Нові правила бронювання з 1 грудня
25 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Листопад 2024 року видався багатим на численні перевірки підприємств, установ та організацій (далі — підприємство). Під час аудиту, що тривав до 15 листопада, зверталася увагу на коректність оформлення статусу критичності та правильність оформлення бронювання працівників. Як наслідок — маємо зміни, частина яких запрацює з 1 грудня поточного року. Не виключено, що до порядку надання статусу критично важливого підприємства ще вноситимуться доповнення. Наразі відомо про зміни в оформленні бронювання працівників всіх підприємств, а також осіб, які працюють в органах місцевого самоврядування та на державній службі.Щорічна додаткова відпустка: як компенсувати без звільнення?
Потрібно звернути увагу на проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» (далі — Постанова КМУ), що набирає чинності з 1 грудня 2024 р. Документом вносяться зміни до чинних нормативно-правових актів, відповідно до яких відбувається порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час воєнного стану. Отже, з 1 грудня 2024 року забронювати працівника можна лише через Портал Дія — засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. Це дає можливість полегшити та спростити можливість особи отримати бронювання військовозобов’язаного на період мобілізації та на воєнний час за допомогою цифрових технологій. Технічної можливості забронювати працівника до 1 грудня немає. Можуть виникнути ситуації, коли в працівника закінчився період відстрочки, на приклад 22 листопада, а до 1 грудня він має шанс отримати повістку.
Раніше роботодавець мав можливість забронювати працівника через Портал Дія чи подати документи до необхідних органів влади. По цих поданнях відстрочка триватиме (вважатиметься чинною) на встановлений період, проте не довше, ніж до 31 січня 2025 року. Якщо, на приклад, відстрочка до 20 лютого, то, вона буде дійсною лише до 31 січня. Отже, з 1 лютого працівник втрaтить право на відстрочку, а якщо його повторно не забронювати (за умови наявності статусу критичного підприємства), то особа може бути мобілізованою.
З 1 грудня триватиме перевірка тих підприємств, хто має статус критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Проте аудит відбуватиметься за новими критеріями, що вноситься Постанова КМУ. Внаслідок перевірок, що триватимуть протягом двох місяців, частина підприємств може втратити статус критичності. Перевірятимуть підприємства ті органи влади, що надали раніше такий статус, на приклад, органи місцевого самоврядування чи міністерства тощо.
Таким чином 31 січня 2025 року закінчиться й двомісячний термін аудиту щодо критичності підприємств та завершаться терміни дії відстрочок заброньованих працівників. З 1 лютого доведеться подавати повторно документи для отримання статусу критичності та по-новому бронювати працівників.
Статус критичності: нові підстави
В проєкті Постанови КМУ йдеться про нові підстави, відповідно до яких підприємство може отримати відповідний статус. Вони зібрані в порівняльній таблиці в постанові КМУ:
- узгодження рішення про надання статусу критичності обов’язково відбуватиметься за погодженням ще й з Мінекономіки та Міноборони ;
- крім відсутності заборгованості зі сплати єдиного податку на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, додається відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів. Крім державних підприємств та господaрських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, які відносяться до паливно-енергетичного комплексу;
- змінився підхід до визначення розміру нарахованої середньої заробітної плати (далі — СЗП) застрахованих осіб працівників.
- для підприємств державної або комунальної форми власності, в суб’єктах природних монополій та інших суб’єктах господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, розмір СЗП за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату);
- на підприємствах приватної форми власності розмір СЗП за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 2,5.
Розмір СЗП підтверджується довідкою підприємства. Зважаючи на такі вимоги, частина підприємств втратить шанс відповідати критерію критичності щодо СЗП, так як братиметься показник за останній квартал ІV 2024 року (жовтень, листопад та грудень). Отже, підприємства вже зараз мають піднімати заробітну плату.Електронні трудові книжки: звільняємо працівника
- Орган, що надав підприємству статусу критичності, зобов’язаний проводити щомісячний моніторинг діяльності таких підприємств, а за потреби — перевіряти отриманий статус.
Якщо підприємство не зможе отримати статус критично важливого з 1 лютого 2025 року, то, відповідно, й працівники втратять відстрочку від військової служби.
Важливо!
Необхідно звернути увагу на п. 12 проєкту Постанови КМУ, яким вносяться зміни в розрахунок загальної кількості військовозобов’язаних. Додаються нові категорії осіб, зокрема, це військовозобов’язані-жінки, військовозобов’язані, яким оформлено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (крім заброньованих).
Автор: Наталія Киріченко,
експерт з питань трудового законодавства, кадрового діловодства та військового обліку