Надання допомоги через воєнний стан: особливості документального оформлення та пільги
31 жовтня 2023
Стосовно платників податків, які надають допомогу через воєнний стан, закон передбачає деякі послаблення. Серед них ті, що звільняють від податкових наслідків з податку на прибуток і з ПДВ. Однак, як і щодо інших операцій, все слід грамотно задокументувати. Про те, як це зробити правильно, мова піде в даному матеріалі.
Військові пільги
Нагадуємо, що надання допомоги у період дії ВП (мається на увазі, безкоштовна передача товарів/надання послуг) певним категоріям реципієнтів (армія, різні правоохоронні та силові структури, а також державні/комунальні заклади охорони здоров'я):
- з метою ПДВПодаток на додану вартість -обліку нічого очікувати вважатися поставкою і оподатковується, оскільки має характер не господарського застосування. За цими причинами ні мінбазні, ні компенсуючі податкові зобов'язання (ПЗ) у даному випадку нарахуванню не підлягають, а саме жодних ПДВ-наслідків не буде простежуватися (п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
- у податковому обліку не матиме характеру реалізації (п.п. 69.5 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). За цими причинами не виникне жодних податкових різниць, зокрема це стосується благодійної різниці за п.п.140.5.9 ПКУ (п.п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Важливо знати! Від оподаткування звільнятиметься допомога, що надається у період ВП, насамперед для певних отримувачів (які наведені в цих пунктах ПКУПодатковий кодекс України), до другої, яка надається для певних цілей, а саме забезпечення потреб для оборони країни.
Дослівно у п. 321 при цьому йдеться про допомогу "для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави". А в п.п. 69.6 - про допомогу "для потреб забезпечення оборони країни та надання гуманітарної допомоги у зв'язку з військовою агресією".
Ці правила необхідно враховувати при проведенні даних операцій та їх документальному оформленні.
Що з документами, що підтверджують?
Операції, пов'язані з процесом надання допомоги з причини ВП, як і будь-які інші господарські операції, слід підкріплювати відповідними документами (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік в Україні» від 16.07.99 № 996-XI, далі - Закон про бухоблік).
На цьому наголошують і фіскали:
- при здійсненні безоплатної передачі (які за п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не є постачанням) обидві сторони, що приймає, та передає товари чи послуги, несуть зобов'язання щодо підтвердження подібних операцій первинними документами, оформленими згідно із Законом про бухоблік (БЗ 101.15), лист ДПСУ від 10.08.2022 № 1252/ІПК/99-00-21-02-02-06);
- а в податковому обліку для цілей підтвердження витрат потрібно мати релевантну первинку (БЗ 102.02, лист ДПСУ від 09.09.2022 № 1439/ІПК/99-00-21-03-02-06). Проте які документи потрібно підготувати, фіскали не деталізують.
Важливо розуміти! За подібних обставин первинка має особливе значення через те, що вона є підставою для відповідного відображення в бухобліку, а також має надати допомогу з метою військового звільнення та захисту від податкових наслідків з податку на прибуток та з ПДВ.
А саме процес підтвердження того, що допомога, що направляється, прибуває відповідно до передумов п.32-1, п.п.69.6 ПКУ і надається на адресу одержувачів, перерахованих у зазначених пунктах.
За цими причинами односторонніми (внутрішніми) паперами тут не обійтися, а потрібно підготувати документи, що є підтвердженням допомоги через ВП релевантними одержувачами з п.32-1 та п.п.69.6 ПКУ.
Враховуючи вищезазначене, операцію буде належним чином підтверджено документально, за наявності наступних оформлених документів:
- угода про надання допомоги з причини ВП або лист-звернення від релевантного одержувача про надання допомоги;
- наказ керівника компанії щодо надання безоплатної допомоги;
- двосторонній акт прийому-передачі товарів/послуг/робіт (що слугуватиме підтвердженням безоплатного характеру угоди).
Саме цей перелік паперів стане підставою для відповідного відображення операцій у бухобліку та допоможуть підтвердити підставу наданої допомоги (звільненої за п. 32-1, п.п. 69.6 ПКУ від податкових наслідків) відповідним реципієнтом під час дії ВП.
В іншому випадку без наявності належно оформленої первинки можливого виникнення проблем буде важко уникнути.
Чи передбачено перелік військової допомоги?
Слід враховувати, що законом не передбачено конкретного переліку можливих товарів/послуг з метою надання допомоги в період ВП (ні п. 32-1, ні п.п. 69.6 НКУ не передбачено). З цієї причини під військове послаблення підпадає безоплатна допомога будь-якими товарами або послугами, які надаються для задоволення потреб оборони країни (п. 8 розд.III Інформаційний лист ДПСУ № 4/2023).
А з 01.08.2023 (після набрання чинності Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX) з п.п. 69.6 подразд. 10 розд. ХХ ПКУ прив'язку до переліку взагалі вилучили.
Однак, незважаючи на відсутність обмеження наданої допомоги будь-яким переліком, для цілей застосування військових пільг, щоб допомога мала певну мету, важливо прописати – для забезпечення потреб оборони країни, захисту безпеки та інтересів держави.
При цьому сторона, що передає, не несе обов'язків по обізнаності та характеру застосування такого майна. Наприклад, ви передаватимете обігрівачі в конкретну військову частину. При цьому не матиме значення, де саме вони використовуватимуться. Важливо, щоб подібна передача підпадала під зміст п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
Однак, як правило, у листі-проханні одержувача, який запитує надання допомоги, як правило, написано для яких цілей потрібна остання. У такому разі краще продублювати це і в акті прийому-передачі, додавши зазначене формулювання.
У такому разі, питань щодо застосування військових пільг не виникатиме.
За які періоди мобілізований ФОП-єдиноподатник, на думку ДПС, звільняється від сплати єдиного податку
Підсумовуючи, хотілося б зазначити, що перед тим, як поспішати надавати безоплатну благодійну допомогу, безсумнівно, для благих цілей в умовах чинного СП на території України обов'язково подбайте про правильне оформлення первинки та всіх необхідних паперів. Оскільки, як ви встигли помітити, застосування військових послаблень у разі це має вирішальне значення.
Також не слід забувати про зазначення цілей такої допомоги, оскільки вони прямо прописані у змісті ПКУ.
Тому згадайте про всі ці нюанси, щоб уникнути виникнення подальших можливих проблем у майбутньому.