Реєстрація ФОП після недавньої ліквідації: нюанси та підводні камені
13 вересня 2023
Нерідко бувають ситуації, коли після припинення реєстрації як підприємця, фізособа приймає рішення про повторне відкриття бізнесу вже через кілька тижнів або місяців, сподіваючись, що вдруге йому посміхнеться успіх і справи підуть вгору.
Однак у цьому випадку може виникнути чимало запитань. Наприклад, про можливість повторно стати спрощенцем у разі ліквідації цього року? Або як вплине повторна реєстрація як ФОП-загальносистемник на можливе набуття статусу ПДВПодаток на додану вартість тника.
Давайте розберемося з цими питаннями і багатьма іншими в даному матеріалі.
Чи можна знову на ЄП?
Фіскали займають у цьому випадку досить консервативну позицію та відкидають можливість повторно стати єдиноподатником після ліквідації ФОП у поточному році, яке перебувало на єдиному податку (БЗ 107.01.01).
Вони вважають, що при повторному відкритті ФОП він може бути виключно загальносистемником і не має права повернення на ЄПЄдиний податок, так уже використав своє право на цей статус у поточному році (п.п. 298.1.4 ПКУ).
З цієї причини при повторній реєстрації як підприємця цього року, податківці відмовлять у реєстрації спрощенцем. Фіскали вважають, що ФОП, який припинив свою діяльність цього року, після чого знову пройшов реєстрацію, може стати спрощенцем з початку наступного календарного року.
Важливо знати! Дане твердження не має відношення до підприємців, які до моменту припинення перебували на спецЄП.Так як подібні ФОП при повторній реєстрації до кінця 2023 року мають право обрати собі спрощенку. Це право їм надає спецнорма п.п. 91.4.4 подразд. 8 розд. ХХ ПКУ. На цьому наполягають і податківці у БЗ 107.01.01.
З цієї причини далі йтиметься лише про ті фізособи, які повторно зареєстрували ФОП, і в 2023 році не застосовували в роботі спецЄП. Щодо можливості застосування ЄП ексспецЄПщиками можна ознайомитися за цим посиланням.
Ми вважаємо, що податківці несправедливо підходять до цього питання. Так, за п.п.298.1.4 ПКУ ФОП позбавлено права повторного подання заяви на застосування спрощення. Таким чином, ця заборона відноситься до ФОП, яка подала релевантну заяву з початку I кварталу, після або сама відмовилася, або припинила реєстрацію (наприклад, протягом II кварталу). Після чого знову реєструється як ФОП (III квартал) і має намір набути статусу спрощенця до кінця поточного року.
Таким чином, протягом поточного року останній подасть відповідну заяву про застосування спрощенки вдруге після повторної реєстрації як ФОП, та за логікою, податківці відмовлять у подібній реєстрації, покладаючись на положення п.п.298.1.4 ПКУ.
Однак у разі перебування на ЄП вже на початку поточного року (на 01.01.2023 року), то навіть у разі відмови від ЄП у поточному році шляхом ліквідації, після чого знову пройде реєстрацію як ФОП та направить релевантну заяву про застосування спрощення, то податківці не мають права відмови у подібній реєстрації спираючись на п.п.298.1.4 ПКУ.
Оскільки ФОП протягом року лише один раз направляв заяву про перехід на ЄП, оскільки лише один раз протягом року використав право обрати ЄП.
Однак, податківці мають іншу думку щодо цього, як вони згадують у своїх роз'ясненнях. На їхню думку, якщо підприємець перебував на ЄП, останній уже застосував своє право на обрання ЄП. І у разі припинення та повторної реєстрації ФОП при подачі заяви на застосування ЄП, податківці будуть розцінювати як повторну реєстрацію, і з цієї причини дадуть відповідь відмовою в реєстрації як спрощенець.
Для відстоювання своїх прав у цьому питанні потрібно звертатися до суду, і позиція судів у цьому питанні на сьогодні на стороні платників податків (див. постанову П'ятого апеляційного адмінсуду від 23.12.2020 у справі № 420/4211/20 та постанову Восьмого апеляційного. .2022 у справі № 380/21698/21).
Суди вважають, що п.п.298.1.4 ПКУ не містить передумов про неможливість застосовувати новоствореному ФОП спрощення за умови, що подібні СГ приймали рішення про ліквідацію самостійно протягом поточного року.
Граничний дохід
Навіть якщо ФОП не горить бажанням позиватися до податківців і проходитиме реєстрацію платником ЄП з початку наступного року (з 2024-го), то величина його доходів за 2023 рік має вкладатися у граничний обсяг доходу, передбачений для групи ЄП, яку він бажає обрати.
При розрахунку величини доходу, отриманого протягом попереднього року, що дає право стати спрощенцем, включається вся сума доходів, отриманих останнім внаслідок здійснення підприємницької діяльності за попередній календарний рік, незалежно від того, на якій системі оподаткування було отримано подібний дохід. Про це пишуть і фіскали у БЗ 107.01.01.
Однак виникає інше питання: на яку величину доходу слід бути націленим для застосування спрощенки після того, як ФОП знову буде реєструватися (посеред року) і вибере ЄП?
Це можливо у двох випадках: якщо раніше перебував на загальній системі (тоді немає перешкод для перебування на ЄП) або коли колишній єдинник чудовим все ж таки знову вибере ЄП.Таким чином, тут повинні застосовуватись ідентичні правила при обчисленні доходів, які можна буде отримати до кінця року, як і у зазначеному вище випадку.
Важливо розуміти! На нашу думку, для застосування спрощеної системи оподаткування, як у поточному, так і з початку наступного сукупний річний дохід (незалежно від системи оподаткування отриманого доходу), не може бути вищим за розмір граничного доходу, передбачуваного для обраної групи.
Проте фіскали пояснюються дещо інакше (БЗ 107.01.03). Вони вважають, під час переходу на спрощенку посеред року, ФОП-единоналожник з метою перебування на ЄП самостійно обчислює дохід поточного року, отриманий з перебування на ЄП (за повні календарні квартали).
Зокрема, фіскали вважають, що дохід, отриманий до застосування ЄП, не слід враховувати. По суті, співробітники ДПС поділяють принцип обчислення доходу з метою застосування ЄП, і навіть перебування на ЄП.
Висновок позитивний. Однак не корелюється з підходом ПКУ щодо можливості вибору ЄП з нуля. Але там дохід береться до обліку за весь рік на всіх системах оподаткування.
За даними причин, ми порадили б для зареєстрованих повторно ФОП (яким вдалося отримати ЄП статус, не дивлячись на думку податківців, і тим, хто перебуває раніше на загальній системі), граничний дохід, що надає право в поточному і надалі бути єдинником, розраховувати враховуючи дохід, отриманий протягом року повторної реєстрації всіх систем оподаткування, у яких останній перебував (зокрема до моменту припинення ФОП).
Тим же, хто бажає використовувати ліберальні висновки податківців, порадимо отримати на свою адресу відповідне роз'яснення у вигляді ІНК і лише після цього вести облік доходів, стартуючи з періоду, коли підприємець став єдинником після повторної реєстрації.
Що з амортизацією після поновлення?
Багато «повторних» ФОП цікавляться долею основних засобів (ОЗ), які залишилися з часу попередньої реєстрації.
Багато ФОП будуть застосовувати загальну систему, і тому постає питання: чи може підприємець проводити нарахування амортизації на подібні ОЗ?
Так, може, оскільки у ст.177 ПКУ немає щодо цього жодних спеціальних обмежень чи заборон.
З цього випливає, що якщо фізособа після повторної реєстрації як ФОП володіє активами, які вважаються ОЗ (у розумінні п.п 14.1.138 ПКУ), і такі активи застосовуються у процесі господарської діяльності ФОП (п.п.177.4.6 ПКУ) , то них останній може нараховувати амортизацію і включати їх у склад витрат.
Нарахування амортизації ФОП-загальносистемником має відбуватися окремо щодо кожного об'єкта (п.п. 177.4.8 ПКУ). При цьому вартість, яка підлягає амортизації, слід підтвердити документально (п.п. 177.4.9 ПКУ).
Станом початку місяця, у якому дані об'єкти починають експлуатуватися зареєстрованим ФОП повторно, слід нараховувати амортизацію з залишкової вартості об'єктів ОЗ.
Подібний підхід додається фіскалами в ідентичному випадку: при переході ФОП з ЄП на загальну систему (БЗ 104.05).
Вони вважають, що з переході ФОП зі спрощеної на загальну систему, нарахування амортизації має відбуватися виходячи з залишкової вартості об'єкта, обумовлену на час переходу загальну систему.Ведення обліку амортизаційних відрахувань відбувається окремо щодо кожного об'єкта і розраховується згідно з наведеною формою згідно з додатком до Типової форми, за якою ведеться облік доходів та витрат ФОП, підсумкове значення графи 11 слід переносити до графи 10 Типової форми.
Що із товарними залишками?
Витрати ФОП. При повторній реєстрації як ФОП у поточному році у останнього можуть виникати товарні залишки від попередньої реєстрації.
У такому разі виникають питання: чи можна здійснювати торгівлю такими товарами як ФОП? Чи виникне право на витрати за такими товарами, і який вплив це вплине на ведення обліку товарних запасів?
Щодо першого питання – так, торгувати товарними рештками від попередньої реєстрації можна.
А для індикації їх як витрати потрібно виконати кілька умов, зафіксованих у п.177.2 ПКУ:
- Необхідне документальне підтвердження витрат. А саме у нововідкритого ФОП на руках мають бути документи про придбання товарів, які він реалізує. Вони могли бути успадкованими від попередньої реєстрації цього року;
- Витрати мають корелюватися з господарською діяльністю. А саме подібні товари потрібно реалізовувати або застосовувати у госпдіяльності ФОП.
При виконанні озвучених вище умов з витратами не повинно виникати проблем. Навіть незважаючи на факт їх придбання до відкриття нового ФОП. Оскільки у ст.177 ПКУ не згадується, що витрати на придбання товарів мають бути понесені саме у статусі ФОП-загальносистемника.
Зрозуміло, у схожій ситуації фіскали не мають претензій до витрат. Йдеться про ситуацію, коли товари були придбані ФОП на спрощені, а застосовані на загальній. У такому разі фіскали не проти видатків на загальній системі (БЗ 104.05).
Товарний облік. У товарному обліку повинні відображатися товарні запаси, придбані до закриття ФОП, які останній планує застосовувати після повторного створення ФОП. Якщо, звичайно, ФОП обтяжений обов'язком щодо ведення такого обліку (загальною системою це передбачено).
Слід розпочати ведення обліку товарних запасів з першого дня після виникнення такого обов'язку, а саме з дати перебування на загальній системі. Перший запис у формі ведення обліку товарних запасів має бути внесений вранці цього ж дня (додаток до Порядку №496, завізований наказом Мінфіну від 03.09.2021 року).
Даний опис формується самостійно, у довільній формі, і не вимагає первинного документального підтвердження. У ній мають відображатися всі товарні запаси, які ФОП мав на перший день обліку, а саме на дату реєстрації.
Всі ці товари будуть «легалізовані» в обліку ФОП на підставі опису залишку товарів на початок обліку – надалі слід лише відображати їхнє вибуття. Проте за тими позиціями, які неможливо підтвердити документально, не буде видатків на придбання таких.
ПДВ-реєстрація
За загальним правилом, реєструватися платником ПДВ обов'язково потрібно тим ФОП, які мають сукупний дохід протягом останніх 12 календарних місяців за обсягом оподатковуваних операцій (без урахування ПДВ), перевищує 1000000 (п.181.1 ПКУ).
Однозначне дотримання цих вимог стосується тих ФОП, які останні 12 місяців мали статус ФОП і перебували на загальній системі і не вважаються платниками ПДВ. Для єдиноподатників усіх груп, крім ЄП 3 групи, на 3% платниками ПДВ не вважаються. З цієї причини їм не слід орієнтуватися на граничний сукупний дохід у розмірі 1 млн.грн.
Щодо фізосіб, які повторно зареєстровані як ФОП, мають статус загальносистемника: для них ПКУ не має вимог щодо тестування обсягу поставок на дату повторної реєстрації за період минулої реєстрації.
Ми згодні з цим твердженням, і вважаємо, що проводити подібне тестування не слід.
Однак фіскали здатні вимагати від фізособи при повторному створенні ФОП розраховувати 1 млн. грн. з урахуванням операцій минулого ліквідованого ФОП. У такому разі слід бути послідовними, оскільки вони повинні відновити ФОП та величину його реєстраційного ліміту, який розраховувався до ліквідації як ФОП.
Маємо надію, що податківці не розраховуватимуть виконання 1-мільйонної межі до ліквідаційних поставок. Крім іншого, зіставити ці дані досить складно.
Гроші після реєстрації
Фізособа, яка ліквідувала ФОП, і знову її створила, може отримувати від своїх дебіторів оплату за операціями, які вона здійснювала до припинення статусу підприємця.
При надходженні подібних сум у період перебування у статусі звичайної фізособи з оподаткуванням все ясно. Подібні суми вважаються громадянським доходом фізособи.Інше питання - отримання подібних сум від боржників після повторної реєстрації ФОП. Релевантне питання: як оподатковуються такі суми?
За ідеєю, якщо суми отримані за КВЕДКласифікація видів економічної діяльностіами, які здійснює новостворений ФОП, вони можуть оподатковуватися за підприємницькими правилами.
Про це йдеться і у п.п. 177.6 ПКУ: при отриманні інших доходів, не пов'язаних із підприємницькою діяльністю, поза межами зареєстрованих КВЕДів, такі доходи оподатковуються як цивільні.
Таким чином, якщо такі доходи отримані зареєстрованим ФОП у межах його КВЕДів, то вони оподатковуються як підприємницькі.
На нашу думку, це стосується і ФОП-єдинників. Уникнути слід тих доходів, які отримані від заборонених на ЄП КВЕДів, тому що в іншому випадку можна позбутися ЄП-статусу.