Як вигідніше розраховувати МПЗ: від ФОП чи фізособи?
18 липня 2023
За умови, що ФОП-єдинник ІІ групи серед іншого вирощує сільськогосподарську продукцію з використанням сільгоспугідь, що належать йому як фізособі. У 2022 році через військові дії навесні та влітку останній не займався вирощуванням сільгосппродукції. Проте восени засіяв свої земельні ділянки озимою пшеницею. Єдиний податок було сплачено кожного місяця, а військовими звільненнями не користувався. Яким чином для нього краще погасити мінімальне податкове зобов'язання: від імені фізособи чи ФОП?
Які можуть бути варіанти розрахунків?
Визначення МПЗМінімальне Податкове Зобов’язання з 2022 року є обов'язковим для всіх фізосіб та юридичних осіб за умови володіння чи оренди сільгоспугідь (пп. 14.1.1142 та 14.1.233 ПКУ).
З цього випливає, що за загальним правилом для визначення обов'язку за розрахунком МПЗ останнє повинно мати у володінні чи користуванні сільгоспугіддя. Тобто юрособа без проблем може визначити, за які земельні ділянки слід розраховувати МПЗ, оскільки право власності було оформлене саме на нього (оренда)ю
Щодо ФОП ситуація не така проста.
Це пов'язано з тим, що за національним законодавством ФОП не може мати будь-яку власність. Подібними суб'єктами можуть бути лише фізичні чи юридичні особи.Закономірно виникнення питання, коли сільгоспугіддя, задіяні у господарській діяльності, було оформлено на фізособі, яка зареєструвала ФОП, - хто має розраховувати МПЗ за подібні сільгоспугіддя?
Відповідь, на нашу думку, проста, і залежить від того, чи застосовує заснований ФОП ці землі у процесі ведення господарської діяльності?
Якщо відповідь позитивна, то МПЗ слід розраховувати саме від імені ФОП. А саме разом із декларацією за рік слід подати додаток 2 і в ньому здійснити розрахунок МПЗ із зазначенням податків, зборів та орендних платежів, врахованих під час виконання МПЗ.
За зворотної ситуації, МПЗ слід розраховувати від імені фізособи. При цьому фізособа не розраховує МПЗ самостійно. Податківці зобов'язані надіслати йому до 1 липня поточного року, який слідує за звітним, податкове повідомлення-рішення з даними про величину розрахованого МПЗ, податків і зборів, які беруться до обліку в процесі виконання МПЗ, та суму позитивного значення різниці між цими індикаторами (саме вона підлягатиме до сплати до бюджету як ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб).
Податківці також згодні з наведеними вище висловлюваннями (див. роз'яснення, оприлюднене 17.02.2023 на веб-порталі ДПСУ). Вони заявляють (у 23 питанні), що ФОП нараховують МПЗ виключно за землі, що застосовувалися у процесі підприємницької діяльності. А за землі, не використані в процесі провадження підприємницької діяльності, МПЗ буде нараховано контролюючою інстанцією на адресу фізособи, яка зареєструвала на себе ФОП.
Статус сільгоспугідь
Фізособа, яка заснувала ФОП, має визначати, чи застосовується земля у його господарську діяльність.
Орієнтиром може бути подання щодо таких земель ф.№20-ОПП. Тобто за умови подання ф.№20-ОПП за подібними сільгоспугіддями, за них слід розраховувати МПЗ від імені ФОП.
За відсутності подачі ф.№20-ОПП означає, що за дані сільгоспугіддя слід фізособі розраховувати МПЗ. Адже за фактичного використання землі у процесі проведення господарської активності підтвердженням може бути документальне оформлення посівів, збирання врожаю. Тоді за ці землі МПЗ слід розраховувати від імені ФОП.
За відсутності підтвердженого використання сільгоспугідь у діяльності ФОП (ф.20-ОПП була подана), МПЗ розраховується від імені фізособи.
Що буде вигідніше?
Залишається невирішеним питання: МПЗ вигідніше розраховувати від ФОП II групи або від звичайної фізособи?
На нашу думку, краще це робити від імені ФОП. Це з тим, що у процесі розрахунку МПЗ від імені ФОП за його виконання враховуватиметься більше податків. А що більша величина податків, то менший розмір слід сплачувати до бюджету.
Дивіться самі. За виконання МПЗ від ФОП II групи включатиметься ЄПЄдиний податок 2022 року, ПДФО, ЗСЗагальна система оподаткування, ЗП працівників та ДП-договори. Крім цього, земподаток, від якого звільняє п.п. 4 п. 297.1 ПКУ. Головне, використання землі у процесі провадження господарської діяльності, а не оренда, лізинг чи позичка.
А якщо розраховувати МПЗ від імені фізособи, то тут випадає лише земподаток, а також ПДФО та ПС від продажу продукції. Однак для більшості випадків ФОП звільнено від сплати ПДФО та ПС.
Важливо знати! Використання землі у господарській діяльності ФОП має документально підтверджуватись. За відсутності таких документів, МПЗ слід розраховувати від фізособи.
Уникайте подвійної звітності
При використанні сільгоспугідь у статусі ФОП, як зазначено вище, має документально підтверджуватись. При цьому розрахунок МПЗ буде від ФОП. Однак слід не забувати про те, що фіскали можуть не помітити нарахування МПЗ за свої землі у статусі ФОП. Тому до 1 липня слід направити НУР з обчисленим МПЗ як фізособу.
Таким чином, фізособі потрібно просто не погоджуватися з нарахованими податківцями МПЗ. Це право надано п.п.170.14.6 ПКУ. У ній сказано, що фізособа має право з моменту вручення НУР протягом 30 днів звернутися до податківців за звіркою.
Для цього слід зазначити, що ФОП визначило МПЗ за свої угіддя, яке у власності як у фізособи. А підтвердити цей факт слід шляхом надання копії звітності з додатком 2, де наведено розрахунок МПЗ.
Далі слід дочекатися 10 днів, доки податківці не скасують НУР із наведеним розрахунком МПЗ.