Фіскали виявили перевищення допустимого обсягу доходів єдинником. Чого чекати

15 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Фіскали виявили перевищення допустимого обсягу доходів єдинником. Чого чекати

Такі ситуації також мають місце, що не може не викликати прикрості. Найчастіше це відбувається, коли ФОП помилково не провів якісь надходження як єдиноподатковий дохід або ж наполягав на тому, що дані надходження не вважаються подібним доходом. Однак фіскали з цього питання думають по-іншому. За підсумками річний дохід вийшов за межі встановленої граничної величини доходу для певної конкретної групи ЄП. Які наслідки слід очікувати платнику податків за таких обставин?Перевірка підприємця: які документи повинен мати на місці ФОП

Загальні ознаки

Якщо наведені вище порушення, контролююча інстанція виявить у єдинника в період перевірки, то за власним рішенням останній на підставі релевантного акта перевірки проведе ануляцію реєстрації платника ЄП (п.299.11 ПКУ).

Важливо знати! Проведення ануляції відбувається з 1-го числа місяця, який слідує за кварталом, у якому виявилося дане порушення.

Однак, у разі, коли перевіряючий суб'єкт виявить старі порушення ЄН-лімітів (які були допущені в минулих періодах), останній проведе ануляцію реєстрації платника ЄП заднім числом.

Яку загрозу це нестиме для єдиноподатника?

1. Фіскали донараховуватимуть податкові зобов'язання, оскільки з моменту ануляції реєстрації ЄП для СГ, останній буде загальносистемником. Для юросіб це має відношення до податку на прибуток, а для ФОП – з ПДФО та ЗС. Крім цього, на вас чекатимуть штрафи та пеня.Актуальне питання: чи буде повернуто сплачений за ці періоди ЄП? Автоматично – ні, без особливих підстав. Однак подати уточнюючу звітність теж буде неможливо, оскільки фіскали проти (див. БЗ 107.01.07). як варіант, останні рекомендують такому СГ звернутися з письмовою заявою на адресу контролюючої інстанції за основним місцем обліку з проханням не визнавати подану за дані періоди звітність як податкову з наступним поясненням. У такому разі, вже після ануляції подібної звітності, у змісті інтегрованої картки платника з'явиться переплата за ЄП, і з'явиться можливість щодо її повернення за звичайною процедурою, яка значиться у ст.43 ПКУ.

2. Якщо порівнювати з єдинниками, то загальносистемники зобов'язані:

  • Здійснювати ведення якісно складнішого обліку доходів та витрат;
  • Використовувати РРО/ПРРО. Проте, з 01.01.2022 це виходить боком лише платникам ЄП групи 1, оскільки всі інші і так є РРО-зобов'язаними (за винятками, зазначеними у ст.9 Закону про РРО);
  • Здійснювати сплату деяких додаткових податків (зборів).

Зазначимо додатково, з моменту, коли СГ вважатиметься таким, що перебуває на загальній системі, на нього будуть покладені релевантні обов'язки.

За даними причин контролери, швидше за все, прийматимуть цей факт до відома. І в такому разі стосовно підприємця, звільненого від використання РРО/ПРРО у роботі в період перебування на ЄП, може виникнути загроза штрафу за відсутність проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО та відсутність роздруківки релевантних розрахункових документів.

За загальним правилом штраф сягає (п.1 ст.17 Закону про РРО):

  • 100% вартості проданих без використання РРО/ПРРО товарів (робіт, послуг), при скоєнні порушення вперше;
  • 150% вартості подібних товарів – за кожне наступне таке порушення.

Важливо знати! ФОП-загальносистемники зобов'язані здійснювати ведення товарного обліку запасів та застосовувати продаж виключно тих товарів, які були відображені у такому обліку (п.12 ст.3 Закону про РРО).

З цих причин контролери пригадають і про ці обов'язки, коли скинуть ФОП зі спрощенки. І ймовірно застосовують релевантний штраф, зазначений у ст.20 Закону про РРО, - у величині вартості таких товарів, які не враховані в установленому порядку, за цінами реалізації, проте не менше 170 грн.

Важливо розуміти! У період з 01.1.2022 та до 01.10.2023 року жодних РРО-штрафів не загрожує, оскільки тут застосовується звільнення з п.12 розд. 2 Закону про РРО. Проте з 01.10.2023 воно стосується лише тих, хто перебуває у зоні бойових дій чи тимчасової окупації.

Крім іншого, фіскали можуть накласти і штрафи за неподання звітності та за іншими платежами, платником яких єдинник став заднім числом. Для «юриків» це звітність з податку на прибуток, а ФОП – декларації про майновий стан та доходи. За п.120.1 ПКУ він становить 340 грн. За кожну неподачу.

3. Окрім іншого, підприємці, які вважають, що перебувають на спрощеній, будуть вести таку ж звітність, як і раніше, не дивлячись на порушення умов перебування на ЄП. Виникають великі сумніви щодо того, що податківці визнають їх допустимими для загальносистемників.

При цьому може також накладатися адмінштраф за неправильне ведення обліку доходів та витрат (від 51 до 136 грн. за ст.164-1 КУпАП). Крім цього, реєстрація загальносистемником передбачає обов'язок із ПДВ-реєстрації за наявності відповідних підстав.

У цій ситуації може порадувати лише одне: якщо фіскали наважаться на перевірку до кінця кварталу, в якому відбулося порушення порядку застосування спрощенки, єдиноналожнику вищенаведені санкції не світять.Сучасні касові апарати «все-в-1»: в чому вигода

Важливо розуміти! Зворотне повернення на спрощення можливе лише після завершення чотирьох послідовних кварталів з моменту визнання рішення про ануляцію такої реєстрації єдинником (п.299.11 ПКУ).

Висновок

У житті трапляються різні ситуації, як і під час підприємницької діяльності. Буває, що через необережність було допущено порушення, про які йшлося вище, або навмисно. Однак бути обізнаним про наслідки, це бути в повному образі озброєним. Але все ж таки рекомендуємо вести справи «чисто» і не потрапляти в поле зору контролерів, особливо при таких великих штрафах.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки