Податкові перевірки та їх види: кого з ФОП найчастіше перевіряють податківці

24 грудня 2024

Податкові перевірки у підприємців часто викликають занепокоєння і навіть страх, особливо в тих, які тільки починають вести свій бізнес.

Податкові перевірки та їх види: кого з ФОП найчастіше перевіряють податківці

Мораторій на перевірки ФОП (крім «єдинників» 1-2 групи та тих, які працюють на тимчасово окупованих територіях) знято ще в грудні 2023 року, і податківці можуть на законних підставах перевірити діяльність підприємств на відповідність вимогам чинного законодавства.

Проте на практиці перевірці підлягають далеко не всі ФОП. У цьому матеріалі розглянемо, як саме податкова обирає підприємців для перевірок та що можна зробити, щоб їх уникнути.

Податкові перевірки: типи та їх особливості

Податківці здійснюють три основних типи перевірок.

1. Камеральна. Вона відбувається досить часто, при чому без відома самих підприємців. Під час неї податковий інспектор аналізує звітну документацію ФОП, щоб з’ясувати, чи не порушив він терміни подання декларацій, чи правильно вони заповнені, чи включені всі додатки, а також чи сплачені в повному обсязі податки. У разі виявлення порушень на підприємця може бути накладений штраф або прийнято рішення про проведення фактичної чи документальної перевірки.

2. Фактична. Відбувається на місці здійснення діяльності підприємця та проводиться без попередження. Її основне завдання – з’ясувати, чи дотримується ФОП вимог законодавства щодо якогось конкретного аспекту. Наприклад, чи видаються фіскальні чеки, чи правильно вони формуються, чи наявні в магазині термінали для оплати карткою, чи оформлені наймані працівники, а також чи дотримуються вимоги до обліку ризикових груп товарів. Вона здійснюється на підставі рішення керівника органу ДПСДержавна податкова служба, яке може бути видане як реакція на скарги покупців/клієнтів або при підозрі у порушенні ФОП норм закону щодо його виду діяльності.

3. Документальна. Найбільш масштабний і радикальний тип перевірки. Податкова попереджає про її проведення за 10 днів. Вона охоплює повну діяльність підприємця за останні три роки, а також може включати додатковий період у зв’язку з воєнним станом або карантином.

Камеральні перевірки проводяться регулярно, проте більшість підприємців про них дізнаються лише після сповіщення від податківців про виявлені порушення. Фактичні перевірки можуть очікувати всіх ФОП, проте найчастіше вони здійснюються серед продавців товарів. Документальні ж перевірки є найбільш рідкісними – щороку в Україні проводять близько тисячі таких перевірок підприємців, що дуже мало порівняно з 2 мільйонами зареєстрованих ФОПів.

Фактори ризику для проведення перевірки

Податкова аналізує доступні реєстри, на підставі яких приймає рішення про перевірку:

  • Дані зі звіту 4ДФ про виплати іншим підприємцям. Якщо будуть відмінності в поданих звітах 4ДФ контрагентів та доходом, вказаним у декларації ФОП, то податкова, скоріше за все, прийме рішення про здійснення перевірки.
  • Інформація з касових апаратів про обсяги продажів, оборот і частку повернень товарів. Якщо вона дуже відрізняється від інформації по аналогічних підприємствах в галузі, це є підставою для перевірки.
  • Скарги від незадоволених покупців/клієнтів можуть стати причиною перевірки ФОП (варто зауважити, мова йде про масові скарги на бізнес).
  • Порушення податкового законодавства, що носить системний характер, наприклад, невчасна подача звітів чи постійне порушення граничних термінів сплати податків.

Також варто врахувати, що, відповідно до Наказу ДПС №444 від 09.06.2023, діяльність підприємців податковими інспекторами оцінюється за низкою критеріїв, які можуть вказувати на ризики:

  • велика частка повернення товарів (понад 5% від вартості реалізації);
  • невідповідність сум акцизів і даних касового апарату;
  • наявність зареєстрованого РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). без фактичного використання;
  • порушення обліку товарних запасів (особливо для техніки, ліків та ювелірних виробів).

Зазвичай немає значення, перебуває ФОП на спрощеній системі оподаткування чи на загальній, податківці не виділяють цю ознаку як ризикову. Однак статус платника ПДВПодаток на додану вартість суттєво змінює ситуацію. Він передбачає додаткові обов’язки, такі як сплата ПДВ, подання податкових накладних та звітності, що значно підвищує ймовірність перевірок у порівнянні з неплатниками ПДВ.

Така ж ситуація і з платниками акцизу. Якщо ФОП продає підакцизні товари, він зобов’язаний не лише платити акциз і звітувати, але й вказувати коди УКТ ЗЕД у чеках та сканувати штрих-коди акцизних марок. Адміністрування акцизу часто супроводжується технічними помилками, які податківці легко виявляють у реєстрах, що призводить до перевірок і штрафів.

Підприємства, які займаються імпортом або експортом товарів, також викликають підвищений інтерес у податківців. Це пов’язано зі сплатою ПДВ, митних платежів і валютним контролем, що передбачає своєчасні оплату та ввезення чи вивезення товарів. Будь-які порушення в цій сфері майже гарантовано призводять до перевірок.

Це ж стосується і ФОП, які працюють за договорами комісії, агентськими договорами чи договорами транспортного експедирування, що передбачають включення у дохід лише чистого прибутку, а не всього обороту коштів. Багато підприємців допускають помилки в ході ведення первинної документації, які податківці виявляють та донараховують штрафи.

При торгівлі ризиковими групами товарів підприємцям також варто очікувати перевірок. Для таких категорій обов’язкове ведення обліку товарних запасів. За відсутність обліку або неправильне його ведення передбачені значні штрафи.

Загалом, надання послуг має нижчий ризик перевірок у порівнянні з продажем товарів. Також місце продажу впливає на ймовірність перевірки: зазвичай у публічних місцях шанси перевірки вищі, ніж у непрохідних.

Грошовий оборот бізнесу теж визначає ризик перевірок. Проте це не означає, що ФОП із 5 млн грн обороту будуть перевіряти, а оборотом менше 1 млн грн – ні. Загалом підприємців можна умовно поділити на тих, чий оборот не перевищує 24,5 млн грн, і тих, у кого він вищий. Якщо оборот більше 24,5 млн грн, перевіряти підприємство може не лише ДПС, а й Бюро економічної безпеки у межах кримінальних справ щодо ухилення від сплати податків.

Реформа військового збору для ФОП: корективи та новий підхід


Підприємцям важливо ретельно стежити за подачею звітності, своєчасною сплатою податків та дотриманням вимог щодо ведення обліку даних. Масові скарги клієнтів або системні порушення значно підвищують ризик, що податківці зацікавляться діяльністю підприємства та вирішать перевірити її більш детально. В той же час одиничні порушення, наприклад, дві-три скарги чи кілька випадків невчасного подання звітності, зазвичай не стають підставою для перевірок.

В той же час підприємства, щодо яких існує високий ризик перевірок, повинні приділяти належну увагу веденню первинної документації та дотриманню податкового законодавства. Основним джерелом інформації для податкової є реєстри, тому відповідність ведення бізнесу встановленим законом нормам – запорука зведенню ризику перевірок до мінімуму.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки