотирьох цифр з крапкою посередині.
Рекомендується обирати КВЕДи лише на офіційному сайті, адже на інших ресурсах, де їх можна знайти, часто допускаються неточності або в самому коді, або ж в визначенні виду діяльності, який його ідентифікує.
1. Обмежень щодо кількості КВЕДів, які може обрати підприємець, незалежно від того, перебуває він на загальній системі оподаткування чи на спрощеній, немає.
Кожен ФОП чи юридична особа може вказати всі ті види діяльності, які вважає за потрібне.
2. Кількість зареєстрованих КВЕД не впливає на загальну суму податку, який доведеться сплачувати підприємцю.
3. На етапі відкриття бізнесу ФОП чи компанія все ж має визначитися з пріоритетним видом діяльності підприємства і вказати відповідний код КВЕД як основний.
Відповідальність за невірно вказаний основний КВЕД
Для ДПСУ не має значення, який вид діяльності вкаже підприємець як основний. Для контролюючих органів важливо лише, щоб отриманий протягом року прибуток був відповідний зареєстрованому КВЕД.
Але в деяких випадках вказаний КВЕД має принципово важливе значення.
1. Для отримання соціальної підтримки. Зазвичай держава надає секторальну підтримку по конкретних видах діяльності.
В такому випадку, якщо основна діяльність підприємства не має правильного відображення у вигляді зареєстрованого КВЕД, то підприємець не зможе претендувати на належні йому заохочення чи допомогу в рамках державних програм.
2. Для отримання кредитів та грантів. Комісії, які розглядають подані заявки на отримання кредиту чи гранту, прискіпливо перевіряють інформацію по видах діяльності і їхній відповідності умовам отримання коштів.
Таким чином, якихось правових наслідків за невірне визначення основного виду діяльності для ФОПу чи юрособи не передбачено. Але все ж необхідно віднестися до цього моменту серйозно, щоб не виникало якихось непорозумінь в процесі здійснення підприємницької діяльності.
Як правильно обрати КВЕД
Як вже було сказано вище, обирати КВЕДи рекомендується виключно на офіційному сайті.
Алгоритм дій в такому випадку наступний.
1. В переліку кодів видів діяльності необхідно обрати індустрію, в якій буде здійснюватися підприємницька діяльність.
2.Потім в обраному розділі визначитися з конкретною групою, яка більш точно буде характеризувати діяльність ФОПу чи компанії.
3. Натиснути на найбільш відповідний код КВЕД та ознайомитися з детальною інформацією щодо того, які саме роботи чи діяльність ним передбачена.
4. При необхідності додати інші КВЕДи, щоб збільшити кількість напрямків діяльності, за якими підприємець зможе отримувати дохід.
Для того, щоб полегшити собі задачу, можна перед реєстрацією видів діяльності пошукати в інтернеті підбірки КВЕД по конкретному напрямку роботи. Наприклад, для надання послуг електрика, освітніх послуг чи для здійснення клінінгу.
Але самі коди потрібно брати з офіційного сайту, щоб уникнути можливих неточностей та помилок.
Основні помилки, які роблять підприємці при визначенні кодів КВЕД
Найбільш часті помилки, які допускаються при реєстрації видів діяльності:
1. Підприємці плутають КВЕДи для роздрібної та оптової торгівлі.
Варто запам’ятати, що роздрібна торгівля полягає в продажі товарів громадянам, тобто фізичним особам. І немає значення, яка кількість товарів була реалізована. Тобто, якщо була продана навіть ціла партія, але покупцем є фізособа, то потрібно застосовувати код КВЕД для роздрібної торгівлі.
І навпаки – при продажу товарів ФОПам чи юрособам завжди застосовуються КВЕДи оптової торгівлі, навіть коли мова йде про 1 одиницю товару.
2. Коли обрані КВЕД не охоплюють всі види діяльності, які здійснює підприємство.
От наприклад при торгівлі інтернет-магазинів часто вказується власником один код 47.91, який, виходячи з його опису, повністю охоплює всі види торгівлі в інтернеті.
Проте на практиці часто податківці вимагають ще зазначення КВЕДів по конкретних товарах, які реалізовуються в інтернет-магазині.
Тому краще для того, щоб перестрахуватися, вказувати не один вид діяльності, а всі дотичні до основного.Які податки будуть платити ФОП у 2025 році: розмір ЄП, ЄСВ та військового збору
Якщо відповідальності за кількість зареєстрованих КВЕД законом не передбачено, то факт отримання доходу по КВЕД, які не зареєстровані підприємцем, податкова обов’язково зафіксує, і це буде мати неприємні для бізнесу наслідки.
Часто виникають ситуації, коли покупці вказують в призначенні платежу послугу чи товар, що не передбачений зареєстрованими підприємцем КВЕД. Якщо вчасно не вжити заходів, то за це неумисне порушення підприємцю доведеться відповідати перед податковою.
Для «єдинників» це стане підставою для переведення їх на загальну систему оподаткування.
Для підприємців на загальній системі – можливі проблеми з прийняттям в опрацювання податкових декларацій, недорахуванням витрат, які не відповідають КВЕД.
Тому цей момент важливо контролювати протягом всього року та, у разі необхідності, додати потрібний КВЕД до основної інформації про ФОП чи юрособу. Зробити це можна в онлайн-режимі досить швидко та безпроблемно.