Відшкодування судового збору: чи утримувати ПДФО та ВЗ?

04 березня 2025

У судовій практиці нерідко виникають ситуації, коли фізична особа, яка виступає позивачем, виграє справу і йому відшкодовується сума судового збору. Це може спричинити питання про те, чи слід утримувати з цієї суми податки. 

Розглянемо, як на це питання відповідають податківці та суди та які існують норми законодавства.

Відшкодування судового збору: чи утримувати ПДФО та ВЗ?

Що таке судовий збір і коли його відшкодовують?

Судовий збір - це встановлений законом обов'язковий платіж за подання позовів, заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів або прийняття судових рішень. Його сплата регулюється Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі Закон про судозбір). Цей закон встановлює правила сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Судовий збір входить до складу судових витрат, які несе сторона, яка звернулася до суду. У разі виграшу справи позивачем, суд може зобов'язати сторону, що програла, компенсувати судові витрати, у тому числі судовий збір. Проте є винятки: ст. 5 Закону про судзбор звільняє фізосіб від сплати у певних випадках. Також згідно з ч. 2 ст. 3 Закону, за окремі категорії справ судовий збір не стягується.


Позиція податкової служби: оподаткування відшкодованого судового збору

Податкова служба України вважає, що сума відшкодованого судового збору є оподатковуваним доходом фізичної особи, на яку поширюються норми про прибутковий податок (ПДФО) та військовий збір (ВЗ). Це питання податківці розкрили у роз'ясненні у категорії 103.02 БЗ.

Основним аргументом податківців є пп."г" пп. 164.2.17 Податкового кодексу України (ПКУ). Цей пункт визначає, що додатковим благом, що оподатковується, є будь-які суми відшкодування витрат або втрат платника податків, крім тих, які:

  • відшкодовуються за рахунок бюджету обов'язково;
  • звільняються від оподаткування у розділі IV ПКУ.

У разі судового збору його відшкодування провадиться не з бюджету, а за рахунок коштів сторони, що програла, чи то юридична особа, чи фізична особа-підприємець (ФОП). Тому перший виняток, пов'язаний із відшкодуванням за рахунок бюджету, не застосовується. Податківці також стверджують, що у розділі IV ПКУ немає прямих вказівок на звільнення відшкодування судових видатків від оподаткування.

Ця думка відображена в індивідуальних податкових консультаціях (ІПК), наприклад, у листі ДПСУ від 02.09.2024 № 4283/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК. У цьому листі податкова наводить дві норми ПКУ, які на її думку підтверджують оподаткування відшкодованої суми судового збору:

Таким чином, на думку податкової служби, сума судового збору, що відшкодовується фізичній особі за рішенням суду, має розглядатися як оподатковуваний дохід, з якого необхідно утримати ПДФО та військовий збір.


Позиція Верховного Суду: судовий збір – це компенсація збитків

Проте Верховний Суд України у своїх постановах дотримується іншої точки зору. Постанова Верховного Суду від 25.03.2024 у справі № 461/2729/22 є ключовим у цьому питанні, оскільки в ньому детально розглянуто характер судових видатків та їх відшкодування.

Суд зазначає, що відшкодування судових витрат, включаючи суму судового збору, законодавчо передбачено лише у разі, якщо суд визнає протиправність дій відповідача чи обґрунтованість позовних вимог позивача. Це відшкодування фактично є компенсацією збитків стороні, права яких було порушено.

Верховний Суд також звертає увагу на пп. "а" пп. 164.2.14 ПКУ, де сказано, що не включаються до оподатковуваного доходу платника податку суми, які за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику внаслідок заподіяння йому матеріальних збитків. Оскільки відшкодування судового збору є відшкодуванням збитків, суд дійшов висновку, що ця сума має оподатковуватися.

Таким чином, Верховний Суд визначає, що сума судового збору, яка відшкодовується фізичній особі за рішенням суду, не включається до оподатковуваного доходу, а отже, податковий агент не зобов'язаний утримувати з неї ПДФО та ВЗ.


Як чинити податковим агентам?

У світлі зазначеного різночитання між позиціями податкової служби та Верховного Суду, суб'єктам господарювання, які виплачують фізичним особам відшкодовані суми судового збору, рекомендується враховувати рішення Верховного Суду та не утримувати з цих сум ПДФО та військовий збір.

Важливо пам'ятати, що у разі перерахування фізичній особі суми судового збору за вирахуванням податків можуть виникнути проблеми з виконанням судового рішення, оскільки виконавча служба може вважати таке відшкодування неповним виконанням рішення суду. Тому для уникнення спірних ситуацій правильніше слідувати позиції суду.

Суму відшкодованого судового збору слід відображати у формі 4ДФ із ознакою доходу «120», що підтверджується роз'ясненням у категорії 103.02 БЗ податкової служби.


Варіанти вирішення спірних ситуацій

Існує варіант, коли податковий агент може запросити індивідуальну податкову консультацію (ІПК) з цього питання у податкової служби. Якщо відповідь податкової не буде задовільною, таку ІПК можна оскаржити в суді. У разі позитивного рішення суду, податківці будуть зобов'язані видати нову ІПК з урахуванням судових висновків, як це передбачено п. 53.2 ПКУ.

Деякі податкові агенти можуть розглянути варіант «накрутки» натурального коефіцієнта на суму відшкодованого судового збору. Однак використання натурального коефіцієнта застосовується лише у разі надання доходу у негрошової формі, а відшкодування судового збору здійснюється грошима. Тому цей варіант не вписується до положень п. 164.5 ПКУ.

Підприємець на спрощенці виграв судовий позов: чи слід оподатковувати компенсацію судових витрат?

  1. Податкова служба вважає, що сума відшкодування судового збору фізичній особі є оподатковуваним доходом, і з неї слід утримувати ПДФО та військовий збір.
  2. Верховний Суд визначає, що відшкодування судових витрат за своєю правовою природою є компенсацією збитків та не підлягає оподаткуванню.
  3. Податкові агенти повинні враховувати позицію Верховного Суду та не утримувати податки із суми відшкодування судового збору, щоб уникнути конфліктів із виконавчою службою та можливих санкцій за неповне виконання судового рішення.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки