Перереєстрація ФОП підприємцями, які виїхали з тимчасово окупованої території: зміна адреси

14 листопада 2023

Питання перереєстрації ФОП для підприємців, які виїхали з тимчасово окупованої території і бажають продовжувати свою справу на підконтрольній Україні території, дуже актуальне. Адже вказана в ЄДР податкова адреса на окупованій території може стати причиною для контрагентів підприємця  відмовитись від співпраці.

Перереєстрація ФОП підприємцями, які виїхали з тимчасово окупованої території: зміна адреси

Ситуація ускладняється ще й тим, що під окупацію може потрапити будь-який населений пункт, і ФОП, який зареєстрований в ньому, може, не знаючи того, сплачувати податки на користь ворога.

Публікуємо алгоритм дій, які необхідно здійснити, щоб змінити адресу реєстрації свого ФОП.

Перереєстрація ФОП: підстави зміни адреси

Співпраця з ФОПами, які зареєстровані на тимчасово окупованій території, є неможливою з юридичної точки зору, оскільки:

  • заборонені грошові перекази на рахунки таких ФОП;
  • вважаються нікчемними всі господарські операції з такими підприємствами;
  • ліцензії та сертифікати, видані раніше, вважаються тимчасово недійсними;
  • відсутня гарантія дотримання підприємцем взятих на себе зобов’язань;
  • неможливо використати механізм притягнення до відповідальності ФОП за порушення умов договору тощо.

Законом України №1207 визначено, що підприємці, які зареєстровані на території, що знаходиться під окупацією, повинні перереєструвати ФОП чи компанію на адресу, що знаходиться на підконтрольній Україні території.

Нагадаємо, що перелік населених пунктів, які мають статус тимчасово окупованих, визначений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року.

Саме цим документом рекомендується користуватися всім ФОП – і тим, які підпадають ризику, що їхня податкова адреса опиниться в даному переліку, так і підприємцям, які хочуть переконатися, що їхній контрагент підпадає під юрисдикцію України.

До того ж, якщо ФОП здійснює переказ коштів на рахунок підприємця, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, то він виступає податковим агентом, а його платіж контролюючими органами буде розцінений як платіж фізичній особі. Оподаткування на такі платежі буде нараховано в розмірі 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Звертаємо увагу, що перелік територій, які знаходяться під окупацією, постійно оновлюється – деякі населені пункти додаються, деякі виключаються із списку.

Тож, підприємець є зацікавлений в тому, щоб його діяльність відповідала чинному законодавству України, і при виїзді з окупації він має внести зміни в ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань щодо адреси реєстрації ФОП.

Як перереєструвати адресу ФОП

Для того, щоб процес зміни місця реєстрації бізнесу був максимально швидким та безпроблемним, пропонуємо дотримуватися рекомендованого алгоритму дій.

1.    Встановити статус ВПО.

Будь-яка особа, яка виїхала з окупованої території, має право на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Підприємцям цей статус важливо отримати для внесення змін в реєстраційні дані по своєму ФОП.

Отримати довідку ВПО можна в онлайн-режимі через сервіс «Дія», як в мобільному додатку, так і за допомогою веб-порталу.

Для цього потрібно авторизуватися та зайти в особистий кабінет.

В меню обрати «Послуги для ВПО» та натиснути на опцію зміни адреси, в якій потрібно вказати адресу реєстрації на тимчасово окупованій території та фактичну адресу проживання.

Після внесення всіх даних потрібно дозволити додатку визначити геолокацію. Це необхідно для підтвердження місцезнаходження особи на території України.

Після подачі заявки через кілька днів довідка ВПО з’явиться в кабінеті сервісу «Дія» серед інших документів.

Також для отримання довідки можна звернутися до ЦНАПу, де буде видано паперовий варіант документу (електронна довідка буде направлена в особистий кабінет «Дія»).

2.    Змінити адресу ФОП.

Вказану в довідці ВПО адресу фактичного проживання можна використовувати при зміні адреси реєстрації ФОП.

Тобто на фактичну адресу проживання підприємця можна перереєструвати існуючий ФОП або ж зареєструвати новий.

Щоб змінити адресу існуючого ФОП потрібно:

  • через сервіс «Дія» або в ЦНАП подати заявку на зміну адреси ФОП;
  • зачекати близько 3 днів;
  • подати заявку в Електронному кабінеті в ДПСДержавна податкова служба щодо внесення змін по існуючому ФОП.

Після подачі заяви в податкову, рекомендується відправити запит на оновлений витяг по ФОП. Цей документ і є підтвердженням внесення змін до реєстраційних даних по підприємству.

Підводячи підсумки, вважаємо за потрібне наголосити, що все більше підприємців відмовляються від співпраці із ФОП, податкова адреса яких зареєстрована на окупованих територіях. Така співпраця містить багато ризиків, до того ж оподаткування за здійснені платежі лягає не на отримувача, а на відправника.

Тому вчасна перереєстрація адреси ФОП є запорукою успішної діяльності підприємства в умовах воєнного стану.

Кооперація з ФОП, що має реєстрацію на окупованій території: нюанси оподаткування

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки