Спрощена форма чеку для ФОП

25 жовтня 2023

Спрощена форма фіскального чеку – це можливість суттєво полегшити роботу ФОП.

Спрощена форма чеку для ФОП

Хто з підприємців має право вказувати в чеку узагальнені назви проданих товарів/наданих послуг, а також які ризики існують в такому випадку, розглянемо далі в статті.

Обов’язкова фіскалізація платежів: спрощена форма чеку

Згідно Закону №3219, з 1 жовтня 2023 року знову діє вимога до підприємців щодо фіскалізації платежів.

Всі ФОП, окрім «єдинників» 1 групи та тих, які здійснюють підприємницьку діяльність дистанційно і отримують оплату, використовуючи банківські системи дистанційного обслуговування, повинні використовувати касові апарати або ж програмне забезпечення для видачі чеків покупцям/клієнтам.

Також не будуть накладатися штрафні санкції за відсутність РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). на тих ФОП, які працюють на окупованих територіях та тих, де ведуться активні бойові дії.

Нагадаємо, що можуть не використовувати РРО ті ФОП, які отримують оплату на IBAN-рахунки.

Обов’язково повинні здійснювати фіскалізацію платежів підприємці, які приймають кошти:

  • через POS-термінали;
  • готівкою;
  • на ключ-карту;
  • через «Нову пошту»;
  • частинами чи в кредит;
  • через платіжні сервіси на сайті.

При цьому, в чеку підприємець визначає назву товару та спосіб оплати, а всі інші реквізити формуються в автоматичному режимі РРО.

І от саме назву товару ФОПи можуть вказувати у спрощеному форматі.

Особливості заповнення чеку

Законодавчо можливість вказувати спрощену назву товару у фіскальному чеку закріплена в ст.3 п.2 ЗУ «Про РРО».

Таким чином, спрощену форму чеків не можуть застосовувати:

  • ФОП на загальні системі,
  • «єдинники», які продають «ризикові» товари;
  • ФОП – платники ПДВПодаток на додану вартість .

Згідно роз’янення податківців від 24.08.2023 щодо заповнення спрощеної форми чеків, рекомендується використовувати узагальнюючі назви груп товарів, без конкретизації.

Тож, з 1 жовтня податківці можуть здійснювати перевірки підприємців щодо фіскалізації отриманих ними платежів, при цьому увага буде приділятися відповідності вказаній в чеку ціні проданому товару чи наданій послузі. Конкретизації назви платежу вимагатися не буде.

А от платники ПДВ та ФОП, які продають визначені законом групи товарів, мають вести їх облік. Відповідно, в чеках мають бути вказані ті назви товарів, які значаться у вхідній документації.

Ризики для підприємців при використанні спрощеної форми фіскальних чеків

Видача спрощеної форми чеку спрощує роботу підприємцю, проте й несе певні ризики.

Вони пов’язані з тим, що при узагальненні назви товару, у підприємця можуть виникнути складнощі у разі його повернення недобросовісним покупцем, який замінить покупку на іншу.

Наприклад, якщо покупець купив кросівки 39 розміру, а продавець просто в чеку вказав «взуття», то при повернені покупцем кросівок 40 розміру або ботинок 39 розміру важко буде довести, що щодо них вже стік термін повернення, якщо вони купувалися в цьому ж магазині, але раніше, або ж що вони купувалися взагалі в іншому місці (якщо аналогічне взуття продається і в магазині продавця). Та і взагалі, якщо покупець принесе будь-яке взуття належної якості, яке не було у використанні, і буде наполягати на обміні або повернення коштів, то продавцю важко буде довести, що це не те взуття, яке було ним продане.

Тому в даному випадку, полегшення роботи на певному етапі може викликати складнощі в майбутньому. Тож, деталізація назви товару чи послуги в першу чергу захищає права самого підприємця.

Підводячи підсумки, наголошуємо, що податкова не вимагатиме при перевірці конкретизації назви товарів, головне, щоб отриманий дохід збігався з вартістю реалізованого товару/наданих послуг, а також дотримувалася норма закону щодо фіскалізації платежів. Ну і, звичайно, отриманий дохід має бути відображений при заповненні звітності.

Але разом з тим, спрощена форма чеку може стати причиною виникнення складнощів при захисті прав самого підприємця, якщо узагальнення назви захоче використати на свою користь недобросовісний покупець.

Тому, вказувати спрощену назву товару/послуги у чеку чи деталізувати її залишається вирішувати самому ФОПу.

Як ФОП передати свої права іншій особі: алгоритм дій та правові підстави передання повноважень

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки