ФОП 2 групи: вимоги до діяльності у 2025 році
20 травня 2025
Що потрібно знати підприємцям, які збираються реєструвати ФОП 2 групи? Які умови роботи на 2 групі оподаткування? Які розміри податків та вимоги до подання звітності? Чи потрібно використовувати касові апарати? Відповіді на ці та інші питання, які стосуються діяльності ФОП на 2 групі спрощеної системи оподаткування, надані далі в статті.

Реєстрація ФОП 2 групи
Щоб зареєструвати ФОП 2 групи, потрібно подати заяву. Найпростіше зробити це в онлайн-режимі через сервіс «Дія». Також подати заяву можна у паперовому вигляді в ЦНАПі.
У заяві вказуються паспортні дані підприємця, обирається 2 група оподаткування та зазначаються види діяльності (КВЕДКласифікація видів економічної діяльностіи), які планує здійснювати ФОП. Законодавством не передбачені обмеження щодо максимальної кількості КВЕД, які можна зареєструвати. Тому рекомендується вказати відразу всі можливі види діяльності, по яких підприємець в майбутньому може отримувати платежі. Додати нові КВЕД можна також на будь-якому етапі існування ФОП, якщо в цьому виникне потреба.
Важливо після подання заяви перевірити, чи вона прийнята податковою, адже з технічних чи інших причин заява може бути не розглянути чи відхилена. Підтвердженням успішної реєстрації є наявність документів:
- виписки з ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань про реєстрацію ФОП 2 групи (можна замовити в «Дії»);
- витягу платника єдиного податку (можна роздрукувати з Електронного кабінету).
Без цих документів не рекомендується здійснювати підприємницьку діяльність.
Звертаємо увагу, що статус 2 групи ФОП надається з першого числа місяця, що йде за місяцем подання заявки. До цього моменту ФОП працює на загальній системі оподаткування.
Заяву про зміну групи оподаткування підприємці мають право подавати раз на квартал.
Умови діяльності
Здійснювати підприємницьку діяльність на 2 групі ЄПЄдиний податок можна лише за умови дотримання вимог податкового законодавства.
- Дотримуватися ліміту доходу. Для 2 групи він становить 834 «мінімалки», затверджені на початок року. У 2025 році за рік підприємці мають право отримати 6 млн 672 тис. грн доходу.
- Отримувати платежі виключно по зареєстрованих КВЕД.
- Не перевищувати допустиму кількість найманий працівників. На 2 групі ФОП дозволено влаштувати 10 спеціалістів, при цьому восьма особа має бути з інвалідністю.
- Дозволяється продавати товари як фізособам, так і платникам ПДВПодаток на додану вартість та юридичним особам в Україні та за кордон.
- Послуги можна надавати лише фізособам та підприємцям-платникам ЄП в Україні.
- Не можна здійснювати негрошові форми розрахунків (бартер, взаємозалік, подарунковий сертифікат тощо).
Порушення вимог роботи на єдиному податку є підставою для переведення на загальну систему оподаткування.
Податки на 2 групі ФОП
Підприємці на 2 групі спрощеної системи оподаткування сплачують:
- Єдиний податок — 20% від мінімальної зарплати (у 2025 році 1600 грн, але в деяких регіонах розмір ЄП може бути меншим, якщо місцева влада бере на себе його часткову компенсацію).
- Військовий збір — 800 грн щомісяця.
- ЄСВЄдиний соціальний внесок — 1760 грн.
Якщо є наймані працівники, додатково сплачується:
- 22% ЄСВ від нарахованої зарплати;
- 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб;
- 5% військового збору.
При цьому ЄСВ за працівника сплачує роботодавець, а ПДФО і військовий збір вираховується із заробітної плати працівника.
Крім того, ФОП-аграрії з великою кількістю земельних ділянок платять мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ), а підприємці, які продають підакцизні товари (наприклад, алкоголь), платять ще й акцизний податок.
Бути платником ПДВ ФОП на 2 групі не може. Для цього йому потрібно або перейти на 3 групу ЄП, або на загальну систему оподаткування.
Не сплачувати ЄСВ мають право ФОПи, які:
- зареєстровані на тимчасово окупованих територіях;
- військовослужбовці;
- підприємці пенсійного віку;
- особи з інвалідністю;
- працевлаштовані особи, за яких ЄСВ сплачує роботодавець.
Звільняються від сплати ЄП і військовому збору ФОПи:
- на період відпустки терміном 1 місяць;
- які перебувають на лікарняному;
- військовослужбовці;
- зареєстровані на тимчасово окупованих територіях;
- зареєстровані на територіях активних бойових дій, чи територіях, де є високий ризик їх виникнення.
Актуальний перелік населених пунктів, які знаходяться на окупованих територіях, територіях, де ведуться бої чи є ризик їх виникнення, закріплений Наказом № 309 від 22.12.2022 року.
Податкова звітність
ФОПи 2 групи повинні 1 раз на рік подавати податкові звіти, в яких зазначається розмір отриманого доходу. Разом з ними потрібно подавати додаток по ЄСВ (якщо ФОП належить до категорії підприємців, звільнених від його сплати, то додаток по ЄСВ можна не подавати).
ФОПи, які володіють земельними ділянками, з річною декларацією також повинні подавати додаток по МПЗ.
Крім вищеперерахованої звітності, ФОП 2 групи, які мають працевлаштованих працівників, 1 раз на місяць повинні подавати:
- додаток №1 по сплаті ЄСВ за працівників;
- 4ДФ по сплаті ПДФО та ВЗВійськовий збір за фізосіб;
- додаток №5 про прийом/звільнення працівників.
Звертаємо увагу, що звіт 4ДФ подається не лише при наявності працівників, а й при здійсненні виплат фізособам (наприклад, гонорарів).
ФОПи, які здійснюють продаж підакцизних товарів, повинні подавати декларацію по сплаті підакцизного податку.
Підприємці, які тільки зареєстрували свій бізнес та до 1 числа перебували на загальній системі оподаткування, не отримуючи при цьому дохід на загальній системі, згідно ст. 49.2 ПКУ, мають право не подавати декларацію про майновий стан та доходи за цей період.
Первинні документи ФОП
Первинні документи необхідні ФОП як для успішного проходження податкової перевірки, так і для надання при здійсненні фінансового моніторингу. Ці документи підтверджують легальне походження товарів та законні підстави надання послуг. До них належать:
- податкова накладна;
- акт приймання/передачі;
- договір;
- інвойс тощо.
В цих документах повинні бути зазначені реквізити сторін, податкові номери, вони мають бути підписані фізично чи електронним підписом.
ФОП на 2 групі спрощеної системи оподаткування може здійснювати продаж двох категорій товарів.
- Ризикова група (техніка, ювелірні вироби, ліки). Штраф за відсутність первинних документів на них — 100% від суми реалізації кожного товару.
- Неризикова група (всі товари, які не відносяться до категорії ризикових). Штраф за відсутність обліку становить 1020 грн незалежно від того, на яку кількість товарів відсутні первинні документи.
ФОП, які реалізують товари з ризикової групи, повинні вести облік в затвердженій формі, вказуючи всі накладні на куплені товари. Товари у формі обліку описувати не потрібно, але необхідно зберігати накладні, в яких міститься деталізована інформація.
Також ФОП може працювати по договору комісії і має право включати в дохід не весь оборот коштів, а лише суму винагороди, зазначену в договорі. В такому разі обов’язково повинні бути в наявності звіти комісіонера, акти приймання-передачі товару під реалізацію та квитанції про переказ коштів від комісіонера комітенту на суму вартості товарів.
Облік доходів
Згідно ст. 296 ПКУ, книгу обліку доходів ФОП на 2 групі ЄП дозволяється вести у довільній формі (паперовий формат, Excel-таблиця, програма обліку). Розмір штрафу за її відсутність становить 1020 грн. Нехтувати веденням книги обліку доходів не варто, адже саме по ній зручно контролювати використання ліміту та подавати річну звітність.
При заповненні книги обліку до отриманого доходу важливо враховувати і розмір комісії, яку знімає банк при опрацюванні транзакцій, а не тільки суму, яка надійшла на рахунок.
Варто мати на увазі, що датою отримання доходу ФОП є дата формування фіскального чеку, а не, як помилково вважають деякі підприємці, дата отримання коштів на рахунок.
Куди можна витрачати кошти
Підприємці на 2 групі після сплати податків з отриманого доходу можуть вільно розпоряджатися своїми коштами:
- оплачувати ключ-картою як за особисті покупки, так і за бізнес-покупки;
- з ключ-карти та з рахунку ФОП знімати гроші готівкою (краще не більше, ніж 50% від обороту);
- надсилати кошти на свою особисту карту в будь-якому банку;
- зробити переказ коштів з одного рахунку ФОПа на інший рахунок ФОПа в іншому банку.
Не рекомендується здійснювати переказ коштів з рахунку ФОП на користь інших фізосіб, навіть якщо це близькі родичі. Інакше доведеться заплатити 18% ПДФО, 5% військового збору та подати звіт 4Д.
РРО/ПРРО
ФОП 2 групи на ЄП повинні використовувати РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)./ПРРОПрограний реєстратор розрахункових операцій при здійснені розрахункових операцій:
- прийманні платежів готівкою;
- використанні POS-терміналу;
- еквайрингу;
- оплаті через NovaPay тощо.
Не здійснювати фіскалізацію платежів ФОПи мають право у разі надання послуг дистанційно, при отриманні платежів на IBAN-рахунок та при оплаті через Укрпошту.
Податкові перевірки та фінансовий моніторинг
ФОП повинні бути готовими до того, що їхня діяльність буде перевірятися податковою. Найпоширенішою формою перевірки є камеральна, яка передбачає перевірку на наявність податкової заборгованості та виконання вимог щодо подання звітності/сплати податків. Вона здійснюється дистанційно і про неї підприємець дізнається, зазвичай, лише в разі наявності якихось порушень.
Фактична перевірка здійснюється спеціалістами податкової «на місці». Зазвичай, вона полягає в здійсненні контрольної закупки та перевірки, чи у ФОП наявні первинні документи на проданий товар.
При документальній перевірці податкові інспектори перевіряють повністю всі документи підприємця за кілька років давності (зазвичай, до 3 років, але оскільки тривалий час діяв мораторій на перевірки, тому після його відміни податкова може провести перевірку діяльності підприємця з 2018 року).
Окрім податкової роботу ФОП перевіряють і банки, здійснюючи фінансовий моніторинг. При відкритті рахунку, великих надходженнях коштів на нього, при знятті значної суми доходу готівкою, використанні ліміту за короткий термін та інших підозрілих для банку операціях ФОП повинен бути готовий надати підтвердження законності своєї діяльності:
- походження товару – первинні документи на товар;
- умови для ведення бізнесу – договори оренди складу, офісу, наявності відповідного обладнання, найманих працівників;
- джерело залучення клієнтів – сайт, точка продажу/видачі товару;
- виконання податкових зобов’язань – декларації, наявність РРО/ПРРО, сплата податків.
Таким чином, ФОП 2 групи — це зручний формат для малого бізнесу, але потребує уважності до лімітів, звітності й вимог податкового законодавства. Щоб уникнути штрафів і блокування рахунків, важливо уважно стежити за доходами, своєчасно платити податки, вести базовий облік і мати в наявності первинні документи.