В яких випадках директор може працювати без зарплати?
29 жовтня 2024
«В яких випадках директор може працювати без зарплати?» Це питання цікавить багатьох власників бізнесу, адже часто цю посаду займає сам підприємець. Також питання актуальне у випадку, коли підприємство не приносить дохід і, відповідно, виплата заробітної плати керівнику є додатковим фінансовим навантаженням. Чи коли діяльність підприємства з якихось причин потрібно призупинити без подальшої ліквідації. На це та інші питання стосовно юридичних аспектів діяльності директора компанії надаємо відповідь у підготовленому матеріалі.
В яких випадках директор може працювати без зарплати, якщо він є власником бізнесу
Правові аспекти діяльності власника бізнесу регулюються Господарським кодексом України. Так, ст.128, п.4 визначено, що особа може здійснювати управління своїм підприємством особисто або через найнятого керівника. Також в ст. 65 ГКУ вказано, що підприємець має право керувати бізнесом як самостійно, так і через уповноважений орган, яким може бути директор чи колегіальний орган – дирекція.
Спосіб управління підприємством визначається статутом. Відповідне положення щодо директора чи групи директорів може прийматися як в момент заснування компанії, так і на будь-якому етапі її існування.
Якщо підприємець буде здійснювати управління бізнесом одноосібно, це необхідно зафіксувати в протоколі зборів учасників, якщо засновників декілька. Якщо ж підприємець є єдиним засновником, то він повинен юридично оформити свою діяльність відповідним рішенням.
На підставі протоколу зборів учасників чи рішення засновника інформація про керівника компанії вказується в ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Таким чином, протокол чи рішення, де зазначається, що засновник здійснює управління компанією і є її керівником, дають можливість не виплачувати йому заробітну плату, оскільки між засновником та юридичною особою немає трудових відносин.
Виплата заробітної плати найнятому спеціалісту
Коли керівником компанії є найманий спеціаліст, зарплата йому виплачується на загальних підставах відповідно до норм законодавства про працю та ПКУПодатковий кодекс України.
Невиплата заробітної плати на підставі відсутності прибутку у підприємства чи з будь-якої іншої причини є грубим порушенням.
Підводячи підсумки зауважимо, що працювати без зарплати може директор, який не перебуває у трудових відносинах із компанією. Це може бути лише власник або один із засновників на підставі правильно оформленого протоколу чи рішення. Дані про керівника-власника мають бути внесені до ЄДР.
В інших випадках оплата праці директора здійснюється відповідно до укладеного між ним та компанією трудового договору.