Як сплачувати ЄП та ЄСВ «за себе» для ФОП 1 та 2 груп починаючи з 1 серпня?
21 серпня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП
Це питання виникає через анонсування Закону No3219. Слід одразу розвіяти сумніви, новації належать до сплати ЄПЄдиний податок а щодо сплати ЄСВЄдиний соціальний внесок змін не передбачено. Однак закон все ж таки вносить корективи в існуючу ситуацію. Далі детальніше прояснимо ці та інші питання.
Яка ситуація зі сплатою єдиного податку для 1 і 2 другої групи?
Сплата ЄП з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року
Яка ситуація щодо сплати ЄП була до 1 серпня 2023 року? Користуючись нормою, зафіксованою у п.п.9.1 підрозд. 8 разд.XX ПКУ, ухвалювали рішення самостійно щодо потреби сплачувати ЄП з 01.04.2022 року.Найпоширеніші помилки ФОП у 2023 році
При цьому незалежно від фактичного провадження діяльності підприємцями-єдинниками 1 та 2 груп, а також території реєстрації та місця фактичного провадження діяльності.
Однак неможливо говорити, що фіскали зазнавали щирого щастя від даних нововведень. Однак зрештою вони стали ставитися до цих новацій з деякою часткою розуміння.
Важливо розуміти! Зважаючи на зміни, обумовлені змістом Закону № 3219, останнє застосування цих правил щодо сплати ЄП належало саме до липня 2023 року.
Далі, починаючи з серпня щодо підприємців-єдинників 1 і 2 груп набирає чинності якісно інший підхід, про який йтиметься далі.
Сплата ЄП починаючи з серпня 2023 року
Правом ухвалення самостійного рішення з питання щодо сплати ЄП з 1 серпня 2023 року наділені лише ті ФОП, податкова адреса яких перебуває на територіях ведення активних бойових дій (далі – БД), можливих БД, тимчасово окупованих територій, відображених у Переліку No309. Саме про це йдеться у змісті нового п.11 підрозд.8 розд.XX ПКУ. Тобто можна вважати, що це одна з основних умов.
Збереження права не виплачувати стосуватиметься:
- до останньої дати місяця, на який припадає завершення активних БД/припинення можливих БД/завершення тимчасової окупації. При цьому слід покладатися на дати, зафіксовані в Переліку No309 (крайня графа);
- до кінця місяця, що припадає на проведення перереєстрації ФОП щодо зміни місцезнаходження на території, яка не має відношення до вищевказаних.
Важливо знати про наступний нюанс! Формально у змісті п.11 підрозд.8 розд.XX ПКУ буде говорити про ситуацію, коли місце розташування податкової адреси в межах території ведення активних БД, можливих БД, на тимчасово окупованих територіях «станом на дату початку проведення БД або тимчасової окупації».
З якою метою закон містить цю фразу? Чи матиме вона надалі якесь смислове навантаження?
Можна припустити, що фіскали зможуть витлумачити ці слова як умову, що станом на дату активних БД, можливості їх виникнення або початку тимчасової окупації, виходячи з положень Переліку No309, податкова адреса підприємця вже має перебувати на релевантних зонах.
А якщо, наприклад, якщо реєстрація ФОПФізична особа — підприємець пройшла на території, яка не значиться в Переліку No309, а потім пройшла перереєстрація в зону, яка згідно з Переліком No309 вже набула одного з можливих статусів, то можливість по несплаті ЄП для такого ФОП вже не буде .
Нагадуємо, що податкова адреса ФОП – це його місце перебування, прописане в ЄДР.
Важливо знати! Не варто його плутати з місцем провадження господарської діяльності ФОП.
За даними причин, ймовірно, що на законодавчому рівні справді був намір про виключення можливості подібного роду зловживання, оскільки деякі навмисне б проводили зміну свого місцезнаходження на «пільгову» територію з метою скористатися можливістю з несплати ЄП.
Складно сказати про цілі, проте, можливо, подібний зміст і не був закладений.Інтернет-магазин: вимоги до ФОП
Знов-таки, з цих причин не зовсім ясним бачиться питання щодо новостворених ФОП. Теплиться надія, що фіскали зможуть оперативно підготувати роз'яснення через зміст Закону No3219, із змісту яких ми зможемо дізнатися про їхню позицію – ще до настання моменту сплати ЄП за серпень-2023.
Слід зазначити, що не канула в лету право відкласти термін сплати ЄП шляхом підтвердження в установленому порядку відсутності можливості виконання фіскальних зобов'язань (п.п.69.1 підрозд.10 розд. XX ПКУ). Однак це стосується саме можливості виконання своїх зобов'язань пізніше, а не можливості не виконувати їх зовсім.
Сплата ЄСВ «за себе»
Які правила зараз застосовуються на території України щодо ЄСВ «за себе»?
Так, п.9-19 разд.VIII Закону No2464 встановлено, що всі без винятку ФОП мають право не нарахування, не обчислення та не сплати ЄСВ «за себе» з 01.03.2022 року (з березня) протягом усього періоду до завершення ВП на території України, а також протягом 12 місяців після завершення СП.
Починаючи з 1 серпня 2023 року, ці правила змін не зазнали. Закон № 3219 цю норму не торкається. За даними причин, і після 01.08.2023 року підприємці-єдиноподатники 1 і 2 груп, так само як і інші ФОП мають право несплати ЄСВ.
Зазначимо ключові моменти щодо можливої несплати:
- це не є відстрочкою щодо сплати ЄСВ «за себе». Це законодавча можливість щодо не нарахування, не обчислення та не сплати ЄСВ «за себе» протягом зазначених періодів, якщо у ФОП відсутнє подібне бажання щодо сплати ЄСВ;
- навіть за наявності доходів та проведення активної діяльності ЄСВ можна не сплачувати. Незалежно від місця реєстрації та місця провадження підприємницької діяльності;
У змісті звітності щодо ЄСВ у разі несплати слід проставляти нульові значення у релевантних рядках;Як ФОП довести податкове резидентство України та не платити податки за кордоном
- подібні місяці несплати не зараховуватимуться до стажу: ні для пенсії, ні для соцвиплат;
- у разі бажання зі сплати ЄСВ, його сплачувати слід за загальним правилам Закону No3219. А саме дотримуючись термінів та вимог до величини таких платежів. У такому разі це слід відображати у рядках тих місяців, за які ФОП сплачував УСВ «за себе».
Висновок
Таким чином, можна сказати, що пільга щодо несплати ЄП зберігається після 1 серпня 2023 року лише для певних категорій підприємців. А загалом ЄП потрібно буде сплачувати вже з 01.08.2023 для 1 та 1 груп ЄП. Однак без наявності роз'яснень фіскалів та оприлюдненої позиції щодо цього аспекту поки що складно оцінювати багато нюансів застосування Закону No3219. Проте маємо надію, що до моменту сплати податків до бюджету ситуація проясниться.