ФОП ліквідуватиметься, оренда залишатиметься на фізособі: чи потрібно спрямовувати ф. 20-ОПП

03 жовтня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

ФОП ліквідуватиметься, оренда залишатиметься на фізособі: чи потрібно спрямовувати ф. 20-ОПП

ФОП- Фізична особа — підприємецьєдинник на 2 групі реалізовував товари в орендованому приміщенні (магазин). У серпні 2024 року ухвалив рішення про припинення діяльності. Чи слід спрямовувати ф.20-ОПП про закриття об'єкта оподаткування (магазину) у подібній ситуації, і якщо так, то коли? При цьому приміщення, в якому ФОП проводив діяльність, навіть після його припинення перебуватиме в оренді фізособи, яка оформила ФОП.

Не будемо зберігати інтригу, і одразу надамо коротку відповідь: фігурально нормативка вимагає у такому разі спрямовувати ф. 20-ОПП, проте якщо не вчиняти цю дію, то нічого смертельного не станеться. Фіскали самі проведуть зняття з обліку об'єкта оподаткування, у момент отримання релевантних відомостей від держреєстратора про закриття ФОП.Помилки ФОП на ЄП в роботі з податковою

Далі ви можете ознайомитися з розгорнутою відповіддю щодо подібного випадку.

Загальні правила

Відповідно до загальних вимог усі платники податків незалежно від організаційно-правової форми обтяжені обов'язком повідомлення фіскалів про всі свої об'єкти оподаткування, а також об'єкти, пов'язані з оподаткуванням (п. 63.3 ПКУ та розд. VIII Порядку № 1588*).

Для цього СГ зобов'язаний надіслати на адресу контролерів повідомлення за ф.20-ОПП (форму ви можете знайти у додатку 10 до Порядку №1588). Це потрібно робити не тільки під час створення об'єкта оподаткування, але й при його ліквідації.

Важливо знати! Направляти ф.20-ОПП потрібно при закритті об'єкта оподаткування з будь-яких передумов, тобто у зв'язку з реєстрацією припинення СГ.При реєстрації припинення ФОП йому потрібно повідомити фіскалів про закриття всіх об'єктів оподаткування, які за ним значилися. Це підтверджують і фіскали у БЗ 116.11.

При чому вони дотримуються позиції про те, що при припиненні ФОП слід надсилати повідомлення за ф.20-ОПП не у загальні терміни (протягом 10 робочих днів після закриття об'єктів, тобто ліквідації ФОП), а до подання держреєстратору відповідних паперів про ліквідацію ФОП .

Як оформити ф. 20-ОПП?

Відповісти на це питання пробували і податківці у наведеному вище роз'ясненні. З цієї відповіді зрозумілі дві опції:

  1. При закритті об'єкта оподаткування, у тому числі при ліквідації СГ, у розділі 3 ф.20-ОПП слід заповнювати дані про об'єкти, які перебували у ФОП, одним рядком щодо кожного об'єкта;
  2. У графі 2 "Код ознаки надання інформації" слід зазначати значення "6 - закриття об'єкта оподаткування", а графі 11 не чіпати.
    Щодо оформлення інших граф ф.20-ОПП фіскали зазначили, що їх потрібно заповнювати у загальному порядку. Деталізація не наводилася.

На нашу думку, для заповнення даних рядків ФОП слід звернути увагу на такі правила:

  • перш за все потрібно скористатися відомостями з ф.20-ОПП, яку ФОП направляв про свій об'єкт оподаткування при його формуванні або за крайньої зміни інформації про нього. Адже лише там можна дізнатися дані для заповнення граф 3 (тип об'єкта), 4 (найменування об'єкта) та 5 (ідентифікатор);
  • у графах 6-8 слід прописати реальну адресу перебування об'єкта (його можна взяти з раніше поданої ф.20-ОПП за вашим об'єктом);
  • у графі 9 прописати код «6— об'єкт відчуження / повернутий власнику». Вважаємо, що цей код цілком підходить для нашої ситуації;
  • у графі 10 «Вид права на об'єкт» прописати той вид власності, який закріплювався за об'єктом, що закривається. Його братимемо також із ф.20-ОПП, яку направляли при відкритті або останній зміні відомостей про подібний об'єкт;
  • у графі 12 «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)», а також у графі 10, прописати відомості, що були наведені у даній графі при відкритті або останньому коригуванні даних про такий об'єкт. Якщо дана графа була заповнена, те й цього разу її заповнення не потрібно.

Чи можна не спрямовувати ф.20-ОПП?

Оскільки ми розмовляємо не про закриття одного з об'єктів оподаткування ФОП, а про закриття всіх об'єктів через припинення ФОП, одразу постає питання: чи можна ігнорувати загальні вимоги Порядку №1588 і не спрямовувати в цьому випадку ф.№20-ОПП?

Відповідь на це запитання можна також знайти у наведеній вище консультації.Якщо директор підприємства є ФОП, чим це загрожує?

Важливо знати!  Коли ФОП ліквідується, тобто впроваджується релевантний запис до ЄДР про припинення ФОП, то останній має право не повідомляти їх про закриття своїх об'єктів.

Тобто фіскали надають право не спрямовувати ф. №20-ОПП при ліквідації ФОП. Оскільки всі не закриті об'єкти оподаткування, які вважаються за таким ФОП, будуть автоматично закриті фіскалами без направлення ф. №20-ОПП датою припинення платника податків, яка відповідає даті запису про оформлення припинення в ЄДР

Звернувши на це увагу, не дивитиметься те, що фіскали радять ф.20-ОПП при ліквідації ФОП направляти не в загальні терміни, а до дати подання документів про ліквідацію реєстратору.

Адже після офіційної ліквідації ФОП його об'єкти оподаткування будуть автоматично закритими.

Підсумовуючи, зазначимо, що якщо ліквідації ФОП не направляє ф.№20-ОПП про закриття об'єктів оподаткування, годі й хвилюватися. Вони будуть закритими без участі колишнього ФОП.

Оренда після ліквідації

Якщо говорити про випадок, коли після припинення ФОП продовжить діяти договір оренди нерухомості, доки останній не буде офіційно ліквідований і нерухомість не повернеться орендодавцю, не слід забувати про дану нерухомість.

Адже сам факт припинення ФОП, якщо про це прямо не прописано в угоді про оренду, буде підставою для розірвання подібної угоди. Тобто орендар-колишній ФОП несе всю відповідальність за збереження такого майна та сплату орендної плати за застосування такого майна, поки легітимний цей договір.

Тому є сенс розірвати договір оренди та повернути приміщення до рук орендодавця. Звичайно, багато залежатиме як від змісту договору, так і від бажання орендодавця розірвати угоду. Найчастіше не допустимо одностороннє розірвання угоди.

Не забувайте також про погашення кредиторської заборгованості з орендної плати за період до припинення ФОП.Який вибір кращий: ФОП чи юрособа?

Адже з положення гл. 50 ЦКУ та норми п.п. 14.1.11 ПКУ випливає, що ліквідація ФОП не вважається підставою для закриття його зобов'язань та визнання заборгованості безнадійною. Таким чином, ліквідація ФОП не звільнятиме його від відповідальності за зобов'язаннями, що виникали у період його підприємницької діяльності.

Висновок

Підсумовуючи, відзначимо, що фіскали не вимагають обов'язкового подання ф.20-ОПП при ліквідації ФОП. Однак якщо ви все ж таки прийняли рішення направити ф.20-ОПП, е слід подати до закриття ФОП, а не в загальні терміни.

Однак навіть якщо ви не подасте ф.20-ОПП, коли фіскали отримають відомості від держреєстратора про припинення ФОП, вони автоматично закривають інформацію про об'єкти оподаткування.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки