Нові вимоги до зарплатної звітності та збільшення військового збору
12 листопада 2024
Об'єднана зарплатна звітність вчергове зазнала змін. Зокрема, наказом Мінфіну від 10 вересня 2024 року № 435 внесені зміни до заповнення додатку 2 порядку подання розрахунку доходів фізичних осіб та утриманих податків і єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну №4 від 13.01.2015 року. Що потрібно знати про нові вимоги до заповнення зарплатної звітності та які зміни в оподаткуванні очікують підприємців у 2025 році, розглянемо далі в статті.
Нові вимоги до заповнення зарплатної звітності
Відтак, наказом №435 внесені наступні зміни в заповнення звітності. Вони мають доповнюючий характер та ніяк не відобразяться на діяльності більшості роботодавців.
- Довідник ознак доходів фізичних осіб доповнено новою ознакою – 212.
- Внесено редакційні правки до деяких ознак доходів – 124, 125, 185, 204, 205.
Останні кілька років активно обговорюється можливість переходу на помісячну зарплатну звітність. Верховною Радою України прийнятий законопроект № 3939-IX, який на даний момент перебуває на підписі у Президента України. Даним проектом закону передбачається внесення змін в Податковий кодекс, зокрема в ст. 51.1, де визначено, що податкова звітність має подаватися щомісячно, а не раз на квартал, як було до цього.
Якщо Президент підпише законопроект, то з 1 січня 2025 року зарплатна звітність подаватиметься щомісяця до 20 числа. Це означає, що на початку 2025 року бухгалтери матимуть дві звітні кампанії:
- подання квартальної звітності за четвертий квартал 2024 року до 9 лютого 2025 року;
- подання звітності за січень 2025 року до 20 лютого 2025 року.
Розмір військового збору
Також вказаним вище законопроектом збільшується розмір військового збору з доходів фізичних осіб із 1,5% до 5%, а також запроваджується військовий збір для ФОП:
- 1,2 та 4 група – 10% від встановленої на початок року мінімальної заробітної плати;
- 3 група – 1% від доходу.
Визначені законопроектом ставки податків будуть діяти до 1 січня наступного по закінченню війни року.
Крім того, передбачається повернення обов’язку сплачувати ЄСВЄдиний соціальний внесок за себе всім підприємцям. Нагадаємо, що з березня 2022 року сплата єдиного внеску є необов’язковою.
Таким чином, зміни, які стосуються зарплатної звітності – внесення нової ознаки доходу та правки існуючих – носять скоріше за все уточнюючий характер. Натомість, впровадження щомісячної звітності з початку 2025 року та збільшення ставок військового збору для фізичних осіб і ФОП може мати суттєвий вплив на фінансову діяльність підприємств. Роботодавцям варто бути готовими до посилення вимог до своєчасності подачі звітів, особливо у період переходу на щомісячну подачу даних. Водночас, зростання ставок військового збору може суттєво збільшити податкове навантаження як на бізнес, так і на фізичних осіб, що може негативно позначитися на рівні забезпеченості громадян, зменшити обсяги доступних коштів для інвестицій у розвиток компаній і скоротити можливості для підвищення заробітних плат.